Minula noč je bila prav gotovo kot nalašč za vse romantične duše. Velika polna luna se je namreč za dobro uro in pol ovila v toplo rdečkasto barvo in na plano zvabila številne radovedneže. Na Kureščku so pojav podrobneje pojasnili tako pravi kot ljubiteljski astronomi.
"Priča smo popolnemu luninemu mrku. Ta mrk je zanimiv predvsem zato, ker je izjemno dolg, saj traja kar sto minut, poleg tega pa je luna, ki je precej nizko na obzorju, čudovito obarvana,“ nam je najprej dejal Boris Kham, astronom in profesor fizike na eni od ljubljanskih gimnazij. Kot je pojasnil, je sicer pojav mogoče videti približno dvakrat do trikrat letno, a ne vedno tudi v naših krajih.
Za rdečo barvo je kriva Zemljina atmosfera
"Za tak pojav je najprej seveda potrebna polna luna, Sonce, Zemlja in Luna pa morajo biti na isti premici. Le tako lahko luna zaide v Zemljino senco,“ je pojasnil in dodal, da smo zadnji tovrstni lunin mrk pri nas doživeli pred petimi leti.
Na vprašanje, zakaj se je luna obarvala v rdečkasto barvo, nam je član Ustvarjalnega astronomskega društva Andrej Lap odgovoril, da razlog tiči pravzaprav v Zemljini atmosferi. Nižje plasti atmosfere namreč absorbirajo modro barvo, prepuščajo pa rdečo. "Kot bi gledali planet Mars,“ je še dodal v šali. Na odtenek lune v fazi popolnega mrka pa naj bi vplivala tudi stopnja onesnaženosti atmosfere.
Lunin mrk so opazovali po vsej Sloveniji:
Lunin mrk najlepše viden na območju Indijskega oceana
Luna je sicer v Zemljino polsenco začela prehajati ob 19.23 po srednjeevropskem poletnem času, ob 20.22 pa je začela prehajati v Zemljino senco, vendar je bila takrat luna še pod jugozahodnim delom matematičnega horizonta. Najbolj zanimiva faza, ko je bil popolni mrk, se je začela ob 21.22, medtem ko je luna ob 23.03 začela izstopati iz Zemljine sence v polsenco. En del lune je bil takrat še v Zemljini senci, svetlejši del pa že zunaj.
Junijski popolni lunin mrk je bil sicer najlepše viden na območju Indijskega ocena, v vzhodni in južni Afriki ter v osrednji Aziji. V Evropi je luna na začetku mrka vzhajala, v vzhodni Aziji pa zahajala.
Mrk po svetu:
KOMENTARJI (49)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.