Slovenija

FOTO in VIDEO: Ali veste, s čim se ukvarjajo slovenske nevladne organizacije?

Ljubljana, 20. 09. 2012 15.24 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

V okviru Festivala nevladnih organizacij Lupa je v središču Ljubljane potekal Bazar nevladnih organizacij. Na njem se je s številnimi dejavnostmi predstavilo več kot 150 društev, zavodov in ustanov.

Letošnji festival Lupa poteka pod geslom Nevladne organizacije – v službi ljudi. Organizatorji želijo namreč pokazati, da je poslanstvo nevladnih organizacij v prvi vrsti dvigovanje kakovosti bivanja in bogatenje vsakdana prebivalcev Slovenije, ki ga s svojim delovanjem tako ali drugače povezujejo. V Centru za informiranje, sodelovanje in razvoj nevladnih organizacij so dejali, da ima letošnji festival "privlačen, dinamičen, interaktiven, fotogeničen, zabaven in slasten" program. Pokazali so, kaj vse nevladniki zmorejo in priredili zabavo za vse, ki so se načrtno ali po naključju znašli v središču Ljubljane.

Nevladne organizacije 2012 - 3
Nevladne organizacije 2012 - 3 FOTO: Blaž Garbajs

Bazar organizacij, ki se po besedah njihovih predstavnikov ukvarjajo predvsem s tematikami, ki so zapostavljene, si je ogledal tudi predsednik republike Danilo Türk s svojo soprogo Barbaro Miklič Türk. "To je izredno dragoceno angažiranje ljudi, ki ima pri nas že zelo dolgo tradicijo. Prav je, da se enkrat ali dvakrat na leto pokažejo vsi tudi širši javnosti," je dejal.

Predsednik, ki je tudi častni pokrovitelj festivala nevladnih organizacij, je dejal, da "to pokriva širok spekter dejavnosti – od zdravstvene preventive in zdravstvene skrbi, do skrbi za starejše in medgeneracijske solidarnosti, in do spoznavanja z različnimi pomembnimi temami, kot je npr. boj proti korupciji. Vse to so zelo dragocene civilnodružbene iniciative, ki zaslužijo vso podporo".

Izrazil je prepričanje, da imamo v Sloveniji na tem področju še večji potencial. Kot je pojasnil, so ljudje pri nas pripravljeni na prostovoljno, civilnodružbeno angažiranje. Vendar je opozoril, da moramo narediti več za boljšo komunikacijo in boljše poznavanje dela nevladnih organizacij. V prihodnjih letih bodo v nevladnem sektorju tudi priložnosti za zaposlovanje mladih, meni. Takšne so namreč tudi izkušnje iz drugih razvitih držav, kjer je nevladni sektor že močno razvit.

V okviru festivala Lupa so se sicer nevladniki v torek srečali na državni konferenci nevladnih organizacij. Tam so poudarili pomen nevladnih organizacij in njihovega dela v družbi. Hkrati so izpostavili potrebo po tem, da država prepozna njihovo vlogo in jih tudi ustrezno obravnava.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Tonček Balonček
21. 09. 2012 08.50
Nikoli nisem razumel, zakaj s ete "nevladne organizacije", po domače NVO oz. NGO tako imenujejo, saj je več ali manj vs enapajajo iz davkoplačevalskega denarja. AN stotine enkih dam se šopori kot neke nevladne princeske, od skrbi za narkomane, klošarje so ne vem kakšnih projektov itd., zelo je pa komot! Samo npr. Umanotera, "fundacija" za trajnostni razvoj, ima 10 zaposlenih. Kaj počnejejo, je poslovna skrivnost! Med NVO-je štejemo tudi društva, teh je v Sloveniji krepko čez 20.000! Po nihovem številu glede na prebivalstvo smo na svetovni lestvici približno tam kot s traktorji!!
User428266
20. 09. 2012 18.47
-2
Nevladne se ukvarjajo z neumnostmi in cakajo da postanejo vladne da se lahko zacnejo ukvarjati z bedarijami.
odpisan2x
20. 09. 2012 16.58
+0
vladne mešajo meglo