O dvojnem protestu, prvem v podporo aktualni oblasti in drugem proti politični kasti, ki sta potekala v Ljubljani, je na svoji spletni strani poročal tudi italijanski časnik Il Piccolo. Zapisal je, da so protivladni protestniki, ki jih je bilo najmanj 20.000, premagali udeležence shoda v podporo vladi.
Časnik sicer povzema nekaj izjav predsednika vlade Janeza Janše, ki je udeležence prvega zborovanja v podporo vladi, med katerimi so bili tudi nekateri ministri in člani desnih strank, nagovoril preko video posnetka. Med drugim navaja, da je premier politične nasprotnike obtožil, da želijo njegovo vlado zrušiti zgolj zato, da bi prikrili resnične krivce za slabe gospodarske in socialne razmere, v katerih se je znašla Slovenija.
"Oditi na ulice ni vedno najboljši način za izražanje mnenj, a danes smo bili v to prisiljeni," Janšo povzema časnik in dodaja, da je slovenski premier svoje podpornike pozval, naj se uprejo levemu fašizmu, nasilju in kaosu, ki da so največji sovražniki svobode in pravičnosti.
Protesti redno potekajo že dva meseca
O protestih je poročala tudi Ansamed, ki je del italijanske tiskovne agencije Ansa. Med drugim so zapisali, da so protestniki Janšo pozvali, naj ne odstopi v dobro države. Povzeli so tudi nekatere Janševe izjave in zapisali, da je slovenska vlada po objavi poročila komisije za preprečevanje korupcije o finančnih nepravilnostih v Janševem premoženjskem stanju ostala brez dveh strank in tako nima več večine v parlamentu.
O popoldanskih protestih proti vladi so zapisali, da so jih nezadovoljni protestniki organizirali preko družbenih omrežij in da protesti redno potekajo že dva meseca. Agencija še piše, da je Slovenija ena tistih evropskih držav, ki jo je gospodarska kriza najbolj prizadela in da je v velikih težavah predvsem bančni sektor. Janševa vlada je, da bi se izognila zaprosilu za finančno pomoč, uvedla varčevalne ukrepe.
O protestih so obširneje pisali tudi hrvaški spletni portali
Hrvaški portal Dnevnik.hr je zapisal, da sta na istem prostoru potekala dva shoda – eden v podporo, drugi v protest Janši oziroma aktualni politični garnituri. Zapisali so, da so se Janševi simpatizerji v Ljubljano z avtobusi pripeljali iz vseh delov Slovenije. Povzeli so Janševo izjavo v videonagovoru, da ''po celem svetu protestirajo pred bankami, pri nas pa so s kockami napadli mariborsko občinsko stavbo, pred parlamentom pa so organizirane t. i. narodne vstaje''.
Popoldne pa so isti prostor zavzeli še protestniki proti vladi, so zapisali na Dnevnik.hr, kjer so izpostavili, da se je množica na pohodu po ljubljanskih ulicah ustavila tudi pred stavbo Banke Slovenije. Zapisali so, da je množica politične veljake z glasnimi vzkliki oklicala za ''lopove'' in da ne predstavljajo naroda.
Protestniki so bili nezadovoljni tudi z Janševo izjavo, da za protesti stoji levičarska elita, ki želi zrušiti njegovo vlado in da se je treba upreti ''levemu fašizmu'', kar je Janša izrekel v videonagovoru, so med drugim še zapisali na portalu Dnevnik.hr.
Na portalu Index.hr so izpostavili, da so se pričakovali morebitni spori med udeleženci shodov, a oba shoda sta se končala mirno. Pri Index.hr so sicer zapisali, da je morala policija uporabiti solzivec na 3. vseslovenski vstaji, kjer so protestniki sicer tako levi kot desni politični opciji sporočali: ''Dovolj je''.
Tudi na tem portalu so zapisali nekaj besed Janeza Janše iz videonagovora zbranim na shodu Zbora za republiko. Zapisali so, da se je Janša zahvalil udeležencem, ki jim ni vseeno, kaj se dogaja z državo. ''Ni vsak trenutek tak, da potrebuje proteste, a danes je prišel tak trenutek. Pritisnili so nas, sedaj je trenutek, ko je treba odločno nastopiti proti levemu fašizmu,'' so Janševe besede povzeli pri Index.hr.
O Janševem govoru so se razpisali tudi na spletnem portalu Jutarnji list. Izpostavili so predvsem besede, da se je treba upreti levemu fašizmu. Na shodu je več vidnih politikov in javnih osebnosti pozvalo Janšo, naj ne dovoli, da ga nasprotniki prisilijo v odstop, so zapisali pri Jutarnjem listu. Razpad koalicije, korupcijske afere in množične proteste proti političnim elitam pa so govorniki pripisali poskusom, da se Slovenijo politično destabilizira v občutljivem trenutku krize, so dodali na portalu.
KOMENTARJI (1798)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.