Predsednik republike Borut Pahor je ob obisku nemškega kolega Joachima Gaucka izpostavil pozitivne gospodarske kazalce v Sloveniji kot priložnost za izvedbo strukturnih reform in krepitev sodelovanja z Nemčijo. Gost je ocene o gospodarskem stanju Slovenije označil kot realističen optimizem. Obljubil je pomoč in sodelovanje Nemcev, a ne diktata.
Pahor je spomnil, da sta vladi Nemčije in Slovenije leta 2011 s sprejetjem deklaracije o poglobljenem sodelovanju dali odnosom med državama strateški pomen. Politično in gospodarsko sodelovanje se je od tedaj opazno krepilo, z današnjim obiskom pa dobiva to "dvostransko strateško zavezništvo" še dodaten pomen. Gauck se namreč v Sloveniji mudi v času gospodarskega okrevanja naše države, je poudaril Pahor. "Slovenija se vrača," je dejal.
Po besedah Pahorja Slovenci imamo in želimo imeti zelo podobno korporativno kulturo kot Nemčija. Slovenija ima z nemškimi investicijami v glavnem zelo dobre izkušnje, saj nemška podjetja v njej vidijo poslovne priložnosti strateške narave.
Z vizijo pozitivnega rezultata ostajamo v stiku s stvarnostjo
Tudi nemški predsednik je izpostavil odlične odnose med državama. Pri tem ni izpostavil le gospodarskega sodelovanja, ampak tudi to, da Nemčija in Slovenija delita iste vrednote ter zelo podobno gledata na razmere v svetu, še posebej ko gre za Zahodni Balkan.
Kot je dejal, je danes slišal optimistične ocene glede zmanjšanja zadolženosti in gospodarske rasti v Sloveniji in ocenil, da je to kot pravi "realističen optimizem" - ko z vizijo pozitivnega rezultata ostajamo v stiku s stvarnostjo. Za že izvedene transformacijske korake je Sloveniji čestital, pri njihovem nadaljevanju in pospeševanju pa obljubil pomoč in podporo.
Kot je sicer opozoril, Nemčija Sloveniji nikakor ne želi diktirati, da mora privatizacijo izvesti čim hitreje. A politični transformaciji mora slediti še gospodarska in pri tem je Nemčija Sloveniji pripravljena skupaj z drugimi državami ponuditi pomoč in izkušnje, je dejal.
Posebej je izpostavil potrebo po socialnem dialogu in širšem družbenem soglasju za spremembe ter spomnil, da so v Nemčiji kulturo konsenza uspeli vzpostaviti, kar je koristilo celotni družbi.
Več kot bo reform, več bo vlaganj
Na vprašanje glede privatizacije in ovir vlaganjem v Sloveniji Gauck ni želel konkretno odgovoriti, je pa spomnil, da so številna nemška podjetja tu že investirala in da razmere v Sloveniji zanje le niso tako problematične kot ponekod drugod. A čim bolj se bo nadaljeval proces notranjih reform, tem bolj bodo naraščala vlaganja, je dodal.
Na vprašanje, kako bi se Nemčija odzvala, če Slovenija ne bi uspela izvesti obljubljenih reform in predvsem zmanjšati proračunskega primanjkljaja, je Gauck izpostavil, da prijateljstvo med Slovenijo in Nemčijo temelji na "evropskem sosedskem odnosu", skupnih pogledih in vrednotah, ter ne zgolj na tem, kako se država odreže v gospodarskem pogledu, pri izpolnjevanju nekih kriterijev. Nemčija razume, da obstajajo specifične situacije, ko vseh kriterijev preprosto ni mogoče izpolniti, je zatrdil.
Pahor odlikoval Gaucka
Pahor je Gaucka odlikoval tudi z redom za izredne zasluge, ki je najvišje državno odlikovanje pri nas. To je prvi obisk nemškega predsednika v Sloveniji po 12 letih, Pahor pa je bil v Berlinu aprila lani.
Odlikoval ga je za zasluge pri krepitvi političnega dialoga in utrjevanju prijateljskih meddržavnih odnosov na bilateralni in multilateralni ravni med Slovenijo in Nemčijo ter za vsestransko podporo demokratičnim in združevalnim procesom v Evropi. Nemški predsednik pa je Pahorja odlikoval z najvišjim nemškim odlikovanjem Posebni red velikega križa, so sporočili iz predsednikovega urada.
Gosta sprejela tudi Cerar in Brglez
Poleg gostitelja Pahorja sta visokega nemškega gosta danes sprejela tudi premier Miro Cerar in predsednik DZ Milan Brglez. S Cerarjem sta se poleg dobrih dvostranskih odnosov govorila tudi o načinih doseganja nacionalne sprave. Gauck je svetoval, da je treba krivici tudi reči krivica, saj se z zamolčanjem krivic družba ne more premakniti naprej. Le z odprtim in kritičnim soočenjem, kjer si strani priznata, da so bile strojene krivice in napake ter se zanje prevzame odgovornost, je po besedah nemškega predsednika mogoče priti do zgodovinskih spoznanj, ki omogočijo spravo.
Brglez je v pogovoru izrazil zadovoljstvo, da imata državi prijateljske odnose in da odlično sodelujeta na političnem in gospodarskem področju. Izpostavil je tudi odlično medparlamentarno sodelovanje.
Gauck je dejal, da si želijo sodelovati s partnerji, ki so ustvarili takšno politično situacijo, v kateri lahko izvajajo reforme. V mnogih, predvsem vzhodnih državah namreč obstaja omahljivost pri realizaciji gospodarskih reform, prav tako pri realizaciji bolj pravne države, je dejal in pri tem dodal, da želijo pokazati in izmenjati izkušnje, ki jih ima Nemčija in ki jih lahko tudi Slovenija koristno uporabi.
Brglez je poudaril, da sta leta 2011, ob obisku nemške kanclerke Angele Merkel v Sloveniji, vladi sprejeli deklaracijo o poglobljenem sodelovanju, ki po njegovih besedah predstavlja enega od okvirjev sodelovanja. Izrazil je željo, da bi se kmalu uspeli dogovoriti tudi za bolj konkretne projekte sodelovanja.
Na pogovoru so bili prisotni tudi vodje poslanskih skupin, in sicer Simona Kustec Lipicer (SMC), Jože Tanko (SDS), Franc Jurša (DeSUS), Matjaž Han (SD), Luka Mesec (ZL) in Matej Tonin (NSi). Prisoten je bil tudi Jožef Horvat, predsednik skupine prijateljstva Slovenija-Nemčija v DZ in predsednik odbora DZ za zunanjo politiko.
Gauck bo Slovenijo zapustil jutri, ko je si bo ogledal še Medpodjetniški izobraževalni center v Novi Gorici in ajdovsko podjetje Pipistrel. V sredo si bosta predsednika skupaj ogledala tudi Novo Gorico in obiskala tamkajšnji frančiškanski samostan Kostanjevica.
KOMENTARJI (284)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.