Poleg nagrade Matevža Lenarčiča je pariški letalski sejem zaznamoval še en uspeh ajdovskega podjetja Pipistrel. Svoj polet okoli sveta sta tam zaključila Francoza Adrien Normier in Clementine Bacri, ki sta prav tako z letalom virus sodelovala še na številnih znanstvenih odpravah.
Adrien je namreč pustil službo pilota letalske družbe in se s Clementinom podal na izlet okoli sveta z letalom, ki sta ga ponudila številnim znanstvenim odpravam. Pipistrelov virus je tako med drugim meril taljenje ledu, opazoval kite, zbiral podatke o sestavi ozračja in sodeloval pri 3D-kartografiji. In zakaj prav Pipistrelov virus? "Iskala sva najbolj varčno letalo, s katerim lahko dve osebi obletita svet. Med poletom na Islandijo sva bila v zraku devet ur in morala sva imeti dovolj zaloge, da se tik pred pristankom obrneva. Ob tem je bilo ključno še nekaj. Ko sva vprašala več proizvajalcev, ali nama lahko zagotovijo takšno letalo, jih je precej reklo ja. Samo Ivo Boscarol nama je poslal nazaj zelo natančna vprašanja, kaj potrebujeva. To naju je prepričalo, da kupiva prav to letalo, saj so edini vedeli, o čem govoriva," je pojasnil Normier.
Da je njihovo letalo predstavljeno sredi največjih in najdražjih letal, in to zastonj, je najbolj razveselilo predstavnike Pipistrela. Letalo je dvakrat imelo tudi demonstracijske lete med velikimi letali. "Verjetno imamo res najmanjše letalo s pilotom na sejmu, ki je sicer zelo drag za obiskat. Ampak glede na dosežke letala in ekipe, so jih povabili, da prvi dan sejma slavnostno pristanejo z vsemi francoskimi mediji. Potovanje je dokazalo, da letalo dobro dela, da je robustno in to je najboljša reklama, ki jo lahko imamo," je dodal predstavnik Pipistrela Igor Perkon.
Več natančnih podatkov, fotografij in videoposnetkov potovanja Francozov je objavljenih na spletni strani wingsforscience.com.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.