Drava ima trenutno pri vtoku iz Avstrije v Slovenijo pretok 1300 kubičnih metrov na sekundo, jutri pa se bo zaradi padavin na avstrijskem Koroškem še povečal. Po podatkih avstrijskih služb bi lahko tekom dneva v soboto dosegel med 1500 in 1600 kubičnih metrov na sekundo, okoli 17. ure pa okoli 1750 kubičnih metrov na sekundo. "To je količina, ki že povzroča precejšnje težave v celotnem toku reke Drave, zlasti v spodnjem toku med Mariborom in mejo s Hrvaško," je opozoril hidrolog Janez Polajnar.
Dravograjčane zjutraj zbudila sirena
Ker so Avstrijci sporočili, da bodo povečali pretok Drave, je zjutraj sirena v občini Dravograd opozorila tamkajšnje stanovalce na poplavljanje Drave. Reka je na območju Vuzenice po poročanju Uprave RS za zaščito in reševanje zalila eno hišo. Posredovali so tamkajšnji gasilci.
Županja Dravograda: Stanje je zaskrbljujoče
Po podatkih Dravskih elektrarn je bil ob 7.44 pretok reke Drave pri hidroelektrarni Dravograd, to je kmalu po vstopu reke iz Avstrije v Slovenijo, 1400 kubičnih metrov na sekundo.
Županja Dravograda Marijana Cigala je zjutraj dejala, da je stanje zaskrbljujoče, ni pa tako hudo kot leta 2012. Doslej je narasla Drava poplavila eno hišo, prebivalci so se umaknili. Zdaj pa se bojijo, da bo poplavilo prostore tamkajšnje policijske postaje, ki so bili v nižjih delih objekta zaliti tudi v poplavah pred dvema letoma.
Dravograjska civilna zaščita je v pripravljenosti že dva dni, po besedah Cigale so izvedli vse možne preventivne aktivnosti, ljudem so razdelili veliko protipoplavnih vreč, poleg tega so občani tudi sami naredili protipoplavne nasipe.
Nekatere šolarje preventivno poslali domov
Predvsem zaradi izkušenj izpred dveh let, ko nekateri šolarji iz Slovenj Gradca in Raven na Koroškem zaradi poplav v Dravogradu niso mogli domov na območja Dravske doline, so nekatere šole šolarje danes preventivno poslale domov. Ravnateljica Srednje šole Ravne Ivanka Stopar je povedala, da so domov spustili tiste dijake, za katere so to zahtevali starši.
Sicer pa je v Ravnah na Koroškem po poročanju Uprave RS za zaščito in reševanje podtalnica danes zjutraj zalila stanovanjski objekt na Prežihovi ulici. Ob 10. uri je hudourniška voda poplavila cesto Dobrije-Podklanc v občini Ravne na Koroškem, posredovali pa so delavci cestnega podjetja. Malo pred 5. uro zjutraj je na Trgu na Prevaljah meteorna voda zalila klet in pritlično stanovanje v stanovanjskem bloku. Vodo so izčrpali gasilci.
V MOM najbolj ogroženo območje Trčove
V mariborski občini so aktivirali tri prostovoljna gasilska društva iz Malečnika, Zrkovc in Dogoš. Ti so v jutranjih urah ob objektih, ki bi lahko bili poplavljeni, namestili protipoplavne vreče. Zaščitili so približno deset objektov, je pojasnila vodja izpostave Maribor pri upravi za zaščito in reševanje Ivana Grilanec. Gre za objekte v Malečniku, Trčovi in Dogošah. Za zdaj imajo vse pod nadzorom in tudi ne potrebujejo pomoči Slovenske vojske.
"Na srečo do tega trenutka Drava na območju Maribora ni poplavila nobenega stanovanjskega ali gospodarskega objekta in upamo, da bo tako tudi ostalo. Napovedi so take, da lahko v naslednjih dve do treh urah pričakujemo še dodatno povečanje pretoka, a ocenjujemo, da lahko stara struga Drave to zdrži ter da ne bo prišlo do večjih izlivov," je povedal poveljnik tamkajšnjega štaba civilne zaščite Andrej Verlič.
Poveljnik mariborskih poklicnih gasilcev Aleš Ciringer je dodal, da imajo vse pod nadzorom, intervencij zaradi morebitnih poplavljenih objektov pa še niso imeli. Ponoči so delovali predvsem preventivno, torej s polnjenjem vreč ter dežurstvom in ogledi terena.
Med najbolj ogroženimi območji v mariborski občini je po njegovih besedah območje Trčove, kjer so že pripravili protipoplavne vreče, a tudi tam upajo, da izlivanja vendarle ne bo. Ob tem pozorno spremljajo tudi dogajanje neposredno pod hidroelektrarno Mariborski otok nasproti Koblarjevega zaliva, kjer so razmere zaenkrat stabilne.
Sicer je na Melejski cesti v Mariboru okoli 11.30 podtalnica zalila kletne prostore stanovanjske hiše. Posredovali so gasilci, ki so vodo izčrpali.
'Upamo, da se bodo uresničile optimistične napovedi'
V občini Duplek, ki so ga pred dvema letoma hudo prizadele takratne poplave, je Drava prestopila bregove v spodnjem delu Dvorjan in pod mostom v Zgornjem Dupleku. Aktivirali so tamkajšnji štab civilne zaščite. Pripadniki so na terenu že od včeraj zvečer in pozorno spremljajo razmere. Na Vurbergu pa so pri enem objektu postavili protipoplavne vreče in reševali premoženje iz nižje ležečih prostorov. Že včeraj so z vrečami okrepili tudi en nasip.
Razmere v Dupleku so obvladljive, je povedal župan Mitja Horvat. Drava je sicer prestopila bregove na običajno poplavno najbolj izpostavljenih, vendar so trenutno ogrožene tri hiše v Dvorjanah. "Trenutno povišana Drava ogroža le nekaj objektov na najbolj izpostavljenih mestih, katerih lastniki so sicer poplav že vajeni. Razmere resno spremljamo naprej. Upamo, da se ne bo uresničil kakšen črn scenarij in da bodo obveljale zadnje bolj optimistične napovedi, ki kažejo na umirjanje razmer," je še povedal.
Štab civilne zaščite in prostovoljni gasilci v Dvorjanah so aktivni že od četrtka in so vseskozi opravljali tudi nočno dežurstvo. Njihove aktivnosti so trenutno v glavnem usmerjene v preventivne dejavnosti, danes so si ogledovali teren. Posredovali so tudi pri reševanju imetja v eni od nižje ležečih kleti. Razen treh hiš za zdaj večje škode na samih objektih ni, so pa poplavljena kmetijska zemljišča.
Kot je dodal župan, jim gre na roko tudi to, da ni vsaj močnejših lokalnih padavin, tako da ne poplavljajo lokalni vodotoki, ki niso zaščiteni s protipoplavnimi nasipi in bi sicer zagotovo poplavljali, potem ko bi Drava zajezila njihove izlive. To pa po besedah Horvata pomeni, da so vsaj gosto poseljena naselja Zgornjega in Spodnjega Dupleka tokrat varna pred poplavami.
V Markovcih se Drava počasi umirja
Drava je bregove prestopila tudi pod jezom v občini Markovci, vendar za zdaj hujših posledic ni povzročila. Kot je povedal vodja občinske civilne zaščite Ivan Golob, so v Bukovcih sanirali rahlo načet nasip, kar je ogrožalo eno od hiš, v Stojncih pa so lastniku ene od kmetij priporočili izselitev živine.
Potem ko so zjutraj sprožili opozorilni alarm, so v Novi vasi preventivno napolnili vreče s peskom. Golob je zagotovil, da stvari obvladujejo, skupaj z gasilci so sicer na terenu že od četrtka popoldne. Obrambne zidove s protipoplavnimi vrečami so že ponoči pripravili v Stojncih in evakuirali del premoženja iz tamkajšnjega športnega društva. "Skupaj smo porabili okoli 2.000 protipoplavnih vreč, nekaj jih je bilo na voljo še od zadnjih poplav," je dejal Golob. Voda je že upadla za nekaj centimetrov, a jih morda že jutri čakajo nove težave.
V Dolanah v občini Cirkulane so ob pomoči pripadnikov civilne zaščite in prostovoljcev začeli polniti protipoplavne vreče in z njimi zgradili nasip okoli ene od hiš, ki bi lahko bila ogrožena.
Na Ptujskem težave s podtalnico
Vodja ptujske izpostave Uprave za zaščito in reševanje Drago Murko je povedal, da Drava na poplavljenih območjih na področju, ki ga pokriva ptujski regionalni center, ne ogroža hiš. Tam imajo po njegovih besedah težave bolj s podtalnico. "Vsem devetim občinam, ki ležijo na območju Drave smo izdali navodilo, naj se pripravijo na težave ter občane o tem sproti obveščajo. Dežurne službe opazujejo dogajanje," je še dodal. Je pa zaprta regionalna cesta Spuhlja-Zavrč. Obvoz za osebna vozila je preko Muretincev, za tovorna vozila in avtobuse pa je obvoz preko Središča ob Dravi.
V Ormožu pa so iz namakalnega sistema Velika Nedelja črpali vodo in se tako pripravili na morebitne poplave.
KOMENTARJI (83)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.