Obiskali smo slovenske vojake, ki sodelujejo v okviru mednarodne misije na Kosovu (Kfor), ki prav s prihodnjim mesecem začenja z zmanjševanjem števila svojih pripadnikov. Slovenija prispeva okoli 300 vojakov, ki bodo kljub napovedanemu krčenju sil Kforja ostali v tem številu.
Kosovo je pred tremi leti razglasilo neodvisnost, kmalu za tem so jo priznale prve države. Zelo zgodaj ga je priznala tudi Slovenija. V okviru obiska pri slovenskih vojakih v Peći, ki ga je organiziralo ministrstvo za obrambo, smo se lahko na lastne oči prepričali, da stanje tam ni ravno rožnato. Precej visoka je brezposelnost, v nekaterih predelih države je celo 80-odstotna, velik problem pa predstavlja tudi korupcija.
Slovenski vojaki v Peći varujejo srbsko enklavo in predstavljajo nekakšen tampon med srbskimi in albanskimi prebivalci Kosova. Na določenih območjih še vedno prihaja do posameznih incidentov, predvsem v okolici Kosovske Mitrovice. Albanci tudi ostro nasprotujejo povratku Srbov, ki so Kosovo zapustili v času vojne, pred ali po njej.
Glavnino slovenskega kontingenta predstavljata dve manevrski četi, zraven pa spadajo tudi štiri skupine za povezavo in nadzor (LMT), vod vojaške policije, nacionalni podporni element, skupina za civilno vojaško sodelovanje, nacionalna obveščevalna celica, nekaj pripadnikov delo opravlja tudi v mednarodnem poveljstvu Kforja v Prištini in v poveljstvu mednarodne bojne skupine Zahod v Peći. Osem odstotkov je žensk, sodeluje pa tudi 12 pripadnikov prostovoljne pogodbene rezervne sestave. Slovenski vojaki delujejo v občinah Klina, Istok, Vučitrn, Leposavič, Peć in Prištini.
Slovenski vojaki so na Kosovu že 11 let. Do leta 2007 so delovali v sestavi drugih vojsk, pred štirimi leti pa je Slovenska vojska prvič v zgodovini na mednarodno operacijo napotila enoto velikosti bataljona. Glavne naloge 22. kontingenta so bile do zdaj zagotoviti varnost med ustoličenjem patriarha srbske pravoslavne cerkve v Peći, po več kot dveh letih so kosovski policiji v varovanje predali pravoslavna samostana v Budisavcih in na Gorioču, manevrska četa je bila že trikrat premeščena na območje Mitrovice, slovenski vojaki so sodelovali tudi na skupnih mednarodnih vajah, enkrat mesečno s pripadniki srbske vojske patruljirajo po administrativni razmejitveni črti, inženirci so sodelovali pri izgradnji vodovoda v vaseh Banjica in Opraške, skupine LMT spremljajo razmere in nadzorujejo stanje varnosti ter gibanja lokalnega prebivalstva, vod vojaške policije pa je zadolžen za zagotavljanje prometne ureditve ter reda in miru v bazi Film City v Prištini.
Kosovska vlada naj bi Srbom, ki si želijo vrnitve, pomagala zgraditi nova bivališča, a predstavniki oblasti pravijo, da je gospodarski položaj v državi tako slab, da za kaj takega ni denarja. Seveda obstajajo nekateri primeri, ko so Srbi povratniki dobili novo hišo, a prav pogosti taki primeri niso.
KOMENTARJI (66)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.