Dva tedna po začetku delovanja težko pričakovanega sistema izposoje mestnih koles so znani prvi nadobudni rezultati. Potem ko je bilo ob zagonu sistema 12. maja registriranih 1600 uporabnikov, se je število registracij do danes povzpelo že na 7200 in še vedno strmo narašča.
"V nedeljo ob koncu dneva je bilo opravljenih nekaj več kot 14 tisoč voženj, kar torej v povprečju pomeni približno 1400 na dan,“ so za 24ur.com potrdili predstavniki Europlakata, ki vodijo projekt Bicikelj. Kot pravijo, si ljudje večkrat izposodijo kolo med tednom, ob koncih tedna pa nekoliko manj pogosto. Doslej so največ izposoj zabeležili v četrtek, 19. maja, ko je bilo opravljenih kar 2124 voženj. "To pomeni, da je bilo vsako kolo v tem dnevu izposojeno sedemkrat,“ so dejali. Sicer pa je največ izposoj na postajah pred Namo, na Prešernovem trgu in na Bavarskem dvoru.
Za primerjavo so navedli delovanje enakega sistema v Lyonu, kjer je v povprečju osem izposoj na kolo na dan, Parižani pa v povprečju z vsakim kolesom dnevno opravijo med pet in šest voženj. "V Ljubljani smo prej kot v dveh tednih delovanja samopostrežne izposoje koles v sistemu Bicikelj že prišli do sedem voženj na dan. Povprečen čas trajanja vožnje je 22 minut, torej je vsako kolo v uporabi dobri dve uri in pol dnevno,“ še dodajajo.
Odzivi uporabnikov, ki jih beležimo na naši informativni točki na Prešernovem trgu, v klicnem centru in tudi na našem profilu na Facebooku, so večinoma pozitivni, pravijo predstavniki projekta in dodajajo, da manjše tehnične težave odpravljajo sproti in jih zato uporabniki praktično niti ne zaznajo. Še največ težav imajo z aktivacijo registracije na terminalih na postajah s kolesi, kjer nekateri ne sledijo navodilom na terminalu. "Ko uporabnik ob aktivaciji registracije približa Urbano, ga sistem pozove, naj najprej vnese svoje številko uporabnika. Nekateri pa namesto številke uporabnika najprej vnesejo 12-mestno kodo za aktiviranje sistema, kar zablokira sistem in jim moramo nato priskrbeti nove kode,“ so pojasnili.
Na pritožbe naših bralcev, ki so opozorili, da so nekatere postaje preveč polne, druge pa prazne, so pristojni odgovorili, da sta potrebna še vsaj mesec ali dva, da se bodo v sistemu pokazale navade uporabnikov. "Na terenu so sicer tri ekipe, ki premeščajo kolesa med postajami. V središču mesta to poteka z dvema prirejenima kolesoma, od katerih se lahko na vsako pripne tri kolesa, ekipa z avtomobilom in prikolico za dvajset koles pa prestavlja kolesa na postajah izven mestnega središča," so pojasnili.
Vandali rezali žice ter lomili špice
Tako kot druga večja evropska mesta pa tudi slovenska prestolnica očitno premore nekaj nepridipravov, ki se radi znašajo nad nedolžnimi kolesi. Ti so namreč minulo nedeljo poškodovali nekaj koles pri postaji na Špici na Prulah. "Na šestih kolesih so bile prerezane žice na zavornem sistemu in polomljene špice. Tu ni šlo le za objestno uporabo, pač pa se je očitno nekdo namenoma odločil poškodovati naša kolesa,“ so prepričani naši sogovorci. Drugih težav s kolesi ni bilo, so pa imeli vzdrževalci nekaj dela z nastavitvami koles, kar je po njenih besedah pri povsem novih kolesih pogosto normalno.
Dane statistike po besedah predstavnikov kažejo, da so ljudje dobro sprejeli sistem Bicikelj, zato so zelo zadovoljni z odzivom. Nove postaje za zdaj niso predvidene, so še zaključili.
KOMENTARJI (105)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.