Čeprav so se pri nas cene naftnih derivatov nazadnje zvišale, so še vedno bolj ugodne kot v sosednji Italiji. Tistim Italijanom, ki živijo blizu naše države, se tako splača zapeljati čez mejo in svoje vozilo 'nahraniti' pri nas.
Na Petrolu pravijo, da so Italijani na območjih ob meji njihove redne stranke. "Prodaja na Petrolovih bencinskih servisih je toliko višja, kolikor je višja razlika med maloprodajno ceno v Italiji in pri nas," so povedali na Petrolu. Povečan obisk Italijanov na Petrolu sicer beležijo od sredine leta 2011, ko so tamkajšnje cene pogonskih goriv precej poskočile. Največ italijanskih strank imajo sicer na bencinskih servisih v Sežani, Mirnu, Vrtojbi, Šempetru pri Gorici, Rožni Dolini in Štalonih (Dobrovo).
Tudi OMV ima svoje bencinske servise postavljene ob meji. Ob slovensko-italijanski meji imajo 11 bencinskih servisov, pravijo pa, da je prodaja odvisna predvsem od sezone, delno pa tudi od gibanja cen. In medtem ko na OMV ne želijo govoriti o tem, ali v prihodnje ob meji načrtujejo postavitev še kakšnega bencinskega servisa, pa na Petrolu ne skrivajo, da načrtujejo izgradnjo novega bencinskega servisa v občini Hrpelje-Kozina ob cesti, ki povezuje Trst z Reko, in v Kopru.
Bencinski servisi stranke iz tujine pozdravljajo, nekateri lokalni prebivalci pa negodujejo
Dodatnih strank se bencinski servisi ne branijo, manj pa so z njimi zadovoljni lokalni prebivalci. V preteklih mesecih so se pritoževali denimo prebivalci Mirna in Goriških brd, saj so tam pogosti prizori dolgih vrst na bencinskih servisih. V Brdih pravijo, da so težavo rešili tako, da imata zdaj črpalki na Dobrovem in v Vipolžah določena točilna mesta namenjena samo domačinom. Kot so nam razložili na Zavodu za turizem, kulturo, mladino in šport Brda, tako domačinom ni treba več čakati na gorivo v sicer dolgih vrstah skupaj z drugimi gosti.
Italijane v Slovenijo privabi bencin ali kaj drugega?
Sicer v Brdih opažajo, da so obiski Italijanov, sploh med tednom, redni in utečeni. "Nihanja v ceni nimajo bistvenega vpliva," je pojasnila direktorica omenjenega zavoda Ariana B. Suhadolnik. "Ti vsakodnevni kupci sem pa tja poleg goriva nabavijo tudi meso, morda sadje in obvezno cigarete, za kaj več se ne odločajo," je povedala Suhadolnikova. V zadnjih letih se namreč kriza v Italiji stopnjuje, in to se odraža tudi na potrošnji, je dodala Suhadolnikova.
Ko gre za goste, ki v Slovenijo pridejo le čez konec tedna, pa je na prvem mestu gostinska in druga turistična ponudba, poleg tega pa opravijo še nakup goriva. Torej se čez mejo odpravijo primarno zaradi izleta in ne zaradi goriva. "So pa bencinske črpalke ena od promocijskih poti, ki jo pospešeno koristimo predvsem pred večjimi dogodki," je dodala Suhadolnikova.

Italijani zdaleč niso edini, ki izkoristijo bližino meje. Kot pravijo na Petrolu, je bencinski turizem prisoten v celotnem obmejnem območju naše države, odvisen pa je od gibanja cen naftnih derivatov v Sloveniji in določeni sosednji državi. Predvsem pa je tak turizem dvosmeren. Torej se tudi Slovenci, ko je v sosednji državi gorivo cenejše, odločamo za skok čez mejo.
V občini Nova Gorica, ki je prav tako blizu slovensko-italijanske meje, pa pravijo, da takih težav z gnečo na bencinskih servisih, kot so jo izkusili v nekaterih drugih občinah, še niso imeli. Prav tako ne posebnih klicev občanov, čeprav iz splošnega opažanja izhaja, da so tudi tam Italijani pogoste stranke. "Italijani v novogoriški občini niso samo stranke na bencinskih črpalkah. K nam veliko prihajajo tudi kot gostje igralnic. So tudi zelo pogosti obiskovalci trgovin, restavracij in nakupovalnih centrov. Pogosto obiskujejo tudi naravne in kulturne znamenitosti," je pojasnila višja svetovalka za stike z javnostmi na novogoriški občini Miroslava Križnič. Dodala pa je, da vsekakor Italijani v njihovo občino ne prihajajo primarno zaradi goriva. "Je pa razumljivo, da ljudje ob meji izkoristijo prednosti oziroma cenejše storitve na eni oziroma drugi strani meje. Bilo bi diskriminatorno, da bi Italijane zaradi tega obsojali," je dodala Križaničeva.
Bližina meje gre na roko tudi nepridipravom
Če je bencinski servis blizu meje, to ne gre le na roko tistim, ki bi radi kaj privarčevali, ampak tudi takim, ki za gorivo sploh ne želijo plačati. V prvih šestih mesecih letošnjega leta so policisti na območju PU Nova Gorica obravnavali približno 90 prijav tatvine goriva na bencinskih servisih, pri takšnih kaznivih dejanjih pa so bili tarča predvsem bencinski servisi ob meji, med osumljenci pa prevladujejo predvsem italijanski državljani. Manjši del osumljencev prihaja iz drugih tujih držav, zanemarljivo pa je število slovenskih osumljencev.
Če imajo pristojni številko registrske tablice voznika, ki je odpeljal brez plačila, italijanske varnostne organe prosijo za podatke o vozniku. Italijanski policisti z vozniki opravijo razgovor, večinoma pa se taki vozniki iz sosednje Italije potem vrnejo na bencinski servis in poravnajo račun. Nato bencinski servis lahko odstopi od pregona. "V nasprotnem primeru pa je s strani policije v nadaljnjih postopkih zoper takšne voznike podana kazenska ovadba na pristojno okrožno državno tožilstvo," so pojasnili na PU Nova Gorica. Dodali so, da policija v večini primerov storilce uspešno odkrije.
Policisti so sicer odgovornim na bencinskih servisih med drugim svetovali, naj njihovi uslužbenci dosledno izvajajo nadzor nad točenjem in plačevanjem natočenega goriva.
KOMENTARJI (44)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.