Podatki Državne volilne komisije (DVK) so po končanem štetju glasov pokazali, da so Ankarančani s 56 odstotki za in 44 odstotki proti podprli ustanovitev občine Ankaran. Prebivalci mestne občine Koper so sicer z veliko večino zavrnili predlog o delitvi občine na štiri nove.
Včerajšnjega referenduma se je v Ankaranu udeležilo 1724 volilnih upravičencev oziroma dobrih 64 odstotkov vseh volilnih upravičencev. Glede na neuradne izide, objavljene na spletni strani DVK, je za ustanovitev lastne občine glasovalo 956 volilnih upravičencev, proti jih je bilo 748, 20 glasovnic pa je bilo neveljavnih. Glasovom bo sicer treba prišteti še glasovnice iz predčasnega glasovanja.
"V Ankaranu smo se opredelili za samostojno pot, ki nam bo omogočila boljši in pravilnejši razvoj našega življenjskega okolja," je poudaril vodja pobude za ustanovitev samostojne občino Ankaran Gregor Strmčnik. Odločitev za lastno občino je označil kot "odločitev za prihodnost nas in naših generacij". Po njegovem bo končni rezultat, ko bodo izločene glasovnice volivcev, ki so se v volilni imenik vpisali naknadno s spremembo stalnega bivališča, pokazal okrog 65-odstotno podporo samostojni občini.
Prebivalci mestne občine Koper so sicer z veliko večino zavrnili predlog o delitvi občine na štiri nove. Na referendumskem območju Koper je po neuradnih izidih proti ustanovitvi nove občine glasovalo 88 odstotkov udeležencev referenduma, na referendumskem območju Dekani 93 odstotkov, na referendumskem območju Škofije - Hrvatini 91 odstotkov, na referendumskem območju Marezige - Šmarje pa 94 odstotkov.
Najbolj številčno so se referenduma udeležili volivci na referendumskem območju Dekani, kjer je svoj glas oddalo dobrih 47 odstotkov volilnih upravičencev. Na referendumskem območju Koper se je referenduma udeležilo 26 odstotkov volilnih upravičencev, na referendumskem območju Škofije - Hrvatini 32 odstotkov, na območju Marezige - Šmarje pa 38 odstotkov volilnih upravičencev.
Služba za lokalno samoupravo: Referendumi o novih občinah izražanje legitimne pravice občanov
V službi vlade za lokalno samoupravo in regionalno politiko referendume o novih občinah razumejo kot izražanje legitimne pravice občanov glede organiziranosti lokalne skupnosti, kjer prebivajo. Pojasnjujejo, da bo vlada pri določanju besedila predloga zakona za ustanovitev novih občin najverjetneje predlagala ustanovitev občin Ankaran in Mirna.
"Referendumi so v skladu z ustavo posvetovalne narave, vendar pa so za zakonodajno oblast obvezujoči predvsem v primerih, ko je bilo za predlagano območje za novo občino v parlamentu ugotovljeno, da izpolnjuje pogoje za ustanovitev, izid referenduma pa je bil pozitiven," dodajajo.
Poleg tega v vladni službi pojasnjujejo, da postopek za ustanovitev nove občine lahko začne DZ na predlog, ki ga vložijo z ustavo določeni predlagatelji zakona ali občinski svet. DZ mora postopek končati najkasneje tri mesece pred rokom, ki je določen kot prvi rok za razpis rednih volitev v občinske svete, postopek pa se lahko začne kadar koli v mandatnem obdobju DZ.
Postopek vključuje referendum o ustanovitvi nove občine, ki ga razpiše parlament na podlagi ugotovitve, da predlagano območje izpolnjuje pogoje za ustanovitev občine. Celoten postopek ustanavljanja občin pa se zaključi s sprejetjem zakona o ustanovitvi občin ter o določitvi njihovih območij.
Nadalje v SVLR navajajo, da bo DZ po pravnomočnosti poročila državne volilne komisije razglasil odločitev, ki je bila sprejeta na referendumu in jo objavil v uradnem listu. Zatem pa vlada določi besedilo novele zakona o ustanovitvi občin ter o določitvi njihovih območij. Zakon lahko parlament v postopku sprejemanja dopolni oz. spremeni, dodajajo, vendar mora biti izpolnjen ustavni pogoj, da je bil na predlaganem območju za ustanovitev občine izveden referendum
Politika spoštuje voljo Ankarančanov
Na rezultate referenduma so se že odzvali v LDS, kjer poudarjajo, da spoštujejo odločitev volivk in volivcev. Številčna udeležba v Ankaranu po njihovem mnenju kaže na to, da ne gre za politično manipulacijo, ampak za jasno izraženo željo prebivalcev Ankarana po spremembi.
Prebivalcem Ankarana pa je za pogumno odločitev čestital tudi poslanec SD Luka Juri, ki je sporočil, da bo rezultate, čeprav s težkim srcem, spoštoval.
Predsednica koprskega odbora Zares Barbara Verdnik je sporočila, da je slaba volilna udeležba na referendumu o razdelitvi koprske občine pokazala, da je bil referendum "nepotreben in ni bil izraz volje občanov". Županov poskus zlorabe referendumov in referendumske kampanje za politično podporo samemu sebi je v celoti spodletel, žal tudi tokrat z našim denarjem".
Predsednica koprskega odbora SLS Olga Franca pa poudarja, da so poslanci SLS vseskozi podpirali pobudo o ustanovitvi samostojne občine Ankaran, ker gre za voljo tamkajšnjih prebivalcev, podpirati pa jo nameravajo tudi v prihodnje.
Po mnenju NSi izidi nedeljskega referenduma kažejo, da je z njimi poražena politika izkoriščanja s strani mestne občine Koper, ki traja že vse od osamosvojitve Slovenije. Ob tem poudarjajo, da odločitev Ankarančanov "ne temelji na domnevnih krivicah, ki so se jim zgodile s strani koprskega župana, ampak na želji, da so sami svoji gospodarji ter tako sami odločajo o svoji prihodnosti in razvoju". V stranki od državnega zbora zdaj pričakujejo, da bo spoštoval voljo Ankarančanov.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.