Bralec nas je obvestil, da je v ponedeljek med poletom iz Sarajeva proti Ljubljani doživel nenevadno izkušnjo. Ob 14.35 so z letalom Adrie Airways vzleteli z mednarodnega letališča Butmir. Pri vzletu ni kazalo, da bi letalo imelo kakšne težave, po približno štirih minutah pa so potniki zaslišali, da je eden od motorjev izgubil moč.
"Po vzletu smo se začeli dvigati nekje na dva kilometra. Ker mi aviacija ni tuja, sem po približno minuti ugotovil, da posadka ne izvaja standardne procedure odleta, ki se ji v letalski terminologiji reče BOSNA, in je predpisana za omenjeno letališče. Ta posadki zapoveduje, da se letalo po vzletu po približno 13 kilometrih letenja v enaki smeri obrne v desno za približno 45 stopinj in nadaljuje let proti radionavigacijski točki TIMID, kjer nadaljuje vzpenjanje na približno šest kilometrov in leti proti radionavigacijski točki BOSNA. Ta procedura se včasih ne izvaja zaradi različnih faktorjev in se legalno krši v izogib temu, da bi se letali preveč približali. Vse to nadzira kontrolor letenja, ki vedno bdi nad tem, da si letali vertikalno in horizontalno nista bližje kot 300 metrov,“ opisuje Jay Erjavec.
Po približno šestih minutah so vstopili v dokaj turbulentno ozračje, letalo je začelo premetavati. "Ker smo še zmeraj leteli v isti smeri, sem zaslutil, da nekaj ni prav. Posadka je izvedla nekaj kratkih zavojev v levo, kar je popolnoma v nasprotju s procedurami, saj je teren v okolici Sarajeva hribovit in od posadk, ki pristajajo na tem letališču, zahteva posebno usposabljanje.“ Potem je iz svojega okna opazil, da so se spustila zakrilca, ki pilotom pri pristajanju pomagajo zmanjševati hitrost in omogočajo večji naklon letala pri pristanku. "Takrat je bilo vsem popolnoma jasno, da se vračamo nazaj v Sarajevo," je povedal.
Oglasila se je stevardesa, ki je potnike obvestila, da je prišlo do tehnične napake in jih prosila, naj ostanejo na svojih sedežih. "V potniški kabini ni bilo vznemirjenja, nikakršne panike ali česar koli. Po nekaj minutah smo varno pristali na letališču.“ Na terminalu so potnikom nato "prijazno postregli in jih posedli delavci sarajevskega letališča“.

Ko so potniki opazili, da iz letala raztovarjajo njihovo prtljago, so ugotovili, da z letom tega dne ne bo nič. "Večina nas je še zmeraj upala, da bo Adria po nas poslala nadomestno letalo, a smo žal po približno 40 minutah dobili uradno obvestilo, da je let odpovedan in da bomo svojo pot lahko nadaljevali šele naslednji dan. Uslužbenec Adrie na letališču je vsem, ki smo bili brez prenočišča, omogočil bivanje v hotelu poleg letališča.“ Kot zaključuje Erjavec, se je mirnost in izurjenost pilotov Adrie v tem primeru izkazala kot zelo profesionalna in dokaz, da je varnost potnikov vedno na prvem mestu.
Po pojasnilih Adrie Airways se je pokvarila temperaturna sonda, zato merilec ni kazal dejanske temperature. Čeprav je kazalo, da se motor pregreva, je deloval pravilno. Na krovu letala tipa CRJ200 je bilo takrat 22 potnikov, v Ljubljano so jih prepeljali včeraj z drugim letalom. Letalo je sicer staro 12 let in v Adrii Airways zagotavljajo, da je bilo pregledovano in redno vzdrževano "v skladu s predpisi, torej vsak dan". Z njim doslej niso imeli posebnih težav. Po tehničnem pregledu bo brez potnikov poletelo v Ljubljano.
KOMENTARJI (65)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.