Pri Forbesu so se razpisali o Sloveniji. Pravzaprav so se na nas spomnili zaradi ameriškega veleposlanika Josepha Mussomelija, ki sicer končuje svoj mandat pri nas.
"Žena je hotela nekam, kjer ni vroče," jim je povedal v odgovoru na vprašanje, kako je po Kabulu, Manili in Kairu, kjer je služboval kot diplomat, končal v Sloveniji in na območju, ki ga je prvič spoznal, ko je v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja z nahrbtnikom spoznaval takrat še Titovo Jugoslavijo.
Med drugim naj bi tukaj slovensko vlado spodbujal k privatizaciji. Vpetost države na vseh področjih je nekaj, kar Američane močno preseneča. Avtor članka izpostavlja, da smo država, kjer javni sektor zaposluje kar 30 odstotkov delovne sile. 20 let po osamosvojitvi pa je veliko podjetij še vedno v državni lasti.
Pravzaprav je država pravkar prodala največjega trgovca – Mercator, a težava je, da je to storila veliko prepozno, pišejo. Zdaj je tako izkupiček prodaje le senca zneska, ki bi ga lahko iztržili v najboljših časih.
Težava je še moč sindikatov, piše avtor. Leva politika, večinoma sestavljena iz nekdanjih komunistov, pa ima podporo medijev. Avtor izpostavlja sojenje Janezu Janši v primeru Patria, ki je najbrž vsaj delno politično motivirano in če bi Evropsko sodišče sodbo res ocenilo kot napako, bi bil to hud udarec za ugled Slovenije, meni.
Težave Slovenije po svoje presenečajo, saj gre po njegovem mnenju za izobraženo družbo, državo, ki ni bila nikoli tako odvisna od Sovjetske zveze kot nekatere druge države in ki jo je vojna na Balkanu le oplazila. Kljub temu pa je v ekonomskem krču. Delno zato, ker smo bili Slovenci ekonomsko uspešnejši od primerljivih držav in preveč previdni in zadržani do sprememb.
Previdnost je zdaj izstavila visok račun, veliko Slovencev pa je nezadovoljnih, tudi z vstopom v Evropsko unijo. Vendar na političnem obzorju rešitve ni videti, pišejo pri Forbesu.
Mladi podjetniki morajo na primer zagonska sredstva iskati v tujini, saj so domače banke preslabotne.
Velika zavora pa je tudi temna zgodovina med levico in desnico, ki izhaja iz časov po drugi svetovni vojni. Avtor pravi, da je problem preobširen, da bi se spuščal v podrobnosti, a dejstvo je, da je zgodovina še kako očitna. "Slovenija je velika približno toliko kot Massachusetts, potrebujete pa manj kot uro vožnje od prestolnice do množičnega grobišča."
KOMENTARJI (883)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.