Slovenija

Flota slovenske policije

Ljubljana, 02. 08. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Schengenski pravilnik od slovenske policije zahteva dve primerni plovili za nadzorovanje slovenske morske meje. Pred dnevi smo dobili novega P 66, že skoraj leto dni pokvarjenega P 111 pa se je policija odločila poslati v popravilo, kar bo proračunsko blagajno olajšalo za približno 150 milijonov tolarjev.

Še preden se vprašamo, kakšen bi bil idealen čoln za slovensko policijo, majhen, velik, hiter, počasen, drag ali poceni, smo preverili, kako plovila nakupujejo Hrvati. Na hrvaško Reko so trije novi čolni iz iste ladjedelnice, kot naš P 66, pripluli pred dobrima dvema tednoma. To pa je šele začetek prenove njihove policijske flote, napovedujejo Hrvati.

Slovenski pomorski policisti so končno dobili čoln P 66
Slovenski pomorski policisti so končno dobili čoln P 66 FOTO: POP TV

Zinka Bardič s hrvaškega notranjega ministrstva je povedala, da hrvaška policija ni želela eksperimentirati in kupiti kakšnega svojevrstnega plovila. Zanesli so se na izkušnje italijanske obalne straže, ki ima 70 plovil, in na izkušnje nekaterih mediteranskih držav, ki jih tudi uporabljajo. Gre za čolne, ki se ne morejo potopiti, in imajo še druge lastnosti, ki ustrezajo potrebam policije.

Slovenska policija je pač nekaj posebnega in posebej zmogljivi morajo biti tudi njeni čolni. Pa čeprav plovilo s povprečno hitrostjo celoten košček našega morja prepluje v šestnajstih minutah. Pa poglejmo nazaj! Pred enajstimi leti denar ni bil ovira. Notranji minister Igor Bavčar, ki za izjave zaradi dopusta ni bil dosegljiv, se je podpisal pod nakup 20-metrskega lepotca P 111. Pogodbo so sklenili s torinsko ladjedelnico - brez kakršnegakoli jamstva je ministrstvo tri milijone nekdanjih nemških mark vreden čoln plačalo vnaprej.

Legendarni policijski čoln P 111
Legendarni policijski čoln P 111 FOTO: POP TV

Ladjedelnica pa je čoln P 111 zgradila le do polovice in odplavala v stečaj. Nihče izmed odgovornih v Sloveniji zaradi sporne odločitve nikdar ni odgovarjal. Začela se je borba za že skoraj potopljeni čoln. Nobeno resno podjetje ni želelo dokončati napol zgrajenega plovila. Končno se ga je usmilila italijanska ladjedelnica, ki sicer gradi hitre dirkalne čolne za Arabce. Treba je bilo doplačati še kakšnih 400 tisoč mark in P 111 je po skoraj treh letih od podpisa prvotne pogodbe priplul v Koper. Avgusta lani sta čolnu italijanskega porekla z arabskim pridihom dokončno odpovedala oba motorja. Policija se je po dolgem razmisleku odločila, da ga popravi za vsako ceno, saj naj bi bila takšna odločitev najbolj modra. Tudi novi P 66 je poseben čoln, že zato, ker je zaradi zamujanja v medijski pozornosti prekosil celo legendarnega P 111.

Fabio Duo
Fabio Duo FOTO: POP TV

Fabio Duo, komercialni direktor ladjedelnice, je povedal, da je čoln najboljše kakovosti, ki jo lahko dosežejo pri tem tipu čolna. V gradnjo so vložili vse svoje izkušnje, ki so jih nabrali pri izdelavi podobnih tipov plovil.

O tem, kako se je novi čoln v razburkanem morju prebijal v Koper verjetno ni potrebno zgubljati besed. Naj pa še enkrat spomnimo, da bo moral uvoznik Jadran policiji vrniti dobrih 30 milijonov tolarjev, takšna je namreč kazen za skoraj tri mesece zamujanja z dobavo. Čeprav z zamudo, je pa le prišel in veseli smo ga že zato, ker ga je policija kupovala polna štiri leta. Kar šest javnih razpisov so medtem razveljavili, notranje ministrstvo pa si je nakopalo celo tožbo enega izmed ponudnikov.

Andrej Anžič
Andrej Anžič FOTO: POP TV

Andrej Anžič, namestnik generalnega direktorja policije, je povedal, da so v pogodbi precizirali tudi pogodbene obveznosti, in sicer garancijski rok za motorje dve leti in garancijski rok za trup štiri leta. V teh letih torej je odgovornost nekoga drugega in ne njih. Če bo šlo vse po načrtih, bo slovenska policija prihodnje leto v Evropsko unijo zaplula s popolno floto, s popravljenim P 111 ter novim P 66. In upajmo, da nam ne bo treba še pred tem poročati o kakšnih okvarah.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek