Slovenija

Florjančič s predstavniki Evropske komisije o vladavini prava v Sloveniji

Ljubljana, 14. 04. 2021 15.55 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Predsednik vrhovnega sodišča Damijan Florjančič je v torek opravil intenziven in poglobljen pogovor s predstavniki Evropske komisije glede priprave drugega letnega poročila o stanju vladavine prava v državah članicah EU. Florjančič je med drugim opozoril na zaviranje krepitve načela pravne države ter druge težave, s katerimi se soočajo sodniki.

Kot so sporočili z vrhovnega sodišča, so se sogovorniki posvetili različnim temam, tudi možnim izzivom glede neodvisnosti sodstva.

Florjančič je v zvezi s tem vprašanjem spomnil na sestanek predstavnikov vseh treh vej oblasti pri predsedniku republike Borutu Pahorju oktobra lani, ki je potekal na njegovo pobudo in na katerem si je javnost lahko ustvarila sliko o različnih pogledih na stanje pravne države. Na podlagi predstavljenih pogledov je Florjančič ocenil, da se v državi krepi nerazumevanje glede razmerij med vejami oblasti, s čimer se zavira krepitev načela pravne države.

Predsednik vrhovnega sodišča Damijan Florjančič je v torek opravil intenziven in poglobljen pogovor s predstavniki Evropske komisije glede priprave drugega letnega poročila o stanju vladavine prava v državah članicah EU.
Predsednik vrhovnega sodišča Damijan Florjančič je v torek opravil intenziven in poglobljen pogovor s predstavniki Evropske komisije glede priprave drugega letnega poročila o stanju vladavine prava v državah članicah EU. FOTO: Shutterstock

Poleg tega je predsednik vrhovnega sodišča spomnil na lansko izvolitev novega vrhovnega sodnika v državnem zboru šele v drugem poskusu, čeprav je šlo za uglednega profesorja kazenskega prava, čigar kompetence je kot ustrezne potrdil tudi sodni svet kot predlagatelj njegove izvolitve. Ta primer je bil sicer izpostavljen zato, ker so Evropsko komisijo zanimale morebitne zakonske spremembe imenovanj oziroma izvolitev sodnikov na najvišjem sodišču v državi.

Florjančič je predstavnikom Evropske komisije predstavil še pogled na januarsko odločbo ustavnega sodišča, s katero je to ugotovilo, da sta zakon in poslovnik o parlamentarni preiskavi protiustavna, saj ne določata ustreznega mehanizma, s katerim bi bilo mogoče preprečiti protiustavno poseganje v neodvisnost sodstva, kar omogoča nedopustne pritiske na delo sodnikov. 

Povod za to odločbo je bila sicer odreditev parlamentarne preiskave v zadevi Franc Kangler in drugi, in sicer v delu, ki se nanaša na pravilnost sodnih odločitev in odgovornost sodnikov za odločitve v konkretnih sodnih postopkih. V zvezi s tem je Florjančič izpostavil tudi nekatere kritike glede odločitve ustavnega sodišča, čeprav bi bilo po njegovem zlasti od predstavnikov oblastnih organov in posameznih strokovnih krogov pričakovati spoštovanje in upoštevanje razlogov iz odločbe.

Sogovorniki so poleg tega pozornost namenili vprašanju dostopnosti sodnih odločb slovenskih prvostopenjskih sodišč, napredku na področju informatizacije sodstva in pa tudi disciplinskim postopkom proti sodnikom. Kot so glede slednjega pojasnili na vrhovnem sodišču, je bila z njihove strani izražena kritika glede učinkovitosti vodenja teh postopkov, kar pride najbolj do izraza pri medijsko odmevnih zadevah, ki imajo močan vpliv na zaupanje javnosti v sodstvo. Po njihovem mnenju bi bila nujna revizija zakonskih določb, ki urejajo to področje.

Na zunanjem ministrstvu so sicer za STA v ponedeljek potrdili, da je Evropska komisija na virtualnem obisku Slovenije v okviru priprave drugega poročila o vladavini prava, ki se pričakuje julija. Slovenija je prispevek za pripravo poročila v Bruselj poslala konec marca, virtualni obisk pa je bil namenjen pridobivanju dodatnih informacij in razčiščevanju vprašanj.

Koronavirus pasica nova
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

lado-a1
14. 04. 2021 20.56
-2
Slabenje? Kje ta človek živi? Nasilna demontaža. Dnevne kršitve ustave in zakonov s strani vlade, preoblikovanje policije v milico tipa satsi ali gestapo. To ni slabenje. To je katastofalno uničevanje vladavine prava!!
Nimasmisla
14. 04. 2021 18.16
+1
volitve pa da se preštejemo
Jožajoža
14. 04. 2021 20.35
-3
riss
14. 04. 2021 17.23
+0
Ta vlada ne more pričakovati od naših organov nobene pozitivne ocene, ne glede kakšno je dejansko stanje v naši LEVI Sloveniji in to zgodovinsko na vseh področjih. Pretežni del, tudi vse veje oblasti, hrepeni po levem enoumju.
ina5785
14. 04. 2021 18.50
-2
riss - NI večjega ENOUMJA kot sedaj. Narod ima občutek, da NE živi v SLO!!! To kar se že eno leto dogaja v SLO je enostavno KRIMINAL, ki ga pridno fura TA VLADA!!! Vse je že noro. . . . . . . zmešano. . . . . . . da v ozadju lažje odtujujejo. Sicer pa se niti več NE bremzajo, zmešalo se jim je!!!
Jožajoža
14. 04. 2021 20.41
-2
problem bo nastal ,ko bodo janšisti izgubili vodjo. ker so bolj kratke pameti, bodo hoteli biti vsi vodje,vsi glavni vsi......bolnišnice psihiatrične so že sedaj polne,kam bomo z njimi......
Živjo Kaj
15. 04. 2021 14.51
+1
Brez skrbi... Zate je dodatni abonma še naprej rezerviran...