Konec lanskega leta je vrhovni sodnik Jan Zobec javnost obvestil o domnevnem "fizičnem in verbalnem" napadu. Dejanje pravosodnega policista na vhodu v sodno zgradbo je označil za nedopustno in nezaslišano.
Potem ko so v javnost prišli posnetki varnostnih kamer, ki so razkrili, kaj se je tistega dne zagodilo v stavbi na Tavčarjevi, se je oglasil tudi predsednik Vrhovnega sodišča Damijan Florjančič: "Načelno verjamem v verodostojnost sodnikove izjave, ne glede na to, ali gre za okrajnega ali vrhovnega sodnika. Ne predstavljam si namreč, kako bi sodnik ocenjeval verodostojnost izjav udeležencev sodnih postopkov, če sam ne bi bil sposoben verodostojno presojati svojih navedb in dogodkov, ki se mu zgodijo. Vsak je zaznamovan s svojim subjektivnim dojemanjem vsakokratnega dogodka, vendar če objektivna dejstva pokažejo drugače, mora tem dejstvom prilagoditi svoje ravnanje."
O primeru sodnika Zobca je jasen: "V konkretnem primeru posnetki kažejo na to, da se dogodek ni odvil tako, kot ga je v izjavah predstavil sodnik Zobec. Če je s takimi izjavami prizadel pravosodnega policista ali institucijo, v kateri je pravosodni policist zaposlen, pričakujem opravičilo vrhovnega sodnika. Vrhovni sodnik mora znati na ta način reflektirati svoje ravnanje. Od tega je tudi odvisno, kako se bom odločil – ali bom ravnal v okviru etičnih načel ravnanja sodnika ali celo v okviru disciplinske kršitve, ker pod to spada tudi krnjenje sodniškega ugleda."

Na vprašanji zakaj je spremenil svoje mnenje o dogodku in ali je posnetek videl prvič odgovarja: "Posnetek sem videl sedaj prvič. Moja tedanja ravnanja so sledila temu, da polagam popolno verodostojnost v navedbe sodnikov, saj si drugače opravljanje svoje funkcije ne morem predstavljati. Temu je tudi sledila izdaja odredbe, s katero se vrhovnim sodnikom vstopanje v zgradbo dopusti brez tovrstnih pregledov."
Zobec se sprašuje, ali se ni morda Florjančič zmotil?
Na Florjančičev poziv Zobec odgovarja, da se opravičil ne bo: "Pričakujem, da se bo pravosodni policist opravičil meni."
Še več, Zobec celo pričakuje, da se mu bo opravičil tudi predsednik Vrhovnega sodišča, saj da posnetek dokazuje, da se ga je policist lotil huje kot je sprva kazalo, in da "od njega zahteva, da se opraviči za nekaj, kar je nasprotju s tistim, kar je na posnetku."
Zobec se sprašuje: "Ali je policist zgrabil mene ali sem jaz njega? Morda se je predsednik zmotil in je videl mene kot policista in policista kot mene," in napoveduje, da bo afero internacionaliziral.
Za Podržaja je posnetek jasen
Generalni direktor Uprave za izvrševanje kazenskih sankcij Jože Podržaj je prepričan, da je pravosodni policist ravnal ustrazno, primerno in zakonito ter da je vsebina posnetka jasna: "Nepristranskemu opazovalcu je jasno, kaj se je dogajalo."
Dogodek je razburil javnost konec lanskega leta
Vrhovni sodnik Jan Zobec je konec lanskega leta javnost obvestil o, po njegovem, nezaslišanem napadu pravosodnega policista, ki naj bi ga stopniščem trdno prijel za nadlaket in odvlekel nazaj proti vhodu. Pri tem naj bi ga verbalno poniževal in žalil.
Zobec se je s pismom obrnil na nekatere kolege pravnike, v njem pa zapisal, da kaj takšnega ni doživel niti v prejšnjem, nedemokratičnem sistemu. Pravosodnemu policistu naj bi celo zagrozil z izgubo službe.

Na pravosodnem ministrstvu so že takrat trdili, da je iz videoposnetka varnostnih kamer jasno razvidno, da je bilo ravnanje pravosodnega policista zakonito, sorazmerno in strokovno ustrezno. Dogodek so dodelili posebni interni komisiji, ki je ugotovila, da je pravosodni policist ravnal pravilno.
Na sodišče je sicer mogoče vstopiti skozi dva vhoda. Pri stranskem vhodu je nadzor minimalen, namenjen pa je samo uslužbencem, tožilcem in odvetnikom. Pri glavnem vhodu pa morajo vsi, brez izjeme, skozi rentgen in detektor kovin. Kot je Florjančič dejal v izjavi, je po tem dogodku izdal uredbo, ki določa, da lahko vrhovni sodniki vstopajo v stavbo skozi oba vhoda brez dodatnega preverjanja.
KOMENTARJI (334)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.