Slovenija

Fitch: Izdaja obveznic pozitiven signal

London, 26. 10. 2012 15.43 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Izdaja slovenske dolarske obveznice je pozitiven znak, a tveganja ostajajo, opozarja bonitetna hiša Fitch. Pri tem izpostavljajo predvsem grožnje z referendumi in z blokadami reformnega procesa.

Uspešna izdaja obveznice v višini 2,25 milijarde dolarjev je po oceni bonitetne hiše Fitch pozitiven signal, da ima Slovenija dostop do zadolževanja na mednarodnih trgih. S tem je bil odstranjen pomemben kratkoročni dejavnik negotovosti. Fitch medtem ugotavlja, da tveganja ostajajo, saj se protikrizna in reformna prizadevanja soočajo z ovirami.

Slovenija je z izdajo obveznic odpravila enega od kratkoročnih razlogov za pritisk na bonitetno oceno države.
Slovenija je z izdajo obveznic odpravila enega od kratkoročnih razlogov za pritisk na bonitetno oceno države. FOTO: Reuters

"Medtem ko je to (izdaja dolarske obveznice) pozitiven znak, se lahko na drugih ključnih področjih, kot sta reševanje razmer v bančnem sektorju in sprejemanje strukturnih reform, še naprej zatakne," ugotavlja Fitch. Pri tem izpostavljajo predvsem grožnje z referendumi. Če se bo reformni proces soočal z blokadami, bo to pomenilo nevarnost za novo znižanje bonitetne ocene države.

Uspešna zadolžitev na dolarskem trgu po Fitchovi presoji na kratki rok zmanjšuje verjetnost, da bo Slovenija morala zaprositi za pomoč iz stalnega mehanizma za stabilnost evra ESM, in tako odpravlja enega od kratkoročnih razlogov za pritisk na bonitetno oceno države.

Zbranih 1,7 milijarde evrov Sloveniji omogoča pokritje vseh preostalih letošnjih obveznosti in zadostuje za več kot polovico predvidenih potreb po zadolževanju v prihodnjem letu, so prepričani v Fitchu.

Kljub temu pa tveganje, da se bo Slovenija morala po pomoč obrniti k partnericam v evroobmočju, še ni izginilo, dodajajo v Fitchu. Bonitetna ocena, ki je pri A-, tako ohranja negativne obete. Če bi Slovenija zaprosila za pomoč, bi se ocena znižala, dodajajo v Fitchu.

Analitiki ene od treh največjih svetovnih bonitetnih hiš ostajajo pri oceni, da bi stroški dokapitalizacije problematičnih bank lahko dosegli 10 odstotkov bruto domačega proizvoda (BDP) in da bo večino teh stroškov morala na svoja pleča prevzeti država. V tej oceni so tako precej bolj pesimistični od slovenske vlade, ki meni, da stroški dokapitalizacij po prenosu slabih terjatev na t. i. slabo banko ne bi smeli preseči milijarde evrov.

Slovenija bo po Fitchevem mnenju morala redno dokazovati, da se lahko po vzdržnih pogojih zadolžuje na trgu in tako financira proračunske potrebe ter dokapitalizacijo bank.
Slovenija bo po Fitchevem mnenju morala redno dokazovati, da se lahko po vzdržnih pogojih zadolžuje na trgu in tako financira proračunske potrebe ter dokapitalizacijo bank. FOTO: Thinkstock

Fitch ugotavlja, da je bilo povpraševanje po slovenskem dolarskem dolgu močno, kar je po njihovi oceni izraz povečanega zaupanja vlagateljev glede državnega dolga članic evroobmočja, za katerim stoji predvsem odločitev Evropske centralne banke o neomejenem odkupovanju državnih obveznic ranljivih držav v zameno za izpolnjevanje strogih pogojev.

Čeprav so slovenske potrebe po refinanciranju dolga v letih 2013 in 2014 zmerne in dosegajo od štiri do pet odstotkov BDP, pa bo morala Slovenija po Fitchevem mnenju redno dokazovati, da se lahko po vzdržnih pogojih zadolžuje na trgu in tako financira proračunske potrebe ter dokapitalizacijo bank.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

porka.malorka
27. 10. 2012 09.56
+4
Ja pozitiven rezultat razprodaje slovenije. Ameriškim korporacijam. Zakaj janša teh obveznic ni ponudil nam slovencem. Za take obrestne mere imam raje denar v obveznicah kot v banki
iGURT
26. 10. 2012 18.29
+4
V Svetu mislijo drugače... Financial Times o novem slovenskem pufu... Slovenija je kot evrska država razveselila investitorje, ki vlagajo v trge v razvoju – z donosom [znaša 5,7 odstotka], ki je višji kot za dolarske obveznice Nigerije (4,55 odstotka) ali Zambije (5,23 odstotka),« je prodajo obveznic pikro komentiral Financial Times.
iGURT
26. 10. 2012 18.30
+4
še en PUF ki ga ima Slovenija od janše, že poleg tistega iz prvega mandata