Današnji sestanek bi lahko označili za trenutek resnice; ta trenutek ne obstaja realno dvotretjinsko soglasje za vpis fiskalnega pravila v ustavo, je po posvetu vodstev parlamentarnih strank povedal premier Janez Janša. Poleg tega opozicija ni naklonjena sodelovanju v partnerstvu za izhod iz krize, ampak le v posameznih primerih, je povedal.
Janša je spomnil, da je državni zbor pred kratkim ratificiral evropsko pogodbo o fiskalnem paktu, kljub temu pa predstavniki poslanskih skupin danes vnosa pravila v ustavo niso podprli. Rok za sprejem takšnega pravila se sicer še ni iztekel, je pa po besedah premierja vsaka država članica v drugačnem položaju. Nemčija je denimo fiskalno pravilo sprejela že pred tremi leti in danes "žanje rezultate", je povedal Janša.
Kot je dejal, ne razume, kako lahko Pozitivno Slovenijo in SD, ki sta bili v preteklosti najbolj za omejitev referendumskega odločanja, moti, da bi imelo fiskalno pravilo za posledico prav omejitev referenduma. Možnost, da se spremeni člen ustave, ki govori o referendumu, po njegovih besedah sicer obstaja, a se je razprava o tem, da fiskalna zakonodaja ne more biti predmet referenduma, nekoč že končala neuspešno. "Po današnjem sestanku je očitno ta koalicija zelo sama pri iskanju rešitev za izhod iz krize," je zato položaj po današnjem posvetu ocenil premier.
Opozoril je, da se vlada trudi delati vse, da bi, kolikor je to mogoče, rešila letošnje leto pred "finančno katastrofo". Glede na to, da Slovenija aprila še vedno nima realnega in operativnega proračuna za leto 2012, je bil kritičen do ocen predstavnikov opozicije, da se državi ne mudi in da bi veljalo preložiti odločanje o rebalansu in spremljajoči zakonodaji.
"Vsak dan, ko je Slovenija brez realnega in operativnega proračuna, ko je brez zapisa fiskalnega pravila v ustavo, plačujemo dražje obresti na naše kredite in imamo manjše možnosti za nadaljnje zadolževanje, ki je še potrebno," je poudaril predsednik vlade. Ob tem je izpostavil, da je že čas za pripravo elementov za državna proračuna za leti 2013 in 2014.
"V naslednjih dneh bo DZ doživel srečanje z resnico, s stanjem, kakršno je v Sloveniji," je posvaril Janša. Četudi je časa malo in gre na račun prihodnjih generacij, pa se je koalicija odločila za preložitev parlamentarne razprave o rebalansu in spremljajoči zakonodaji s 7. na 10. maj, je povedal. Koalicija bo ta čas izkoristila za pogovore, je pojasnil.
Kaj pravita predstavnika opozicije?
Vnos fiskalnega pravila v ustavo ne bi smel predstavljati obvoda za morebitno omejevanje referenduma, sta se po današnjem sestanku vodstev parlamentarnih strank strinjala predsednik SD Borut Pahor in vodja poslanske skupine Pozitivne Slovenije (PS) Jani Möderndorfer. Pahor je ob tem predstavil tudi pobudo za spremembo referendumske zakonodaje.
PS: Ne pristajamo na referendume s področja človekovih pravic
Möderndorfer je po posvetu dejal, da fiskalnega pravila, kot je predlagano trenutno, v PS ne bodo podprli, saj "skrito" odpira vprašanje referenduma. Vprašanja referenduma pa po mnenju PS ne gre reševati skrito s posameznimi koraki znotraj ustave, temveč ga je treba odpreti na splošno.
V PS so po besedah Möderndorferja za jasno določitev tega, v katerih primerih referendum sploh pride v poštev, da bi si tako nalili čistega vina. Dodal je, da v PS ne pristajajo na referendume s področja človekovih pravic, zavzemajo pa se tudi za določitev referendumskega praga, nad katerim bi bil referendumski izid veljaven.
O partnerstvu za izhod iz krize je dejal, da v največji opozicijski stranki podpirajo sodelovanje, da pa niso pripravljeni podpisovati tovrstnih dokumentov, saj lahko predsednik vlade katero koli stranko v DZ kadar koli pozove k sodelovanju. "To sodelovanje lahko sprejmemo ali pa tudi ne," je dodal.
Po mnenju Möderndorferja se sicer s sprejemanjem rebalansa proračuna za letošnje leto in zakona o uravnoteženju javnih financ ne mudi. Skladno s tem v PS predlagajo prestavitev odločanja za deset dni, da bi ta čas o teh vprašanjih lahko tekla politična razprava in socialni dialog.
Ponujenega Partnerstva za izhod iz krize, ki ga je vsem parlamentarnim strankam predlagal predsednik vlade, v Pozitivni Sloveniji niso pripravljeni podpisati. So za sodelovanje, a ocenjujejo, da lahko predsednik vlade kadar koli pozove katero koli parlamentarno stranko k sodelovanju pri različnih projektih, pri čemer za to ne potrebuje nobenega podpisa oziroma posebnega protokola, je še dejal Möderndorfer.
SD: Fiskalno pravilo ne bi smelo predstavljati obvoda za omejevanje referenduma
Pahor pa je v dodatnem sporočilu za javnost pojasnil, da vnos fiskalnega pravila v ustavo že sedaj podpira večina poslancev SD, zato je vtis, da po današnjem sestanku predsednikov strank ni več potrebne večine za to odločitev, napačen. "Vsekakor po današnjem sestanku ne more biti slehernega dvoma, da ima ustavna komisija potrebno dvotretjinsko večino za pripravo besedila spremembe ustave in ustavnega zakona," je zapisal Pahor, ki meni, da je treba s postopkom pogumno in preudarno nadaljevati.
Danes zvečer je o varčevalnih ukrepih razpravljala tudi vlada. Po sestanku se je Janša odzval na zgornji Pahorjev zapis. Dejal je, da so danes sedeli za isto mizo in da je imela "predstavnica SD drugačno stališče". Pri tem je opozoril, da za potrditev fiskalnega pravila potrebujejo "praktično vse glasove SD".
Takoj po posvetu predsednikov parlamentarnih strank pa je Pahor poudaril, da je po njegovih izkušnjah slovenska javnost na spremembe pripravljena le takrat, ko ima občutek, da je politika "ne vleče za nos". Sam si bo prizadeval, da bi poslanke in poslanci SD podpirali vnos fiskalnega pravila v ustavo, a to pravilo po njegovih besedah ne bi smelo predstavljati obvoda za omejevanje referenduma.
Zato je Pahor danes predlagal, da bi hkrati začeli urejati tudi referendumsko zakonodajo, v kateri bi določili, da zakoni fiskalne narave ne bi bili predmet referendumskega odločanja. Če bi takšno zakonodajo sprejeli, bi ob fiskalnem pravilu imeli po besedah Pahorja dve takšni spremembi, ki bi zagotovili "reformno sposobnost Slovenije". Pahor je imel vtis, da je bil ta njegov predlog dobro sprejet.
Predsedniki parlamentarnih strank in vodje poslanskih skupin so se sicer danes pogovarjali tudi o predlaganem partnerstvu za izhod iz krize. Vendar pa je po besedah Pahorja ravno vnos zlatega fiskalnega pravila v ustavo ta trenutek prednostna politična naloga. Poleg tega vodje strank sestavljajo tudi koordinacijo predsednikov parlamentarnih strank, ki se sestane vsakič, ko kdo od njih presodi, da gre za obravnavo pomembnih vprašanj, je pojasnil.
KOMENTARJI (1173)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.