Gospodarstvo

Fiskalni svet opozarja na visoko rast odhodkov države

Ljubljana, 16. 10. 2020 13.11 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Odstopanje od fiskalnih pravil, ki ga predvidevajo proračunski dokumenti za prihodnji dve leti, je po oceni fiskalnega sveta glede na razmere razumljivo in dopustno. Vendar pa so načrtovani odhodki, tudi če ne upoštevamo stroškov za covid-19, previsoki, opozarja.

Predsednik fiskalnega sveta Davorin Kračun je na novinarski konferenci prek video povezave ocenil, da so v letih 2020 in 2021 glede na trenutno razpoložljive informacije pogoji za odstopanje od pravila srednjeročne uravnoteženosti javnih financ nedvomno izpolnjeni. Za leto 2022 pa fiskalni svet proračunskih načrtov vlade še ne more oceniti, saj so razmere zelo negotove.

Predloga proračunov za prihodnji dve leti sta prav zdaj v postopku sprejemanja v DZ. Vlada v njih načrtuje, da naj bi se proračunski primanjkljaj, ki se bo letos zaradi posledic covida-19 zvišal nad devet odstotkov BDP, prihodnje leto znižal na 5,6 odstotka BDP, leta 2022 pa na 3,1 odstotka BDP.

denar

Javnofinančne projekcije še naprej v pomembni meri zaznamujejo učinki ukrepov za omejitev posledic epidemije covida-19, je v oceni teh dokumentov zapisal fiskalni svet. V proračunskih načrtih vlade vidi načrtovanje ekspanzivne proticiklične fiskalne politike, kar se mu zdi glede na okoliščine ustrezno. Vendar so načrtovani izdatki države visoki, je opozoril.

Zaradi skoraj podvojene rasti izdatkov se bo javnofinančni primanjkljaj prihodnje leto občutno povečal. Izrazito naj bi bilo predvsem povečanje izdatkov za investicije, precej višja od rasti dolgoročnega gospodarskega potenciala pa naj bi bila tudi rast ostalih izdatkov, je povedal Kračun.

Član fiskalnega sveta Tomaž Perše je opozoril na rast izdatkov brez stroškov obresti, investicij in covid-19 ukrepov. "Ta je visoka, in to nas skrbi," je dejal. Te rasti so še posebej visoke v zadnjih treh mesecih leta 2020, nadaljujejo se tudi v letu 2021. Izpostavil je izredno uskladitev pokojnin, transferje v zdravstveno blagajno, rast stroškov dela zaradi napredovanj in izplačil delovne uspešnosti ter subvencije in transferje posameznikom. "Ti odhodki strukturno ogrožajo srednjeročno vzdržnost javnih financ," je opozoril.

Članica fiskalnega sveta Alenka Jerkič je spomnila, da je v letih 2021 in 2022 predvideno zelo pospešeno koriščenje evropskih sredstev, kar ne poslabšuje javnofinančnega položaja in je zato dobrodošlo. "A izrazito se povečuje tudi obseg investicij izključno iz domačih virov, kar je eden glavnih dejavnikov načrtovanega ustvarjanja visokega primanjkljaj v naslednjih dveh letih," je dodala.

Opozorila je, da morajo biti investicije dejansko namenjene za krepitev dolgoročnega gospodarskega potenciala. Slabo upravljane investicije iz javnih sredstev imajo namreč lahko tudi negativne učinke na gospodarsko aktivnost, povečujejo dolg države in izrinjajo zasebni sektor. Fiskalni svet si tako želi pospešenega izvajanja investicij iz nepovratnih evropskih sredstev. Na to bi se morali pri načrtovanju proračuna najbolj osredotočiti, je menila Jerkičeva.

Glede dolga države je fiskalni svet ocenil, da se bo ta zaradi krize tako kot v večini drugih držav občutno povečal in začasno presegel 80 odstotkov BDP. Na srečo si sicer obresti na slovenske državne obveznice nizke, zato se bo delež izdatkov za obresti v BDP še naprej zniževal, je povedal Perše. Ugoden se mu zdi tudi likvidnostni položaj državnega proračuna.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (12)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

aloalo
23. 10. 2020 15.55
ni problema vam bomo mal plače zmanjšal pa bo.
KladivoSi
20. 10. 2020 21.10
Fiskalbi svet gleda odhodke in prihodke na obdobje enega leta. Vlada pa prihodke od prihodkov in prihodke od odhodkov za čas vladanja, diferenco realnih odhodkov in prihodkov pa kalkulira v času vladanja drugega pola. Težko bodo tu našli skupno formulo za dobrobit financ.
EEgon
16. 10. 2020 17.02
+10
Država plače po javnih afencijah, ministerstvih in inštitutih bo potrebno znižati. Ni logično, da ima delavec v realnem sektorju nižjo plačo od delavca v javnem sektorju, oba pa imata enako izobrazbo (mag., dr., uni.dipl.ing, dipl.ing, ing, tehnik) Ni logične osnove za kaj takega. Plače dol!
ROMELS
16. 10. 2020 17.57
+10
Občutno znižati plače v javni upravi in na splošno v javnem sektorju. Potem pa ne bo primanjkljaja.
ne rabimo predsednika
16. 10. 2020 19.46
+8
v Sloveniji je mogoče. Pa še dopusta imajo v javnih službah bistveno več, to mi pa res ni jasno zakaj je takšna razlika. Da ne govorimo o trenutni situaciji v gospodarstvu, kjer si v strahu za službo, ker ni naročil posledično seveda ni denarja, pa seveda odpuščanje... tega v javnem sektorju praktično ne poznajo
kakafonijaprava
16. 10. 2020 16.23
+0
sneguljčica in 2 palčka sta se zbudila iz kome!
Periot222
16. 10. 2020 14.52
-2
SLOVENIJE KMALU NE BO VEC POD TO VLADO JE DOSEGLA DNO!!!!!!!!
puspan
16. 10. 2020 13.43
+0
Tu moram dati Kračunu prav. Fiskalni svet je treba poslušati in neupoštevanje njihovih nasvetov nas lahko vodi v še večjo krizo.
EEgon
17. 10. 2020 09.54
+1
Torej znižajmo odhodke. Racionalizirajmo št.zaposlenih na ministerstvih, agencijah, inštitutih, DARS, ELES. Znižajmo št.tajnic, uradnikov, ki nič ne delajo. V vseh omenjenih je 1/2 ljudi, kije dobila zaposlitev po politični urgenci LDS, ZARES, SD in ne delajo nič, druga polovica pa gara.
CtrlDelete
16. 10. 2020 13.39
-1
Điđi je vajen jemanja kreditov. Bankirji mu ploskajo. Snežić in Đuđić tudi.
zajebant2
16. 10. 2020 13.38
-2
spet vse upokojenci krivi, pa vi levaki imate vsi potrdila od zdravnikov, da ne rabite misliti
Periot222
16. 10. 2020 14.53
+0
zajebant desni pa sploh ne mislite ker vam mozgani delajo kot zlati ribici!