Gost tokratnega Finančnega Popkasta je Nejc Bizjak iz Bitstampa. Gre za prvo kriptomenjalnico, ki je nastala že leta 2011 pod okriljem Damiana Merlaka in Nejca Kodriča, pozneje so jo prodali tujim lastnikom, vendar ima še danes sloves kot ena +najbolj prepoznanih in uveljavljenih borz za kriptosredstva. Nejc Bizjak živi in dela v New Yorku in se občasno vrne v Ljubljano. Najprej se je ukvarjal s poslovno analitiko, zdaj je vodja poslovnih operacij in strategije. "Po naših analizah ima vsak sedmi ali osmi Slovenec verificiran račun pri Bitstampu, kar tudi nakazuje, da gre za podjetje, ki ima korenine v Sloveniji."
Velika finančna inštitucija, kot je BlackRock, bo strankam verjetno že zelo kmalu omogočila nakup priljubljenih kriptosredstev in verjetno, ko bo regulacija trgovanja omogočena, bi cena bitcoina lahko precej zrastla. BlackRock upravlja premoženje v vrednosti 9,4 bilijona dolarjev, medtem ko je celoten kriptotrg vreden bilijon dolarjev. "Poleg BlackRocka bodo strankam v ZDA spot ETF za bitcoin kmalu ponujali tudi drugi večji finančni igralci, kot so Fidelity, Ark Invest in ostali." Vendar v svetu investiranja ni zagotovil, v teoriji bi se lahko izkazalo, da med strankami ni pretiranega zanimanja za kriptosredstva, kot se napoveduje. "Bitcoinov lahko tudi zmanjka, če bi povpraševanje močno preseglo povpraševanje, saj je količina omejena. V osnovni kodi je zapisano, da jih bo na voljo točno 21 milijonov."
Centralne banke želijo ponuditi lastno digitalno valuto, ki bi delovala vzporedno z obstoječim denarnim sistemom. Tehnologija, ki temelji na veriženju blokov, zagotavlja hitrejše, varnejše in cenejše rešitve za finančni sektor. "Vprašanje je, če bomo sploh še potrebovali banke, ko Centralna banke prebivalcem omogoči CBDC (central bank digital currency), predstavljam si, da imam račun odprt direktno pri Centralni banki, ki ima popoln nadzor nad sredstvi."
Tehnologija Bitcoina je glede na novejše kriptoprojekte rahlo zastarela, ker ima počasnejše transakcije in algoritem deluje po prvotnem principu "Proof of Work (Pow)", za razliko od Ethereuma, ki deluje na osnovi Proof of Stake (PoS) in omogoča delovanje pametnih pogodb ter razvoj številnih uporabnih aplikacij.
V Popkastu smo razpravljali, ali bi katera od kriptovalut lahko prevzela dominantni položaj bitcoina glede na tržni delež. V Finančnem Popkastu smo govorili tudi o tem, kako zgraditi kripto portfelj.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.