Skupščina Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) na današnji seji ni dala soglasja k imenovanju Janka Štoka za novega generalnega direktorja zavoda. Delegati sicer niso imeli pripomb na vsebino Štokovega programa, pač pa jih je zmotil način izbora kandidata in imenovanja novega generalnega direktorja.
Nekateri člani skupščine se niso strinjali s tem, da od upravnega odbora zavoda niso prejeli obrazložitve, zakaj je izbran kandidat primeren in boljši od drugih prijavljenih kandidatov, ki so izpolnjevali razpisne pogoje. Ob tem niti niso dobili programov drugih kandidatov, s katerimi bi lahko primerjali ustreznost izbora upravnega odbora. Zmotila jih je tudi zahteva upravnega odbora, da se odločanje zaradi varovanja tajnih podatkov zapre za javnost. Za mnenje o morebitni tajnosti tega dela seje skupščine so povprašali tudi informacijsko pooblaščenko, ki jim je pritrdila, da ni podlage, da bi bila seja zaprta.
Štok je tako prejel pet glasov podpore, medtem ko je proti njegovemu imenovanju glasovalo 32 delegatov. Razpis za novega generalnega direktorja bodo ponovili, Štok pa je že napovedal, da se vnovič ne bo prijavil. Kot je dejal po seji, je nepodporo članov skupščine pričakoval. "Ko se je izvedelo za moje ime, so se začele aktivnosti, da do izvolitve ne bi prišlo," je dejal.
Trenutni generalni direktor zavoda Samo Fakin pravi, da je zaplete pri podpori skupščine k imenovanju Štoka pričakoval. Po njegovem mnenju so postopki imenovanja in zahtevani pogoji za vodenje 2,5 milijarde evrov velike zdravstvene blagajne skromni. Sicer so bili pogoji za imenovanje enaki kot takrat, ko je bil sam izbran za generalnega direktorja ZZZS. Vendar pa mu je takrat upravni odbor namenil soglasno podporo, poudarja Fakin. Ob tem se strinja, da bi bilo treba spremeniti postopek izbire in imenovanja generalnega direktorja ZZZS v bolj transparentnega.
Štok je na današnjem glasovanju dobil manjšo podporo kot pa v upravnem odboru, kjer mu jo je namenilo šest od 11 članov. Po mnenju predsednice odbora Tatjane Čerin je to posledica neusklajenosti članov odbora s svojo bazo. Sicer pa je Čerinova zatrdila, da so pri izboru kandidata ravnali po pravilih, ki so določena.
Sprejet sklep o spremembah postopka izbora
So pa člani skupščine sprejeli sklep, s katerim so pravni službi in upravnemu odboru naložili, naj spremenijo postopke izbora in imenovanja generalnega direktorja zavoda. Delegati imajo tako do 15. januarja čas, da posredujejo svoje predloge glede sprememb postopkov.
Predstavnik sindikatov Ladislav Rožič, sicer tudi član upravnega odbora, jih je pozval, naj pravil med samim postopkom imenovanja ne spreminjajo. To bi bilo namreč po njegovem mnenju nehigienično.
Čerinova je opozorila, da je postopek ponovnega razpisa dolgotrajen in bi se lahko zavlekel v čas po izteku mandata Fakinu. Slednjemu mandat direktorja poteče 16. aprila prihodnje leto. Tako bo po njenem mnenju najverjetneje treba imenovati vršilca dolžnosti generalnega direktorja.
Edina, ki podpore Štoku ni napovedala zaradi načina postopka izbora, je bila Lučka Böhm. Predstavnica sindikatov in tudi članica upravnega odbora je dejala, da je Štok pripravil sicer zanimiv program, a ocenjuje, da med prijavljenimi kandidati ni najboljši in da so nekateri drugi predstavili boljšo analizo in vizijo.
Soglasno sprejeli finančni načrt zavoda
Prav tako so člani skupščine ZZZS soglasno sprejeli finančni načrt zavoda za prihodnje leto. Delegati so namreč načrt ocenili kot dober in so imeli večinoma redakcijske pripombe na predlog načrta. Največ polemike so bili deležni načrtovani odhodki za delo službe zavoda.
Po Fakinovih besedah so pri pripravi upoštevali cilje, kot so ohranitev dostopnosti in kakovosti zdravstvenih storitev, ki se na nekaterih področjih celo povečuje, ter finančna vzdržnost zdravstvene blagajne brez zadolževanja.
Tako načrtovani prihodki zavoda znašajo 2,367 milijarde evrov, tolikšni so tudi načrtovani odhodki. Prihodki se s finančnim načrtom v primerjavi z iztekajočim se letom zvišujejo nominalno za 3,2 odstotka, realno pa za 0,5 odstotka.
Skupni odhodki zavoda v letu 2011 pa realno znašajo 1,8 odstotka manj kot leta 2010. Kot je pojasnil Fakin, je tak realni padec posledica vladnih ukrepov na področju plač v javnem sektorju in zmanjšanja nekaterih vrst odhodkov za izravnavo načrtovanih odhodkov s prihodki, ki bo vodila v finančno vzdržnost sistema obveznega zdravstvenega zavarovanja.
Sicer pa bo zavod po napovedih Fakina v tem letu kljub nekaterim pesimističnim napovedim v prvi polovici leta predvidoma beležil načrtovan primanjkljaj, to je 54 milijonov evrov. S tem pa se bodo rezerve zdravstvene blagajne izpraznile.
Nekateri člani skupščine so predlagali, da se nekatere postavke za odhodke v finančnem načrtu znižajo, predvsem odhodki za delo službe zavoda. Fakin odgovarja, da so že v pripravi finančnega načrta za prihodnje leto precej zmanjšali sredstva za ta namen v primerjavi z letom 2010, medtem ko se odhodki za zdravstvene storitve niso zmanjšali.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.