
Finančni posegi v operativno delovanje Slovenske vojske bodo v prihodnje pomenili omejitve sodelovanja na mednarodnih operacijah in misijah, je opozorila ministrica za obrambo Ljubica Jelušič. Predvidena sredstva so se namreč po dveh rebalansih proračuna zmanjšala s 631 milijonov evrov na 552 milijonov evrov. To po njenih besedah pomeni, da načrtov ni mogoče več niti premakniti v prihodnost, saj 80 milijonov ni mogoče nadomestiti. Zaradi zmanjšanja sredstev je ministrstvo že ostro poseglo po več področjih, je dodala in opozorila na razkorak, ki je nastal med strateškimi načrti resorja iz preteklosti in realiziranim stanjem.
Naj spomnimo samo na nedaven primer, ki je jasno opozoril na težave vojaških financ. 62 vojakov je po koncu misije v Afganistanu kar dva tedna čakalo na vrnitev domov, odhod so vmes kar štirikrat prestavili. S transportnim letalom jih je v torek brezplačno pripeljala ameriška vojska, saj so bili poleti komercialnih ponudnikov za Slovensko vojsko predragi.

Številne spremembe v Slovenski vojski
Jelušičeva je težave izpostavila med predstavitvijo strateškega pregleda obrambnega resorja, pri katerem je sodeloval tudi načelnik Generalštaba Slovenske vojske (SV) generalmajor Alojz Šteiner.
Strateški pregled, za katerega so porabili zadnjega pol leta, je ocenil za zelo zahtevnega. Kot je pojasnil, so se usmerili zlasti v kratkoročne ukrepe, s katerimi želijo sanirati pomanjkljivosti v delovanju in strukturi vojske, hkrati pa zagotoviti pogoje za spremembe. Teh bo kar nekaj. Šteiner je omenil prelociranje določenih enot in ukinitev rezervnih enot, prav tako vojska ne bo več imela jurišnih odredov iz časa teritorialne obrambe. Spremembe se obetajo pri varovanju vojaških skladišč, lotili se bodo tudi reševanja problematike športnikov v SV in uresničevanja podpore sistemu varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami.
Do konca leta 2012 je predvideno, da bo vojska imela 10.000 pripadnikov. Od tega bi bilo 7600 pripadnikov stalne sestave in do 2400 pripadnikov pogodbene rezerve. Trenutno je Slovenska vojska v tem smislu popolnjena 94-odstotno, je pojasnil Šteiner.
Organizacijska konsolidacija je, tako Šteiner, zajemala tudi ukrepe za prilagoditev dela vojske zaradi zmanjšanja finančnih virov v dveh rebalansih proračuna.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.