Slovenija

Financiranje zavetišč: najprej občina, nato zavetišče, nazadnje država

Ljubljana, 14. 01. 2025 18.09 | Posodobljeno pred 1 uro

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Nuša Dekleva
Komentarji
3

Te dni je slovensko javnost precej razburil osnutek sprememb zakona o zaščiti živali, ki bi uvedel letni davek za lastnike psov, s katerim bi občine prednostno poravnale stroške oskrbe živali v zavetiščih. Pri nas sicer za zapuščene živali, tako mačke kot pse, skrbi 16 zavetišč, prav vsa pa pokajo po šivih. Nekatera so ustanovile občine, druga so v sklopu veterinarskih klinik, tretja pa v zasebni lasti. Od kod zavetišča zdaj dobivajo denar in kako bi se financirala po noveli zakona o zaščiti živali?

Več videovsebin
  • Iz 24UR: Več denarja članic Nata za oboroževanje
    03:11
    Iz 24UR: Več denarja članic Nata za oboroževanje
  • Iz 24UR: Norveških 100 točk
    02:22
    Iz 24UR: Norveških 100 točk
  • Iz SVETA: Pogovor z Miheličevo
    02:47
    Iz SVETA: Pogovor z Miheličevo
  • Iz SVETA: Premalo zavetišč za vse pse
    02:46
    Iz SVETA: Premalo zavetišč za vse pse

Čeprav zakon narekuje, da so občine na osemsto registriranih psov dolžne zagotoviti po eno mesto v zavetišču, lani kar 56 občin ni imelo sklenjene pogodbe z nobenim zavetiščem.  

Trenutno v Sloveniji deluje šestnajst zavetišč, od tega so tri – Ljubljana, Koper in Maribor – ustanovile občine, Brežice, Sevnica in Tolmin delujejo v sklopu veterinarskih ambulant, preostala so v zasebni lasti. Žival, ki pride v zavetišče, je od leta 2021 v večini finančno breme imetnikov zavetišč, v Zavetišču za živali Maribor tako pravijo, da bi bila dodatna pomoč države dobrodošla.  

"Prvih 30 dni stroške nosi občina, v kateri je žival najdena, od 30. do 120. dneva so stroški na zavetišču, zato so tukaj dobrodošle tudi donacije," je povedala Maša Mesarec iz Zavetišča za živali Maribor. 

Od 120. dne pa stroške osnovne oskrbe krije država. Na ministrstvu so v sredini decembra tako izpeljali sestanek z zavetišči in predstavniki združenj občin, kjer so jim predstavili predloge novele zakona o zaščiti živali.  Eden od predlogov se navezuje tudi na financiranje zavetišč. "Zdaj pa želimo v bistvu urediti področje od 30. do 120. dneva, ker se je izkazalo, da je to veliko breme," je pojasnila Vida Znoj, generalna direktorica Uprave Republike Slovenije za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin.

V praksi bi to pomenilo, da bi 60 dni po sprejemu živali stroške zanjo krile občine, od 61. do 180. dne državni proračun, po 180. dnevu pa država in zavetišča v razmerju 20 proti 80. Spremembe financiranja tako pozdravljajo tudi v zavetišču Maribor. "Vsekakor smo v zavetišču mnenja, da bi skrb za zapuščene živali morala biti urejena s strani države," je bila jasna Maša Mearec.   

Novela pa med drugim obsega tudi ukrepe za zmanjšanje števila zapuščenih živali, spremembe odločb za posedovanje določenih eksotičnih živali,  višanje glob za kršitelje in pa širjenje pravic in dolžnosti uradnih veterinarjev.  

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

odpisani zasedli vlado
14. 01. 2025 20.05
Ukinitev tega minimalnega davka je največja sramota za državo in občine.Cirka najmanj deset krat višji davek za zaščito živali imajo vse sosednje države. Ne glede kdor ima žival ali ne se mora uvesti plačilo davka na vsakega državljana mesečno 10 eurov.Največ temu protestirajo ravno balkanci zaradi katerih je na cesti največ zavrženih živali.Imajo na kupe frocov kateri si majhni zaprdnejo,da hočejo imeti ali psa ali mačko kar jim seveda ustrežejo čez nekaj časa pa ko se froc naveliča žival vržejo kar na cesto.Nihče ne vodi evidence o njih,ker živali sploh nimajo čipiranih.Uvesti kontrolne službe za preverjanje čipiranja kdor pa ni dal čipirati živali pa mu nabiti ogromno kazen zraven pa še zaporno.Samo z takimi ukrepi se lahko zmanjša število zavrženih živali na ulicah in zavetiščih.
extradeluxe
14. 01. 2025 19.20
-1
financiranje zavetišč kjer so psi surovih, brezvestnih in neodgovornih bivših lastnikov psov naj bi plačevali preostali skrbni in odgovorni lastniki psov!? kdo je tu nor?
punkracij
14. 01. 2025 19.01
+0
Najbolj enostavno bi bilo,da ljudje,ki so prišli na to idejo vključijo te zivali v svojo prehranjevalno verigo in problem bo enostavno rešen.