Slovenija bo morda naslednja država, ki bo morala EU prositi za finančno pomoč, danes v časniku Financial Times piše novinar Wolfgang Münchau.
Kot poudarja, vrh EU minuli teden ni prinesel bistvenih sprememb, saj se za nekatere države ni nič spremenilo. Po njegovem mnenju 500 milijard evrov vreden evropski mehanizem za stabilnost enostavno ni dovolj velik. Vbrizgal bo kapital v španske banke, moral bo refinancirati program za Grčijo, Irsko in Portugalsko. Kmalu se bo moral ukvarjati s Ciprom, in, kdo ve, morda tudi s Slovenijo, piše novinar.
Ena izmed lekcij iz zgodovine finančnih kriz je, da mora biti orožje dovolj veliko, da bo učinkovito, poudarja Münchau. Sedaj sprejeti instrumenti po njegovem mnenju niso. Evropska centralna banka (ECB) je za reševanje trga vrednostnih papirjev porabila več kot 200 milijard evrov, pa ni delovalo, opozarja.
Po njegovem je prava zmagovalka nedavnega vrha EU nemška kanclerka Angela Merkel, ki ji je uspelo ohraniti nemške obveznosti nespremenjene. Ob tem se sprašuje, kako lahko nemške obveznosti in politike ECB ostanejo nespremenjene, Italija in Španija pa sta varni, če nista bili varni še teden pred tem.
Najpomembnejši dogodek na vrhu minuli teden pa ni bil dogovor, piše Münchau, temveč izjava Merklove, da obveznic evroobmočja ne bo, dokler bo ona živa. Po njegovem mnenju ta izjava razkriva, da Merklova ne misli resno o politični uniji, o kateri je govorila zadnje tedne. Če ima Merklova prav in če v času njenega njenega življenja ne bo evroobveznic, evroobmočje ne bo preživelo, zaključi novinar.
O ESM bo odločalo nemško ustavno sodišče
Stalni mehanizem za stabilnost evra (ESM), katerega namen je preprečiti nadaljnje širjenje dolžniške krize v območju skupne evropske valute, naj bi začel delovati čez natanko teden dni, a se to ne bo zgodilo. O njegovi usodi bo namreč odločalo še nemško ustavno sodišče.
Več skupin v Nemčiji se je pritožilo na njegovo potrditev, saj naj bi bila ta v neskladju z nemško ustavo. Potrditev nekaterih "spornih" členov bi bila po njihovem mnenju sicer možna le s prejšnjim posvetovanjem na referendumu. Bojijo se tudi, da bi Nemčija, ki bi sedaj prispevala 27-odstotkov kapitala v ESM, pozneje morala prispevati še več sredstev.
Članice evroobmočja so pogodbo o ustanovitvi ESM podpisale 2. februarja. Posojilna zmožnost ESM naj bi znašala 500 milijard evrov.
KOMENTARJI (281)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.