Da se je način, kako slovenski premier Janez Janša vodi državo, zaostril kmalu po tem, ko je računsko sodišče začelo preiskavo v zvezi z domnevnimi nepravilnostmi glede nakupa zaščitne opreme v prvem valu epidemije covida-19, uvodoma zapiše Financial Times. "Stvari so se nenadoma spremenile. Začeli so se napadi na sodne institucije, tudi zelo osebni napadi name ... Vse to z jasnim ciljem – relativizirati morebitno odkritje nepravilnosti," je za omenjeni časnik povedal predsednik računskega sodišča Tomaž Vesel.
Avtor prispevka nato izpostavi, da se je Janša, "sicer znan po svojih agresivnih zapisih na Twitterju", odzval s številnimi objavami, v katerih je dvomil o Veselovi integriteti. "V vsej svoji karieri se še nisem srečal s čim takim, niti se ni računsko sodišče," je za britanski časnik povedal Vesel.
Da se kritiki vlade pri nas bojijo, da Janša s svojim načinom vodenja države sledi madžarskemu kolegu Viktorju Orbanu, nadalje ugotavlja Financial Times, Vesel pa je k temu dodal, da se v Sloveniji "resnično lahko čuti", kako slovenska politika zavrača delovanje državnih nadzornih organov. "Ustavno sodišče, varuh človekovih pravic in računsko sodišče so kot imunski sistem. Če napadete svoj imunski sistem, boste slej ko prej zboleli," je opozoril Vesel.
Kot so še zapisali v članku, Janša "in njegov zaveznik, notranji minister Aleš Hojs," redno kritizirata odločitve sodišč, vključno z razsodbo ustavnega sodišča, ki je ugotovilo, da so nekatere vladne omejitve v tej epidemiji neupravičeno kršile osebne svoboščine. Da bi morale biti kritike na račun sodišč, v vsaki demokraciji izrečene zelo premišljeno, meni sodnik Rok Čeferin, ki je hkrati izpostavil, da jih Janša ter njegovi najtesnejši sodelavci "diskreditirajo, ponižujejo in žalijo vsakič, ko sprejmemo odločitev, ki jim ni pogodu".
Financial Times prav tako ponuja primerjavo med Janšo in Orbanom: "Oba sta bila protikomunistična liberalca, ki pa sta v zadnjem obdobju postala močno desno usmerjena evroskeptika."
Spomnili so tudi, da premier že dolgo obtožuje medije, češ da so ga izrinili s položaja. "Ko se je marca lani vrnil na oblast, je dejal, da bi bila vojna proti medijem v Sloveniji več kot dobrodošla," so zapisali v časniku in nato opomnili na nekaj njegovih najodmevnejših zapisov na Twitterju, v katerih je Janša obračunaval s številnimi novinarji in uredniki, prav tako so omenili krizo, v kateri se je zaradi potez vlade znašla Slovenske tiskovna agencija (STA).
Vlada je predlagala tudi prenovo medijske zakonodaje, s katero želi kaznovati tiste medije, ki so do nje kritični, pa je za časnik povedal profesor novinarstva na Univerzi v Ljubljani Marko Milosavljević. Po njegovih besedah Janša tudi v tem sledi Orbanu, ki obračunava z medijskimi hišami, da bi utišal sleherno kritiko na račun svojega načina vodenja države.
Kot so še pojasnili pri Financial Times, so slovensko vlado pred objavo prispevka prosili za komentar, vendar se ta na njihova vprašanja ni odzvala.
KOMENTARJI (2642)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.