Za masovne poboje je italijanski režiser Alberto Negrin angažirali 1500 igralcev in statistov, med njimi 50 otrok - ki pod slovenskim orožjem - najokrutnejši je partizan Novak, igra ga Dragan Bjelogrić, padajo v fojbe.
Tone Poljšak, predsednik komisije za tujino in zamejstvo pri Zvezi borcev Slovenije, pravi, da je podcenjevanje Slovencev pri Italijanih stalnica: "Italijani nas imajo za barbare in izmislili so si zgodbo, ki naj bi to tezo splošno potrdila," in dodaja: "Zelo žalostno je, da se pod krinko zgodbe - filmske - ustvarja nekaj, kar je očitno vzbujanje nacionalne mržnje in sovraštva, kar je tako po določbah mirovne pogodbe z Italijo, pa tudi po dve italijanski zakonih, kaznivo dejanje!"
O epopeji trpljenja Italijanov v Istri, kjer so slovenski partizani prikazani kot krvoločni zločinci, na veliko piše tudi hrvaški Globus, italijanski Coriere della Serra pa ploska prikazu genocidnosti Slovencev do Italijanov.
Slovenski zunanji minister Ivo Vajgl takole komentira: "Če je res, kar je pricurjalo v tisk, nastaja nekaj, kar bo prizadelo veliko ljudi v trenutku, ko se vsi veselimo novega duha med Italijo in Slovenijo."
Kljub temu pa naša država ne namerava protestirati. Minister Vajgl namreč meni, da razne državne in meddržavne protestne note v takšnem primeru niso primerne. "Mislim pa, da mora biti neka moralna obsodba, ki ga zavzame javnost, posebej kulturna javnost, tisto kar odloča o relevantnosti nekega umetniškega dela," dodaja.
Tone Poljšak meni drugače, torej, da bi država morala reagirati: "Vprašanje je, kakšne diplomatske tehnike se posluži, morala bi reagirat, že zaradi naših ljudi, pa tudi iz čisto državnega interesa. Državni interes Slovenije je v tem primeru prizadet. Ne moremo se sprenevedati, da gre za nedolžno kulturno področje, gre za politično vprašanje."
Zaskrbljujoče pa je tudi, da film podpira država Italija, saj bo prikazan na osrednji televiziji RAI na dan spomina na optante in žrtve fojb, 10. februarja.
SNS: Italija naj se opraviči, Slovenija pa takoj ukrepa
V Slovenski nacionalni stranki so zaradi filma zgroženi. Od Italije zahtevajo javno opravičilo, od slovenske države pa takojšnje ukrepanje.
"Slovenska nacionalna stranka ostro obsoja snemanje takšnih filmov, ki poveličujejo nacizem in fašizem" pravi prvak stranke Zmago Jelinčič – Plemeniti. Po mnenju stranke bi morala Slovenija tudi zahtevati od SČG, da prepove snemanje in izžene ekipo. "Konec koncev smo le bili skupnaj v državi, ki se je borila proti nacifašizmu." To, da zunanji minister ni obsodil dejanja, je v stilu delovanja Drnovška, ki je podelili visoko državno odlikovanje enemu izmed kolaborantov nacifašizma, pravi Jelinčič. "Žal slovenska vlada ni reagirala takrat, ko je za to še bil čas. Slovenija ima predstavnike v tej državi in ti bi morali sporočati, kaj se dogaja," pravi prvak SNS.
V oddaji 24 ur pa smo gostili tržaškega zgodovinarja, dr. Jožeta Pirjevca.
Film sicer še ni na ogled, vendar pa – na katerih zgodovinskih dejstvih temelji?
Film temelji na fojbah, na pobojih, do katerih je prišlo jeseni leta1943 in maja 1945. Ti dogodki so se zgodilli, vendar ne tako, kot so prikazani v tem filmu, kjer hočejo posredovati publiki misel, da je šlo za etnično čiščenje.
Scenaristom naj bi pomagal tudi zgodovinar, Giovanni Sabattucci, profesor sodobne zgodovine na rimski univerzi La Sapienza. Je to res?
Profesor Sabattucci, kolikor vem, ni specialist za to problematiko. Sam poznam v Trstu najmanj pet izredno dobrih italijanskih zgodovinarjev, ki so se s tem vprašanjem ukvarjali in napisali tudi knjige o teh dogodkih. Kot kaže, njih niso vprašali.
To ni prva italijanska manipulacija z žrtvami povojnih pobojev. Zdi pa se tudi, da je neofašizem pri sosedih vse hujši, mar ne?
S to manipulacijo imamo na Tržaškem opravka že od leta 1945. Vprašanje so pogrevali pred vsakimi volitvami. V zadnjih desetih letih, po osamosvojitvi Slovenije, pa je to postala tematika nacionalnega pomena. O njej pišejo veliki časopisi, kot sta na primer Corierre della Sera, La Repubblica in drugi. Italijanska javnost, ki teh stvari ni poznala, ker so bile obrobne, je sedaj z njimi ne samo seznanjena, pač pa, kot sem dejal, napačno seznanjena.
Zmanipulirana...
Tako je.
Enako ali še bolj zaskrbljujoče je dejstvo, da je film producirala prav državna televizija, RAI.
Seveda. S tem dajejo zadevi uradni pečat. Opozoril pa bi še na dejstvo, da je režiser judovskega rodu, kar na nek način še dodatno poudarja idejo holokavsta, ki naj bi se zgodil pri nas.
Bi se slovenska država po vašem mnenju morala odzvati? Slišali smo ministra Vajgla...
Mislim, da gre pri tem za načrtno propagando, protislovensko propagando, ki skuša prikazati Slovence kot genociden narod. Mislim, da bi bilo treba nekaj ukreniti. Vse skupaj me spominja na protijudovsko propagando, ki so jo izvajali v nacistični Nemčiji pod Göbbelsom. Mislim tudi, da bi bilo pametno, če bi ta film predstavili tudi slovenski publiki, tako da bi ljudje vedeli, kaj se dogaja.