Direktor muzeja novejše zgodovine Slovenije Jože Dežman poudarja, da film Enotni v zmagi - osamosvojitev Slovenije ne gradi na merjenju z mikroskopom in lekarniško tehtnico, njegova pripoved ni v sodbi besede in razuma, ampak citira vrsto dokumentov, ki pričajo o enotnosti v zmagi. S tem odgovarja na protest članov Združenja Sever, da je dejavnost takratnih organov za notranje zadeve pri osamosvajanju Slovenije in v vojni za njeno samostojnost ter neodvisnost skoraj popolnoma prezrta.

Če bi film merili po logiki veteranov Severja, bi bila seveda vrsta tistih, ki bi lahko zase zahtevali po taki logiki odmerjeno pozornost, zelo velika, je zapisal Dežman. Ob tem je omenil krog Nove revije, pa številne Slovence z zamejstvu, zdomstvu in emigraciji, številne angažirane pripadnike domačih elit, pa vse, ki so se zavzeli za nas v tujini (na primer Hans Dietrich Genscher, Janez Pavel II. in tako dalje). Vrsta bi bila hitro neskončna, film pa neskončno daljši od sedanjih 33 minut, je še zapisal.
Obenem veterane Združenja Sever vabi k sodelovanju, posebej pa upa, da bodo tudi sami predlagali čim več projektov. Tako bo zelo vesel, če bodo čim prej realizirali kar najbolj dokumentirano predstavitev dogajanja na Holmcu, ki so jim jo že večkrat ponudili.
Dežman izjavo Združenja Sever ob omenjenem filmu sprejema kot izraz njihove posebne pozornosti do zgodovinskega spomina na temeljni prelomni dogodek slovenske zgodovine. Obenem pojasnjuje, da je film le del vseslovenskega projekta z istim naslovom. Projekt zajema več kot deset muzejskih razstav, reprezentančen zbornik, brošure s kratko predstavitvijo temeljnih dogodkov, več dokumentarnih oddaj. Vzporedno pa potekajo številne slovesnosti, ki jim po obsegu in raznolikosti ni para v zgodovini samostojne Slovenije, je zapisal Dežman.
Obenem opozarja na dejstvo, da Vojaški muzej Slovenske vojske doživlja razcvet in se pripravlja na postavitev velike stalne razstave v Mariboru. "Muzej slovenske policije pa smo prav z lansko prvo predstavitvijo javnosti v Muzeju novejše zgodovine Slovenije rešili s podstrešja v Tacnu, kamor ga je s svojo odločitvijo pred leti odstranil Marko Pogorevc. Zato je bilo v nekaj primerih nenavadno težko oziroma nemogoče pridobiti arhivsko gradivo z ministrstva za notranje zadeve. Zato bi predlagal, da naj Pogorevc s kolegi iz veteranske organizacije Sever vloži kar največ napora v zagotovitev ustreznih pogojev za kvalitetno raziskavo in predstavitev zgodovine, ki tako njih kot nas živo zanima," je še zapisal Dežman v izjavi za javnost.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.