Novinarji RTV Slovenija ravnanje vodstva v zvezi s sobotno podelitvijo viktorjev za najvidnejše slovenske medijske dosežke ostro obsojajo. Ob tem želijo opozoriti, da ne presojajo vsebine podelitve nagrad, nedopustno pa se jim zdi, da to počne poslovno vodstvo RTV Slovenija in da tega ne dovoli javnosti, ki za to celo plačuje RTV prispevek.
Sporočila, ki jih slovenski javnosti pošilja vodstvo RTV Slovenija, so po njihovem prepričanju zaskrbljujoča. Vodstvo z njimi sporoča, da "programski del hiše prireditev, ki jih prenaša, nima pod osnovnim nadzorom. Sporoča, da svoje odločitve prilagaja dnevnemu družbenopolitičnemu vzdušju. Sporoča, da je (samo)cenzura še vedno del slovenskih medijev," sta v sporočilu za javnost zapisala aktiv novinarjev Radia Slovenija in aktiv novinarjev Informativnega programa Televizije Slovenija.
Z RTV Slovenija so se namreč na letošnjo podelitev viktorjev v nedeljo odzvali s sporočilom, da je bila prireditev, ki jo je Televizija Slovenija le prenašala, organizirala pa revija Stop, neprimerno izrabljena za politično opredeljevanje in agitacijo ter da je šlo za nedopustno zlorabo živega prenosa prireditve.
Kot so še pojasnili danes, spada izražanje stališč do referendumskega vprašanja v politično propagando, skladno z zakonom o RTV Slovenija pa je v njihovih programih politična propaganda prepovedana.
Politična propaganda je dovoljena v času volilne kampanje, ki pa mora potekati skladno s sprejetimi pravili za izrabo programskega časa, pojasnjujejo. Dodajajo, da od 11. marca veljajo pravila za predstavitve mnenj o vprašanju zakonodajnega referenduma o družinskem zakoniku in da je v teh natančno določeno, kje in kako sme potekati predstavitev mnenj. Zaradi neupoštevanja pravil se je vodstvo nacionalne televizije odločilo, da s programa umakne Viktorje 2011. Ponovitve prireditve tako ne bo, v spletnem arhivu pa bo dostopna šele, ko bo referendum mimo.
Generalni direktor RTV Slovenija Marko Filli se je odzval na Twitterju, kjer je zapisal, da nacionalka nima nič s scenarijem in še enkrat poudaril, da oni prireditev le prenašajo. "Zadovoljstvo ob prejetju mnogih viktorjev je zameglila nedopustna zloraba nacionalke oz. živega prenosa neke prireditve, mimo scenarija," je zapisal. Dodal je še, da je satira satira, objavljena in veljavna pravila TV Slovenija v času predreferendumske in predvolilne kampanje pa so nekaj drugega. "Ma kakšna cenzura neki, lepo vas prosim! Posnetek bo počakal do izteka referendumske kampanje, ki je na nacionalki regulirana. To je vse!" je še poudaril.
Kaj porečejo v reviji Stop?
Na RTV Slovenija zatrjujejo, da prireditev ni potekala skladno s scenarijem, ki so ga prejeli v vpogled. Glavni in odgovorni urednik revije Stop, ki je prireditev organizirala, Martin Senica je povedal, da so nastopajoči pripravili osnovo, ki je bila v veliki meri predstavljena vodstvu RTV Slovenija.
Kot je pojasnil Senica, je koncept podelitve viktorjev za najvidnejše slovenske medijske dosežke, ki so si ga letos zamislili avtorji, nastajal s skupnimi močmi vseh nastopajočih. Vsak izmed njih je pripravil osnovo, ki je bila v veliki meri tudi predstavljena vodstvu RTV Slovenija, sami nastopajoči pa so na svojih točkah še gradili in delali do konca, "lahko bi rekli skoraj do nastopa na odru". Temu je po besedah Senice botrovala tudi stiska s časom, ki je bil na voljo za pripravo in izvedbo same prireditve.
Posameznik za vodenje so bili izbrani na podlagi njihove uspešne zgodovine ustvarjanja humornih predstav in nastopov. Vsak izmed njih je imel dokaj proste roke, da nastopi v svojem prepoznavnem stilu, je pojasnil Senica in dodal: "Satiriki skušajo ujeti duh časa, ki ga živimo, in ga predstaviti čim bolj duhovito. Včasih jim uspe bolj, včasih manj. Da je bila večina prispevkov satiričnih, je kriv torej čas, ki ga živimo. Poudarjam, osnovni namen oddaje je bil – zabavati, špikati in ne žaliti."
Kaj kaže anketa?
Da je bila prireditev neprimerna, so že med samim prenosom zapisali številni uporabniki Twitterja. Sicer pa glede na rezultate ankete, ki je bila objavljena na 24ur.com, kaže, da 3730 oz. 42 odstotkov bralcev meni, da je bila prireditev neprimerna. 3614 oz. 41 odstotkov jih meni, da ni bila sporna, medtem ko je 1522 oz. 17 odstotkov gledalcev odgovorilo, da jih zadeva ne zanima.
Oglasila se je tudi NSi
Viktorji 2011 so se zdeli neprimerni tudi stranki Nova Slovenija (NSi). Kot so zapisali na spletni strani, je bila prireditev v nasprotju z referendumskimi pravili in napad na drugače misleče ter nasprotnike družinskega zakonika. "Oddaja je presegla satiro in prešla v podlo politično propagando, pri čemer je žal sodelovala tudi javna Televizija Slovenija. Zaradi neprimernih vsebin na nacionalni televiziji v času, ko jo gledajo tudi otroci, mora urednik razvedrilnega programa Vanja Vardjan prevzeti odgovornost," so bili kritični v NSi. Dodali so še, da so viktorji izgubili svojo vrednost.
PS: Posegajo v pravice gledalk in gledalcev
Na dogajanje okrog letošnje podelitve viktorjev so se odzvali tudi v Pozitivni Sloveniji. Kot je zapisal poslanec Roman Jakič, sta odločitev poslovnega vodstva RTV Slovenija in nedopustno komentiranje vsebine prireditve vredna obsojanja in protesta. S samovoljno cenzuro namreč javni zavod posega v pravice gledalk in gledalcev, ki so kot plačniki RTV prispevka edini, ki lahko ocenjujejo ponujeni televizijski program.
Ob tem je izrazil veselje nad ostrim odzivom in jasnim ne, ki so ga "samocenzuri" izrekli novinarji RTV ter s tem pokazali pokončno držo in pripadnost profesionalizmu ter novinarski etiki.
KOMENTARJI (475)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.