Slovenija

Fiktivno prijavljeni glasovali proti občini Ankaran?

Ljubljana, 29. 09. 2010 11.07 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Protikorupcijska komisija je ugotovila, da so pred referendumom o ustanovitvi občine nekateri fiktivno prijavili stalno prebivališče v Ankaranu. Glasovali so proti ustanovitvi nove občine.

Protikorupcijska komisija je ugotovila fiktivno prijavljanje stalnega prebivališča na območju ene od slovenskih občin tik pred izvedbo referenduma. To naj bi se zgodilo v Ankaranu, kjer naj bi se v občinska stanovanja prijavljali posamezniki, ki so na referendumu glasovali proti ustanovitvi občine.

Komisija za preprečevanje korupcije je ugotovila množično prijavljanje stalnega prebivališča, čeprav posamezniki v občini nikoli niso dejansko prebivali in "niti niso imeli takšnega namena, saj so stalno prebivališče odjavili takoj po tistem, ko je bil referendum o ustanovitvi občine zaključen".

Fiktivno prijavljeni naj bi glasovali proti ustanovitvi občine Ankaran.
Fiktivno prijavljeni naj bi glasovali proti ustanovitvi občine Ankaran. FOTO: Dare Čekeliš
V občinska stanovanja v Ankaranu naj bi se pred lanskim referendumom o ustanovitvi ankaranske občine množično prijavljali posamezniki, ki so na referendumu glasovali proti ustanovitvi občine. Tako naj bi bilo v enem od občinskih stanovanj pred referendumom prijavljenih kar 40 oseb, ki so bile tako vpisane tudi v volilni imenik na Regentovi ulici v Ankaranu.

Kot so zapisali na komisiji, ustava sicer vsakomur zagotavlja prosto izbiro začasnega ali stalnega prebivališča, pri čemer pa po mnenju komisije to ne pomeni, da posameznik lahko to pravico zlorablja. Takšna zloraba ustavne pravice namreč lahko po mnenju komisije pomeni poseg v drugo ustavno pravico, to je v pravico do uresničevanja lokalne samouprave v občinah in drugih lokalnih skupnostih.

Ob tem pa opozarja, da zakon o prijavi prebivališča sicer opredeljuje namen prebivališča in pojem stalnega prebivališča, vendar pa ne vključuje vseh varoval, ki bi že ob prijavi stalnega prebivališča upravnemu organu omogočile zavrnitev prijave stalnega prebivališča tistim, ki nimajo namena dejansko stalno prebivati na naslovu, ki ga prijavljajo.

Se obeta sprememba zakonodaje?

Komisija zato vladi predlaga spremembi zakona o prijavi prebivališča. Postopek prijave stalnega prebivališča bi bilo treba dopolniti in natančneje opredeliti pristojnosti, ki jih ima upravni organ oziroma uradna oseba ob prijavi stalnega prebivališča. Natančneje bi bilo treba določiti, v katerih primerih lahko upravni organ posameznika prijavi le začasno, dokler se ne ugotovi, ali posameznik dejansko stalno prebiva na tem naslovu.

Poleg tega sedanji zakon določa, da mora posameznik ob prijavi stalnega prebivališča predložiti dokazilo, da ima pravico do prebivanja na naslovu, ki ga prijavlja, kot dokazilo pa se šteje tudi pisno soglasje lastnika oziroma solastnikov stanovanja. Zlorabe prijave stalnega prebivališča bi bilo po mnenju komisije med drugim mogoče preprečiti s tem, da bi bila obvezna upravna overitev te izjave.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (17)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Buena Vita
29. 09. 2010 23.36
Buena Vita
29. 09. 2010 23.35
jah,jankoviču gate stresajo ljubljančani in hoče na obalo,hoče kr svojo občino,zaradi pr parcel ki bi na njih rad gradil, ne more prodati niti rdečih šalabajzarij katere so že jankoviči zgradili na območju ankarana,in lucije
kleopatra-1
29. 09. 2010 23.34
Pred 20-imi leti je bilo v Sloveniji 60 občin, ki so veljale hkrati tudi za upravne enote in vsi smo uspeli vse urediti tam. Danes bi pa rada vsaka vas svojo občino, ki seveda zaposli tudi veliko uradnikov in raznih pametnjakovičev, kar plačamo davkoplačevalci. Kar se Obale tiče, bi bila dovolj ena skupna obalna občina
kleopatra-1
29. 09. 2010 23.25
Pred 20-imi leti je bilo v Sloveniji 60 občin, ki so veljale hkrati tudi za upravne enote in vsi smo uspeli vse urediti tam. Danes bi pa rada vsaka vas svojo občino, ki seveda zaposli tudi veliko uradnikov in raznih pametnjakovičev, kar plačamo davkoplačevalci. Kar se Obale tiče, bi bila dovolj ena skupna obalna občina
Buena Vita
29. 09. 2010 19.51
ja,ja,jankovičeva stanovanja v ankaranu so prazna EDINO NJEGOVA,TOREJ JE LJUBLJANČANE PRIJAVIL RAVNO JANKOVIČI
papaaa!
29. 09. 2010 19.25
ja, kaj ste pa mislili? tudi djukanović je na črnogorskih volitvah dobil 96% glasov vseh volivcev, čeprav je bila udeležba na volitvah le 46%! koper je itak črnogorska občina!
CKKPJ_Milko
29. 09. 2010 13.19
Smiselno predvidevam da DarthRevan podpira Draga Kosa pri koruptivnem dejanju.
CKKPJ_Milko
29. 09. 2010 13.18
Smiselno predvidevam, da gospod Drago Kos deluje koruptivno.
am_staff
29. 09. 2010 12.53
Kaj pravi na to gospa ministrica KRESALOVA, ni to edini primer - poglejte še Ljubljano in še kje.
DarthRevan
29. 09. 2010 12.46
Kje so dobili te podatke? Jih niso mogli, ker na glasovnici samo obkrožiš, nikjer ne piše čigava je katera glasovnica. Je pa smiselno predvidevati, da so glasovali proti tisti, ki so imeli stalno prebivališče v Ankaranu samo na dan volitev, ne?
zahod.west
29. 09. 2010 12.36
CKKPJ_Milko, ker je protikorupcijska komisija taka le po imenu v resnici pa je bila zamišljena kot proti-demokratična komisija......vsak , ki ni rudeč je moteč....
kazenx
29. 09. 2010 12.34
A niso volitve oz. referendumi tajni??? Kako se sploh dobi te podatke???
CKKPJ_Milko
29. 09. 2010 12.14
Administrator - ponovimo vajo ! Protikorupcijska komisija je ugotovila, da so pred referendumom o ustanovitvi občine nekateri fiktivno prijavili stalno prebivališče v Ankaranu. Glasovali so proti ustanovitvi nove občine. Izgleda da smo v Severni Koreji ! Le kako je protikorupcijska komisija ugotovila kdo je za oziroma proti novi občini glasoval?
saintjozef
29. 09. 2010 12.11
JAVNI DELAVCI
jurjur
29. 09. 2010 12.02
Če so se prijavljali na občinska stanovanja, je gotovo imela kaj vmes občina ali zaposleni na občini. Lopovi...
saintjozef
29. 09. 2010 11.58
V enem od občinskih stanovanj je bilo pred referendumom prijavljenih kar 40 oseb....... Pa saj se ve, kdo je potrdila izdajal !
monobloc
29. 09. 2010 11.27
Kaj češ?Popo ostane popi.