Slovenija

FIHO zavrača kritike računskega sodišča

Ljubljana, 29. 04. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Svet Fundacije za financiranje invalidskih in humanitarnih organizacij (FIHO) je zavrnil očitke revizijskega poročila računskega sodišča.

Boris Šušteršič
Boris Šušteršič FOTO: POP TV

Poročilo računskega sodišča (RS) o poslovanju FIHO v letih 2001 in 2002 je, po mnenju nekaterih članov sveta, sporno predvsem zaradi tega, ker je FIHO, ki je organizacija civilne družbe, skušalo obravnavati kot gospodarsko družbo.

Po mnenju predstavnika Zveze gluhih in naglušnih v svetu Aljoše Redžepoviča je RS s tem pokazalo veliko nepoznavanje socialnega področja. Svet se je danes med drugim seznanil še s predlogom evropske direktive o storitvah na notranjem trgu, ki želi spremeniti tudi področje organiziranja iger na srečo v državah EU, ter s sklepom ustavnega sodišča, ki je zavrnilo pobudo Društva za teorijo in kulturo hendikepa YHD za začetek postopka za oceno ustavnosti odloka o ustanovitvi FIHO.

V revizijskem poročilu je sicer računsko sodišče FIHO očitalo predvsem neobjektivno ocenjevanje programov invalidskih in humanitarnih organizacij ter dodeljevanje sredstev društvom ne da bi prej dovolj podrobno proučila stroške njihovega delovanja in potrebe upravičencev. Poleg tega naj bi dodeljevala dodatna sredstva brez oblikovanja ustreznih kriterijev in določitve namenov financiranja, po mnenju RS pa fundacija tudi ni zagotavljala ustreznega pregleda nad dodeljevanjem in porabo sredstev. Zadnja med nepravilnostmi, ki jo je RS očitalo fundaciji, pa je bilo to, da ni zagotavljala ločevanja funkcij upravljanja in nadziranja, kar naj bi povečevalo tveganje pri poslovanju.

V zvezi s tem je direktor fundacije Cveto Uršič izpostavil, da je senat RS po pojasnjevalnih sestankih njihovim ugovorom v dveh točkah ugodil. Že sami so namreč ugotovili, da izvajajo premalo podroben nadzor nad porabo sredstev, zato so s Fakulteto za družbene vede sklenili pogodbo o izvajanju evalvacijske študije financiranja oz. sofinanciranja izvajanja posebnih socialnih programov invalidskih organizacij in socialnih programov humanitarnih organizacij, s katero naj bi se ocenilo uresničevanje ciljev fundacije. Poleg tega je v postopku tudi spreminjanje pravilnika za dodeljevanje sredstev in tako zagotovila bolj podrobna merila.

Glede kritike računskega sodišča o neustreznosti sestave nadzornega odbora pa nameravajo predlagati spremembo v sestavi, tako naj bi v prihodnje v tem organu sedeli tako predstavniki vlade kot tudi tistih invalidskih organizacij, ki nimajo svojega zastopnika v svetu fundacije, je še pojasnil Uršič. Kot pa je še poudaril, revizorji računskega sodišča pravzaprav niso odkrili hujših kršitev in so imeli določene pripombe le na sistemski vidik poslovanja fundacije. Predsednik sveta FIHO Janko Kušar pa je ob tem še poudaril, da nameravajo tudi na še preostale očitke računskega sodišča odgovoriti v predpisanem roku.

Sporna liberalizacija prirejanja iger na srečo

Predlog direktive o storitvah na notranjem trgu predvideva liberalizacijo prirejanja iger na srečo znotraj EU, kar bi uničilo državne monopole iger na srečo, dajatve od posameznih iger na srečo pa bi pripadale tisti državi, iz katere prihaja prireditelj. To pa bi največ negativnih posledic prineslo predvsem manjšim državam, kot so Avstrija, Češka, Litva in tudi Slovenija, katerih družbe za prirejanje iger na srečo zaradi majhnosti trga ne morejo ponuditi tako velikih nagradnih skladov kot pa na primer britanske, nemške ali francoske loterijske družbe, je člane sveta opozoril predstavnik Loterije Slovenije Boris Šuštaršič. To bi posledično zmanjšalo tudi sredstva, ki jih iz iger na srečo dobijo invalidske in humanitarne organizacije. Slovenija pa tudi ne bi bila sposobna nadomestiti teh transferjev iz državnega proračuna, je še poudaril Šuštaršič.

Slovenija bi ob takšnih spremembah med drugim izgubila dohodke od dajatev za prirejanje iger na srečo, nadzor nad ponudbo iger, nad številom in vrsto prirediteljev, onemogočen pa bi bil tudi državni nadzor nad možnostjo goljufij, zlorab in pranja denarja skozi igre na srečo. Člani sveta so tako soglasno sklenili, da se bodo skupaj s predstavniki Loterije Slovenije skušali čim prej srečati s predstavniki vlade ter zahtevali, da slovenska vlada v Bruslju posreduje, da bi bile igre na srečo izključene iz omenjene direktive ter da bi bil s tem zaščiten slovenski trg iger na srečo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10