"Ko enkrat opravimo delo, ki ga imamo za opraviti v javni službi in to delo opravimo korektno in strokovno, pričakujemo, da imamo svobodo, da se odločimo, kaj bomo dodatno naredili," je v izjavi za medije po dopoldanski seji stavkovnega odbora dejal član predsedstva sindikata Bojan Kostić.
V Fidesu po besedah predsednika Damjana Polha pričakujejo veto državnega sveta na novelo zakona. Sami pa bodo, kot so napovedali, zahtevali ustavno presojo več členov, med drugim tudi člena, ki določa pogoje za pridobitev soglasja za delo v drugih ustanovah.

Na vprašanje, ali bodo zahtevali tudi ustavno presojo določila o neprofitnosti koncesionarjev, je Kostić odgovoril, da morajo zahtevo v tem primeru vložiti koncesionarji in ne sindikat. Fides po njegovih besedah namreč zastopa interese zdravnikov, ki so zaposleni v javni službi.
Škodljive posledice novele bodo vidne čez eno leto, zato jih bolniki takoj ne bodo občutili, so prepričani v Fidesu. "Že ministrica je rekla, da bo zakon zanihal zdravstveni sistem in vse to pričakujemo nekje v naslednjem letu, skratka z vsem tem se bo najverjetneje ubadala še prihodnja vlada," je poudaril Polh.
Poslanci DZ so na izredni seji v sredo s 50 glasovi za in sedmimi proti sprejeli novelo zakona o zdravstveni dejavnosti, ki razmejuje javno zdravstvo od zasebnega. Novela bo zdravnikom in drugim javnim zdravstvenim delavcem razen v redkih izjemah onemogočila dodatno delo pri zasebnikih, bodo pa lahko pod določenimi pogoji delali v drugih javnih zavodih in pri koncesionarjih.
Napoved zahteve za ustavno presojo za ministrico ni presenečenje
Napoved za zdravstveno ministrico Valentino Prevolnik Rupel ni popolno presenečenje. Napoved je ministrica komentirala pred začetkom seje strateškega sveta za zdravstvo, ob tem pa spomnila na ključne ukrepe novele. Pojasnila je, da so med obravnavo novele v državnem zboru člene in njihove obrazložitve dopolnili na podlagi pripomb zakonodajno-pravne službe DZ. Pripombe službe so skušali upoštevati v največji možni meri, da bi bili členi čim bolj skladni z zakonodajo in ustavo, je poudarila.
"Mislim, da zdravniki, ki delamo v javnem zdravstvu, nimamo sindikata, ki bi resno zastopal naše interese," je napoved Fidesa komentiral predsednik strateškega sveta za zdravstvo Erik Brecelj. Dodal je, da je bil pred leti član Fidesa, a je izstopil, ko je videl, "kaj sindikat počne".
Brecelj je ob tem pojasnil, da nasprotuje določilu o neprofitnosti koncesionarjev, ki so ga v novelo vnesli koalicijski poslanci. "Meni se zdi, da so to dali notri brez veze," je dodal. Po njegovih besedah bi morali cene storitev spremljati na Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije in jih ob ugotovitvi, da so previsoke, znižati.
ZZZS je v okviru obravnave novele v mnenju, ki ga je 28. februarja sprejel upravni odbor, podprl ključne usmeritve, ki jih zasleduje novela in s katerimi naj bi se odpravile nekatere trenutne anomalije zdravstvenega sistema pri izvajanju zdravstvene dejavnosti, so sporočili z zavoda.
Med ključnimi usmeritvami na ZZZS izpostavljajo doslednejše ločevanje javne zdravstvene službe in zasebne zdravstvene dejavnosti, razvoj mreže javne zdravstvene službe na podlagi meril ter v smeri specializacije in koncentracije izvajalcev zdravstvene dejavnosti, pa tudi merjenje efektivnih delovnih obremenitev zdravstvenih delavcev ter njihovo nagrajevanje po obsegu in kakovosti opravljenega dela.
Prevolnik Ruplova je danes poudarila, da novela prinaša večjo preglednost v zdravstvenem sistemu. Pomembna novost je po njenih besedah tudi povezovanje zavodov in zdravstvene regije, ki bodo olajšale tako poslovno in strokovno sodelovanje med zavodi. Zakon vsem, ki so zaposleni v javni zdravstveni mreži, prinaša obvezo vključevanja v neprekinjeno zdravstveno varstvo. To bo po besedah ministrice zagotovilo bolj enakomerno obremenitev zdravstvenih delavcev.
Na vprašanje, kam se bodo morali v neprekinjeno zdravstveno varstvo vključevati konkretni zdravstveni delavci, denimo srednja medicinska sestra v družinski ambulanti ali diplomirana medicinska sestra v referenčni ambulanti, je Prevolnik Rupel odgovorila, da bo to stvar stroke. To področje bo uredil pravilnik, je napovedala.
V ljubljanskem kliničnem centru so na vprašanje STA, ali razmišljajo o pozivu zdravstvenim ustanovam v regiji k vključitvi v neprekinjeno zdravstveno varstvo, odgovorili, da novele, dokler še ne velja, ne morejo komentirati. So pa dodali, da bi tako kot druge zdravstvene ustanove, ki zagotavljajo neprekinjeno zdravstveno varstvo, tudi sami potrebovali več izvajalcev zdravstvene nege, torej medicinskih sester.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.