Iz Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) so v torek sporočili, da so iz različnih razlogov, med drugim z namenom večje transparentnosti, pa tudi na podlagi mnenja Informacijskega pooblaščenca, začeli javno objavljati podatke o opravljenih zdravstvenih obravnavah poimensko po zdravstvenih delavcih. Podatke lahko celovito interpretirajo le izvajalci zdravstvenih storitev, ki kot delodajalci razpolagajo s podatki o lastni organizaciji dela in kadrih, so ob tem poudarili.
"Odzivi številnih predstavnikov v zdravstvu, tako zdravnikov kot predstavnikov vodstev javnih zavodov in tudi predsednika strateškega sveta za zdravstvo Erika Breclja so potrdili naša opozorila, da gre pri objavi ZZZS za nepopolne in tako celo zavajajoče podatke, saj sta vprašljiva tako metodologija kot sam zajem, ki niti ne vključuje vseh podatkovnih baz, ki beležijo opravljene storitve v zdravstvu," so prepričani v Fidesu.
Opozorili so, da sta zdravstvo in medicina kompleksna procesa in da se kompleksnost obravnav bolnikov in opravljenih storitev nikakor ne more analizirati iz delnih in vprašljivo predstavljenih številk, ki jih javni zdravstveni zavodi poročajo ZZZS-ju za obračun storitev.
Pričakujejo, da se bosta ZZZS in ministrstvo za zdravje nosilcem zdravstvene dejavnosti opravičila za objavo nepopolnih in zavajajočih podatkov ter jih umaknila iz objave, dokler ne bodo popolni in verodostojni, kar je mogoče le ob opredelitvi standardov in normativov kot edinega merodajnega kriterija spremljanja kakovosti.
Ministrico za javno upravo Sanjo Ajanović Hovnik pa pozivajo k opravičilu in umiku zavajajoče objave na omrežju Twitter, kjer je podatke ZZZS označila za "končno dostopno storilnost v zdravstvu".
"Verjamemo, da morajo biti najvišji predstavniki države previdni pri objavah na družbenih omrežjih in se vzdržati širjenja nepreverjenih in neresničnih informacij," so še poudarili.
ZZZS: Z objavo poimenskih seznamov je vzpostavljen višji standard transparentnosti
Na ZZZS pa po drugi strani poudarjajo, da so z javno objavo podatkov vzpostavili nov višji standard transparentnosti opravljenega dela v zdravstvu in porabe javnih sredstev za zdravstvo.
Pri tem pa tudi od ostalih deležnikov v zdravstvu na ZZZS pričakujejo odgovorno in konstruktivno vlogo pri doseganju ključnih namenov tovrstnega zbiranja podatkov: zagotavljanje racionalne izrabe kadrovskih virov, učinkovito organizacijo dela ter nagrajevanje redne delovne uspešnosti in povečanega obsega dela skladno s predpisi s področja plač v javnem sektorju.
Podatki so namenjeni tudi vsem deležnikom v zdravstvu za medsebojne primerjave ter odločitve zdravstvene politike zlasti pri upravljanju in razvoju mreže javne zdravstvene službe, s tem pa tudi za boljšo dostopnost vseh državljanov do zdravstvenih storitev, so pojasnili.
Ob tem so poudarili, da vladna uredba o programih storitev obveznega zdravstvenega zavarovanja za letošnje leto v 18. odstavku določa, da morajo javni zavodi o opravljenih storitvah po zdravstvenih delavcih mesečno poročati svetu zavoda, ministrstvu za zdravje in uradu ministrstva za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu.
Javno objavljeni podatki ZZZS, ki jih zavod pridobiva od vseh izvajalcev na podlagi uredbe, so zato v prvi vrsti namenjeni izvajalcem zdravstvenih storitev, ki jih lahko za ta namen dopolnijo z dodatnimi lastnimi podatki iz kadrovske evidence, evidence o opravljenem kliničnem delu, iz medicinske dokumentacije ter tako še bolje objektivizirajo opravljeno delo po zdravstvenih delavcih, so izpostavili.
Vsi podatki so bili po navedbah ZZZS pridobljeni v okviru obračunavanja zdravstvenih storitev od izvajalcev zdravstvenih storitev, zato za pravilnost evidentiranja obravnav po zdravnikih oz. nosilcih dejavnosti odgovarjajo izvajalci zdravstvenih storitev. Morebitne napake morajo zdravniki in drugi zdravstveni delavci javiti svojemu delodajalcu, tako da bodo v naslednjih mesečnih poročilih zagotovljeni točni podatki.
Spomnili so, da so objavo podatkov izvedli šele po predhodnem informiranju oz. posvetovanju z Informacijskim pooblaščencem, izvajalci zdravstvenih storitev, ministrstvom za zdravje, Združenjem zdravstvenih zavodov Slovenije in strateškim svetom za zdravstvo pri vladi. Predsednik strateškega sveta za zdravstvo Erik Brecelj je pojasnil, da svet obdelavo podatkov sicer podpira, vendar v strokovni javnosti, "ne na cesti".
"Poleg tega zakon o dostopu do informacij javnega značaja spodbuja objavo informacij javnega značaja na spletu zlasti v primeru večjega interesa javnosti, kar je nenazadnje z vidika posredovanja prosilcem tudi prijazneje in racionalneje," so navedli pri ZZZS.
KOMENTARJI (110)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.