Ustavno sodišče je namreč zadržalo 48. člen zadnjega interventnega zakona za omilitev posledic epidemije. Ta predvideva, da bi lahko zdravniki in zobozdravnik po novem dosegli tudi 63. plačni razred, kar je bilo zdaj rezervirano le za funkcionarje. Doslej so lahko ostali javni uslužbenci dosegli največ 57. plačni razred.
V Fidesu trdijo, da pričakovanja slovenskih zdravnikov in zobozdravnikov temeljijo na mednarodnih primerjavah z uspešnimi zdravstvenimi sistemi in to so argumenti, s katerimi naslavljajo socialno-ekonomske in strokovne zahteve za izboljšanje stanja zdravstva.
Kot navajajo, so v skrbi za obstoj dostopnega in učinkovitega javnega zdravstvenega sistema sodelovali pri pripravi predloga novega sistemskega zakona o plačah v zdravstvu, ki ni izključeval nobenega poklica v zdravstvu. Pri tem je minister za zdravje Janez Poklukar očitno sodeloval s figo v žepu in se namesto z uveljavljanjem nujnih reformnih ukrepov pogajal s tistimi zaposlenimi v zdravstvu, ki so mu pravkar v znak zahvale napovedali stavko.
V Fidesu pravijo, da so ta člen razumeli kot poskus vlade nagraditi zdravnike za požrtvovalno delo v času epidemije in nikakor ne kot dokončno rešitev. "Uveljavljanje parcialnih zahtev sindikatov na račun javnega zdravstva in bolnikov je skrajno zavržno in dvolično. Priča smo bili, da so posamezniki, ki so soavtorji vložene pobude za ustavno presojo, vztrajali na naših pogajanjih pod pretvezo reprezentativnosti za zdravnike in zobozdravnike in pogajanja zavlačevali in z ločenimi stališči ovirali pogajanja ter s tem pokazali pravi obraz," trdijo v Fidesu.
T. i. zmago sindikatov z zadržanjem 48. člena v Fidesu ocenjujejo kot pirovo zmago, saj da so s tem izgubili še edini argument, s katerim so utemeljevali zahtevo po splošnem dvigu plač zaposlenim v javnem sektorju. "Čudi nas, da reprezentativni sindikati nimajo na voljo dovolj objektivnih argumentov za utemeljitev boljšega vrednotenja dela zaposlenih, ki jih zastopajo, kot le primerjanje z zdravniki." Kot opozarjajo v Fidesu, so lahko primerljivi le pogoji dela in nagrajevanje posameznega poklica s sistemi drugih držav, ki so dokazano učinkoviti in koristni za končnega uporabnika posamezne storitve.
Odnos dela družbe do zdravnikov in zobozdravnikov je nestrpen, poniževalen in zaskrbljujoč in je v preteklosti že privedel do tragičnih dogodkov, še ocenjujejo v Fidesu."Odgovornost je na tistih, ki to dovoljujejo in spodbujajo."
Vlada potrdil sporazum, podpisa še ni
Vlada je sicer sporazum, ki ga je ministrstvo za zdravje parafiralo s Fidesom, potrdila že prejšnji četrtek, a sporazuma še vedno niso podpisali. Po naših informacijah se je zapletlo pri razumevanju, kaj pomeni začasnost ukrepov, ki so jih izpogajali – torej ali bodo vse določbe, ki zdravnikom in zobozdravnikom prinašajo višje plače, veljale le v letošnjem letu ali bodo trajne.
Poleg možnosti preboja 57. plačnega razreda so se neuradno dogovorili tudi za dvig plač večini zdravnikov za šest plačnih razredov, nekaterim zdravnikom specializantom tudi za sedem. En plačni razred pomeni približno štiriodstoten dvig plače, kar pomeni, da bi dogovor zdravnikom prinesel 24- oziroma 28-odstoten dvig osnovne plače. Posledično so višji tudi dodatki, kar realno pomeni okoli 30-odstoten dvig plač.
Dogovor na letni ravni obsega 113,5 milijona evrov.