Osnutek vladne novele zakona o zdravstveni dejavnosti predvideva, da zdravniki iz javnega zdravstvenega sistema ne bi več mogli delati za zasebnika na samoplačniškem trgu. Ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel je povedala, da skušajo zaposlene z novelo motivirati, da bi čim več dela opravili v matičnem javnem zavodu.
"Novela zakona o zdravstveni dejavnosti prinaša škodljive spremembe za naš zdravstveni sistem," so prepričani Mladi zdravniki, saj bi po njihovo z novelo poglobili razkorak med javnim in zasebnim zdravstvom. "Ker bodo do vrhunskega zdravstva in nekaterih storitev prišli samo privilegirani ali bogati, ne pa vsi ki že sedaj plačujemo denar za javno, državno zdravstvo," pravi Polona Gams.
Spremembe, ki jih prinaša novela se bodo poznale tudi na kakovosti zdravstvenih storitev, je prepričana Gamsova. "Nekdo, ki je na vrhunci svoje kariere med 40 in 60 letom, ima ogromno znanja, ki je nenadomestljivo in mi, ki smo mlajši, na začetku svoje kariere znanje lahko dobimo s tem, da se učimo od njih, z njimi ob boku. Če na oddelku nimaš takega mentorja, si potem prepuščen učenju samemu od sebe, kar pa vemo, da ni enako. Vedno se neke informacije izgubijo in se bojimo, da bo to mentorstvo še večji problem," pravi.
V Fidesu so prepričani, da vlada s prisilo in kaznimi za zdravnike, ki jih uvaja nova zakonodaja, zdravstva ne bo rešila. "Znanje slovenskih zdravnikov je iskano po vsej Evropi. Ali si lahko res privoščimo, da izgubimo najboljše strokovnjake, ki izvajajo najzahtevnejše medicinske posege? Ali je res rešitev za slovenske paciente, da bodo morali za nujne storitve v tujino, kjer bodo cene bistveno višje kot doma? Slovensko zobozdravstvo je 'odličen' pokazatelj tega, kar nas čaka," pravijo. Po njihovi oceni bodo storitve tako postale še bolj nedostopne in dražje za paciente, saj bo kader odšel tja, kjer ne bo omejen, pacienti pa mu bodo morali slediti, saj, kot pravijo, pri nas ne bodo dobili več primerne obravnave.
"Zakon so pripravljali ljudje, ki z realnostjo v javnem zdravstvu nimajo nobene veze. Zakonske podlage so neizdelane in če povem zelo preprosto, bodo še poslabšale dostop do javnega zdravstva," je prepričan predsednik zdravniškega sindikata Fides Damjan Polh.
Ministrica Prevolnik Rupel pa pri tem dodaja, da koncesionarji po sedanji ureditvi presegajo programe, ki jih imajo dodeljene in, da je to nedopustno. "Zdi se nam prav, da imajo koncesionarji redno zaposlene, ki pri njih opravljajo program, s tem tudi izenačujemo pogoje med javnimi zdravstvenimi zavodi in koncesionarji," je povedala.
A Polh odgovarja, da jih omejujejo z delom pri drugih delodajalcih v prostem času. "Silijo nas v dodatno delo v zavodih, kar ne bo prineslo nekega zadovoljstva med zdravniki, še huje pa je, da vse to spremljajo še kazni," pravi.
"Nek koncesionar, ki je prej dobival nadomestilo pri bolniški in pri dopustih, je dobil preko s.p.-ja nadomestilo. Kaj bo zdaj zaprl ambulanto med tem, ko bo odsoten? In takih primerov je še veliko," je dodala Gamsova.
Prvi mož Fidesa je dodal še, da so pogoji dela v javnem zdravstvu izredno slabi, na kar to vlado ves čas opozarjajo, in da bodo z novelo dosegli ravno obratno. "Pri zasebnikih so delovni pogoji boljši in če so delovni pogoji boljši, potem se bodo zdravniki najverjetneje odločili za delo tam, kjer je bolje plačano, kjer so delovni pogoji umirjeni, kjer je več časa za pacienta," je povedal.
V Fidesu dodajajo še, da so standardi in pogoji dela v javnih zdravstvenih zavodih preslabi, da bi lahko obdržali obstoječe kadre. "To pomeni, da bodo trpeli predvsem pacienti, saj se bodo čakalne vrste le še podaljševale. Pacienti, ki že zdaj težko dostopajo do pravočasne zdravstvene oskrbe, bodo prisiljeni čakati še dlje, kar bo za mnoge pomenilo poslabšanje njihovega zdravstvenega stanja," so zapisali v sporočilu za javnost.
"Zato pozivamo vlado, naj ponovno preuči predlog, saj zapisano niso rešitve, ampak predstavljajo nepovratno poslabšanje zdravstvenega sistema. Ta žal ni več v kondiciji, da bi se z njim igrali igre ideologije. Če bo takšen zakon sprejet, bo onemogočena ustrezna oskrba pacientov, kar bo imelo posledice za celotno državo," so še pozvali v Fidesu.
KOMENTARJI (104)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.