Sporazum o začasni prekinitvi stavkovnih aktivnosti sta podpisala minister za zdravje Danijel Bešič Loredan in namestnik vodje pogajalske skupine Sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Fides Gregor Zemljič.
Zemljič je podpis sporazuma označil za prvi korak k celoviti rešitvi težav javnega zdravstvenega sistema, na katere v Fidesu po njegovih besedah opozarjajo že več kot 10 let. Bešič Loredan pa je sporazum označil za zgodovinski.
Glavna zahteva sindikata ob napovedi stavke je sicer bila izstop zdravnikov iz enotnega plačnega sistema javnega sektorja. Kot je danes povedal Zemljič, v sindikatu razumejo argumente vlade, da je omenjeni sistem eden od temeljnih sistemov državotvornosti. "V tej fazi smo se morali strinjati, da izstop v pravem pomenu ni možen niti teoretično," je dejal.
Izjava predsednika Fidesa Konrada Kuštrina sicer nakazuje, da je prav to še vedno na mizi. "To je prvi premik k razgradnji enotnega plačnega sistema. Do zdaj se ni zgodilo, da bi katerakoli vlada na to pristala. Moramo pa se sprijazniti, da se je treba včasih tudi ustaviti, okrepiti in nato kreniti s polno paro naprej," je dejal.
Podrobnosti sporazuma
Vlada se s sporazumom zavezuje, da bo ločen plačni zdravstveni steber v okviru plačnega sistema javnega sektorja oblikovala do 1. aprila prihodnje leto in ga nato do 30. junija vložila v zakonodajni postopek.
Zavezuje se tudi, da bo omogočila ločeno urejanje specifik, povezanih z delom, odgovornostjo in plačilom zdravnikov in zobozdravnikov, na način in v rokih, kot so določili v tem sporazumu, če bi druge poklicne skupine ali sindikati pogojevali ali omejevali urejanje plač zdravnikov in zobozdravnikov.
Sindikat se je ob tem zavezal, da do poteka omenjenih rokov v zvezi s tem vprašanjem ne bo sprožil stavkovnih aktivnosti. Če pa zaveze iz sporazuma ne bodo izpolnjene in bo prišlo do stavke zdravnikov in zobozdravnikov, bo vlada zagotovila nadomestilo plače za stavko.
Vladna stran in predstavniki sindikata Fides so sporazum o prekinitvi stavke parafirali že na ponedeljkovih pogajanjih. Sporazum pa je moral potrditi še stavkovni odbor sindikata, ki je o tem odločal v torek. Odbor je sporazum potrdil, s tem pa je zdravniška stavka zamrznjena.
Razprava je bila dolga in burna, kar kaže, da je nezadovoljstvo zdravnikov doseglo vrelišče, je v izjavi za medije dejal namestnik vodje pogajalske skupine Fidesa Zemljič. Vlada je po njegovih besedah dala resne in pomembne zaveze. Zavedajo se, da bo za uresničitev sporazuma potreben čas, a bodo časovnico spremljali in ocenjevali poteze vlade, je napovedal.
Mladi zdravniki razočarani
Do sklenjenega sporazuma pa so kritični v vrstah Mladih zdravnikov Slovenije. "Dobili nismo ničesar, razen obljub. Zdravnik na začetku kariere dela še naprej na urgenci za 5,5 evra neto na uro, vrhunski nevrokirurg operira možgane za 14,4 evra na uro. Razočaranje med mladimi in tudi mnogimi starejšimi zdravniki je veliko. Že sedaj imamo 1000 zdravnikov premalo, ne mine teden, ko ne izvemo za odhod še kakšnega zdravnika iz sistema. Drvimo v smer balkanskega zdravstva," so zapisali so v sporočilu za javnost. Kot so dodali, je izraženo nezadovoljstvo zdravništva jasen signal vladi, da mora ukrepati takoj in odločno.
Ker sporazum sam po sebi ne dviguje zdravniških plač, sta vlada in sindikat sicer v vmesnem času začela s pogajanji glede tarifnega dela kolektivne pogodbe. Po besedah ministra najprej želijo urediti položaj mladih zdravnikov in zdravnikov specialistov.
Na vprašanje, če bo vlada ponudila možnost oblikovanja ločenih plačnih stebrov tudi drugim skupinam zaposlenim v javnem sektorju, je Bešič Loredan odgovoril, da ta možnost obstaja: "Ko bomo imeli prva vsebinska izhodišča, se bomo pogovarjali z vsemi sindikati."
Predsednik Fidesa Konrad Kuštrin je ob napovedi stavke izrazil pričakovanje, da bodo plače zdravnikov in zobozdravnikov mnogokratnik povprečne plače. "Verjetno se vsi strinjamo, da si specialist po 20 letih delovne dobe zasluži tri povprečne plače," je dejal.
Nadaljevanje pogajanj s sindikati zdravstva in socialnega varstva
Po podpisu sporazuma z zdravniki Bešič Loredan odšel na nadaljevaje pogajanja s sindikati zdravstva in socialnega varstva. Ti pričakujejo tudi podrobnejša pojasnila, kaj pomeni v sporazumu predvideno oblikovanje ločenega plačnega zdravstvenega stebra.
Kot je ob prihodu na pogajanja ugotavljala predsednica sindikata zdravstva in socialnega varstva Irena Ilešič Čujovič, ta steber zaenkrat razumejo kot "lupino brez vsebine". Ne vedo namreč, kaj vsebuje. Je pa dejstvo, da prejšnji teden podpisani sporazum s sindikati javnega sektorja vsebuje tudi zavezo za spremembe plačnega sistema v javnem sektorju, o katerih naj bi se dogovorili do 30. junija prihodnje leto. "Tukaj je datum enak in verjamem, da bomo morali to pogajati vsi skupaj, če seveda ne gre za izstop ene plačne skupine iz javnega sektorja," je dejala.
Če ta steber pomeni pogajanja za kolektivno pogodbo, potem ta steber že imamo. Če pomeni nov zakon o plačah v zdravstvu, kjer je izključeno kolektivno pogajanje in bodo izločeni kot socialni partnerji, na to ne bodo pristali. Če je steber kaj tretjega, "pa moja domišljija ne seže tako daleč", je dejala Ilešič Čujovičeva.
Ob prihodu na današnje nadaljevanje pogajanj je tako izrazila pričakovanje, da jim bo minister za zdravje zelo jasno in v celoti predstavil sporazum z zdravniki. V nadaljevanju pa po njenih besedah pričakujejo odpravo plačnih nesorazmerij v zdravstvu in socialnem varstvu, vključno z zdravniki in zobozdravniki.
KOMENTARJI (165)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.