Slovenija

Kuštrin: To je prvi premik k razgradnji enotnega plačnega sistema

Ljubljana, 19. 10. 2022 15.12 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
K.H., STA, D.L.
Komentarji
165

V vladni palači so se znova sestali predstavniki vlade in Sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Fides in podpisali sporazum o zamrznitvi zdravniške stavke. V njem se je vlada zavezala, da bo oblikovala ločen plačni zdravstveni steber v okviru plačnega sistema za javni sektor, iz katerega zdravniki torej kljub drugačnim zahtevam ne bodo izstopili. "V tej fazi smo se morali strinjati, da izstop v pravem pomenu ni možen niti teoretično," je dejal vodja pogajalske skupine Fidesa Gregor Zemljič.

Več videovsebin
  • Iz 24UR: Podpis sporazuma med vlado in Fidesom
    02:58
    Iz 24UR: Podpis sporazuma med vlado in Fidesom
  • Iz SVETA: Stavka zamrznjena do aprila
    03:50
    Iz SVETA: Stavka zamrznjena do aprila

Sporazum o začasni prekinitvi stavkovnih aktivnosti sta podpisala minister za zdravje Danijel Bešič Loredan in namestnik vodje pogajalske skupine Sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Fides Gregor Zemljič

Zemljič je podpis sporazuma označil za prvi korak k celoviti rešitvi težav javnega zdravstvenega sistema, na katere v Fidesu po njegovih besedah opozarjajo že več kot 10 let. Bešič Loredan pa je sporazum označil za zgodovinski.

Glavna zahteva sindikata ob napovedi stavke je sicer bila izstop zdravnikov iz enotnega plačnega sistema javnega sektorja. Kot je danes povedal Zemljič, v sindikatu razumejo argumente vlade, da je omenjeni sistem eden od temeljnih sistemov državotvornosti. "V tej fazi smo se morali strinjati, da izstop v pravem pomenu ni možen niti teoretično," je dejal.

Izjava predsednika Fidesa Konrada Kuštrina sicer nakazuje, da je prav to še vedno na mizi. "To je prvi premik k razgradnji enotnega plačnega sistema. Do zdaj se ni zgodilo, da bi katerakoli vlada na to pristala. Moramo pa se sprijazniti, da se je treba včasih tudi ustaviti, okrepiti in nato kreniti s polno paro naprej," je dejal. 

Podrobnosti sporazuma

Vlada se s sporazumom zavezuje, da bo ločen plačni zdravstveni steber v okviru plačnega sistema javnega sektorja oblikovala do 1. aprila prihodnje leto in ga nato do 30. junija vložila v zakonodajni postopek.

Zavezuje se tudi, da bo omogočila ločeno urejanje specifik, povezanih z delom, odgovornostjo in plačilom zdravnikov in zobozdravnikov, na način in v rokih, kot so določili v tem sporazumu, če bi druge poklicne skupine ali sindikati pogojevali ali omejevali urejanje plač zdravnikov in zobozdravnikov.

Sindikat se je ob tem zavezal, da do poteka omenjenih rokov v zvezi s tem vprašanjem ne bo sprožil stavkovnih aktivnosti. Če pa zaveze iz sporazuma ne bodo izpolnjene in bo prišlo do stavke zdravnikov in zobozdravnikov, bo vlada zagotovila nadomestilo plače za stavko.

Vladna stran in predstavniki sindikata Fides so sporazum o prekinitvi stavke parafirali že na ponedeljkovih pogajanjih. Sporazum pa je moral potrditi še stavkovni odbor sindikata, ki je o tem odločal v torek. Odbor je sporazum potrdil, s tem pa je zdravniška stavka zamrznjena.

Razprava je bila dolga in burna, kar kaže, da je nezadovoljstvo zdravnikov doseglo vrelišče, je v izjavi za medije dejal namestnik vodje pogajalske skupine Fidesa Zemljič. Vlada je po njegovih besedah dala resne in pomembne zaveze. Zavedajo se, da bo za uresničitev sporazuma potreben čas, a bodo časovnico spremljali in ocenjevali poteze vlade, je napovedal.

Zdravniki
Zdravniki FOTO: Shutterstock

Mladi zdravniki razočarani

Danes podpisani sporazum z zdravniki sam po sebi ne dviguje zdravniških plač, sta pa vlada in Fides v vmesnem času začela pogajanja glede tarifnega dela kolektivne pogodbe. Znova se dobijo naslednji teden v torek. 

Do sklenjenega sporazuma pa so kritični v vrstah Mladih zdravnikov Slovenije. "Dobili nismo ničesar, razen obljub. Zdravnik na začetku kariere dela še naprej na urgenci za 5,5 evra neto na uro, vrhunski nevrokirurg operira možgane za 14,4 evra na uro. Razočaranje med mladimi in tudi mnogimi starejšimi zdravniki je veliko. Že sedaj imamo 1000 zdravnikov premalo, ne mine teden, ko ne izvemo za odhod še kakšnega zdravnika iz sistema. Drvimo v smer balkanskega zdravstva," so zapisali so v sporočilu za javnost. Kot so dodali, je izraženo nezadovoljstvo zdravništva jasen signal vladi, da mora ukrepati takoj in odločno.

Ker sporazum sam po sebi ne dviguje zdravniških plač, sta vlada in sindikat sicer v vmesnem času začela s pogajanji glede tarifnega dela kolektivne pogodbe. Po besedah ministra najprej želijo urediti položaj mladih zdravnikov in zdravnikov specialistov.

Na vprašanje, če bo vlada ponudila možnost oblikovanja ločenih plačnih stebrov tudi drugim skupinam zaposlenim v javnem sektorju, je Bešič Loredan odgovoril, da ta možnost obstaja: "Ko bomo imeli prva vsebinska izhodišča, se bomo pogovarjali z vsemi sindikati."

Predsednik Fidesa Konrad Kuštrin je ob napovedi stavke izrazil pričakovanje, da bodo plače zdravnikov in zobozdravnikov mnogokratnik povprečne plače. "Verjetno se vsi strinjamo, da si specialist po 20 letih delovne dobe zasluži tri povprečne plače," je dejal.

Nadaljevanje pogajanj s sindikati zdravstva in socialnega varstva

Po podpisu sporazuma z zdravniki Bešič Loredan odšel na nadaljevaje pogajanja s sindikati zdravstva in socialnega varstva. Ti pričakujejo tudi podrobnejša pojasnila, kaj pomeni v sporazumu predvideno oblikovanje ločenega plačnega zdravstvenega stebra.

Kot je ob prihodu na pogajanja ugotavljala predsednica sindikata zdravstva in socialnega varstva Irena Ilešič Čujovič, ta steber zaenkrat razumejo kot "lupino brez vsebine". Ne vedo namreč, kaj vsebuje. Je pa dejstvo, da prejšnji teden podpisani sporazum s sindikati javnega sektorja vsebuje tudi zavezo za spremembe plačnega sistema v javnem sektorju, o katerih naj bi se dogovorili do 30. junija prihodnje leto. "Tukaj je datum enak in verjamem, da bomo morali to pogajati vsi skupaj, če seveda ne gre za izstop ene plačne skupine iz javnega sektorja," je dejala.

Če ta steber pomeni pogajanja za kolektivno pogodbo, potem ta steber že imamo. Če pomeni nov zakon o plačah v zdravstvu, kjer je izključeno kolektivno pogajanje in bodo izločeni kot socialni partnerji, na to ne bodo pristali. Če je steber kaj tretjega, "pa moja domišljija ne seže tako daleč", je dejala Ilešič Čujovičeva.

Ob prihodu na današnje nadaljevanje pogajanj je tako izrazila pričakovanje, da jim bo minister za zdravje zelo jasno in v celoti predstavil sporazum z zdravniki. V nadaljevanju pa po njenih besedah pričakujejo odpravo plačnih nesorazmerij v zdravstvu in socialnem varstvu, vključno z zdravniki in zobozdravniki.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (165)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

resort
20. 10. 2022 15.36
Sploh mi ni jasno, zakaj enotni plačilni razred. Saj vojska, policija, zdravniki, gasilci in podobno, ne sodijo med "državne uslužbence ", to je bilo nekoč v času kraljevine, menim pa, da sedaj ne sodimo me te.
Ladko Lipovsek
20. 10. 2022 11.55
Mislim, da zdravniki stavkajo že 2 leti. Jaz bi jim dal določeno kvoto denarja, pa si naj ga sami razdelijo, boste videli divji zahod.
Buča hokaido
20. 10. 2022 08.17
+6
Torej, zdaj, ko bodo imeli višje plače, ne bo več čakalnih vrst? So torej doslej umetno ustvarjali čakalne vrste, zaradi "prenizkih" plač niso delali, kot bi morali? Itak da je tako.
kr--en
20. 10. 2022 10.16
-2
Plače ne bodo višje. Čakalne vrste niso povezane s plačami.
User2127030
19. 10. 2022 21.55
-1
Če jim boste dali preveč denarja bodo tako delali, da nebodo imeli časa trošiti.
štajerski janezek
19. 10. 2022 21.49
-5
Gremo naprej... zdaj še šolniki, policisti,... Golobček pa nam bo davke dvignil. Cestnine je ze z 1.11... :) plešite
20. 10. 2022 09.34
+5
JJ in njegovi so trošili kar navprek denar je vzel od provizije za patrio in ostale manipulacije vsem sds ovcem dvignite davke vsaj za 50% naj vračajo luparji v lade jj
vvvilice
19. 10. 2022 21.43
+5
Pa kaj bi radi, da se zdravstvo sesede samo vase? Zdravstvo je steber zdravja državljanov, zato ni škoda denarja za ta namen. Če ga gre še malo več, pa kaj potem, glavno, da bo kader zadovoljen in zveseljem pomagal preventivno in kurativno obdržati zdravje naroda na visokem nivoju. Zdrav narod je osnova zdrave družbe.
vvvilice
19. 10. 2022 21.37
+9
Denar je glavni motiv, ja. Edino prostovoljni gasilci so izjema.
Rikverc
19. 10. 2022 21.37
+9
Kaj pa kaj kurb.rija v nocnem casu? Je kateremu dohtarju kaj znano o tem? Hahaha
vvvilice
19. 10. 2022 21.35
+6
Stvari so resne, Ukr kriza, podražitve energentov, potencialno pomanjkanje plina, elektrike, nafte, podražitve hrane, negotovost obstoja malih in srednjih podjetij, novi soji k19, padec življenskega standarda, ... lahko še naštevamo. Skratka, idealne razmere za povišanje plač, vsaj nekaterim.
testtest
19. 10. 2022 21.27
+3
Če so jim obljubili odhod na svoje z plačami je to razpad državnega plačnega sistema. Naslednji so šolniki, pol pa ostane državi samo še bašaluk.
User2187838
19. 10. 2022 21.24
+10
Vprašanje za Mlade zdravnike, a so šli v ta poklic zaradi keša, ali zaradi pomoči bolnim? Če je pravo, bi bilo bolje, da so se odločili za drug študij.
Dadas
19. 10. 2022 21.19
+10
Hoteli smo kapitalizem zdaj ga pa imamo. Oni z denarjem se bodo zdravili pri vrhunskih zdravnikih brez čakanja, mi brez denarja bomo pa živeli dokler bomo zdravi. Ko zbolimo pa.... če bo sreča mila se pozdravimo ali pa predčasno odidemo iz ZPIZa, kar državi tudi odgovarja.
Schala Baiser
19. 10. 2022 21.19
+10
Preklicat zdravnikom soglasja za delo izven maticnih ustanov
simeoni
20. 10. 2022 12.44
+1
Strogo ločiti javno zdravstvo in zasebno zdravstvo. Najprej naj vsak, ki je v javnem zdravstvu pravi število delovnih ur na mesečni kvoti, potem se lahko zaposli na privat kliniki, seveda v svoji lastni režiji, s svojimi aparaturami,svojo ordinacijo in svojim osebjem, strogo ločeno od javnega.Da vidimo dvoživke, kako bodo bogateli. Če se gredo privatnike, naj izstopijo iz javnega zdravsva in plačnega stropa, da vidimo bo koštrun piskal.
Aleks 85
19. 10. 2022 21.14
+6
Zdej k so jim ugodili pa "zagotovo ne bo več čakalnih vrst"
kr--en
20. 10. 2022 10.18
-2
Kako so povezane plače in čakalne vrste?
simeoni
20. 10. 2022 12.44
VoxP
19. 10. 2022 21.13
+4
ajpes podatki Po zadnjih dostopnih podatkih bi naj 41.299 zaposlenih prejemalo osnovno plačo, ki je nižja od minimalne plače. V teh primerih je potrebno izplačati tudi dodatek do minimalne plače. Šlo naj bi za nekaj več kot 7.500 zaposlenih v javnem sektorju in okrog 33.500 zaposlenih v zasebnem sektorju. V javnem sektorju gre za vse zaposlene pod 23. plačnim razredom. Med njimi so na primer čistilke, laboranti, receptorji, oskrbovalke v bolnišnici, natakarji, kuharji, pomočniki vzgojiteljev in drugi. V zasebnem sektorju pa lahko po pregledu kolektivnih pogodb ugotovimo v povprečju dosežejo osnovne plače višino minimalne v VII. tarifnem razredu. To na primer velja za kolektivne pogodbe trgovine, kmetijstva in živilske industrije, kovinske industrije, cestnega potniškega prometa, poštne in kurirske dejavnosti ipd. je med njimi so tudi izobraženi ljudje
soncnica111
19. 10. 2022 21.32
+4
Tudi v JS so oz. smo izobraženi s 6. in 7. stopnjo ki smo uvrščeni v 23. oz. 24. plačni razred. Taki imenovana J skupina.
resort
20. 10. 2022 15.45
Kako more nekdo prejemati plačo nižjo od minimalne, Take "direktorje ali lastnike" prijavit in ponovno uvesti nadzor nad plačilom prispevkov in davkov. Tistim, ki ne zagotavljajo več kot minimalne plače pa zapret firme.
Dadas
19. 10. 2022 21.12
+6
Gre samo za plače. Beli bodo svoj položaj rešili. Mi bomo pa še vedno brez osebnega zdravnika in čakalne vrste ne bodo nič manjše. SLABO!
Bullschevik
19. 10. 2022 21.11
+5
Klošar še kar glumi, dvoživka, minister v javnem, zaslužkar v zasebnem, dohtarji in ostali pa na etični pogon....zdravstvo gre v maloro....
Aleks 85
19. 10. 2022 21.13
+7
Torejnse nadaljuje nacin prejšnje vlade Pokljukar ne namreč počel isto.
User1832247
19. 10. 2022 21.07
+1
in kdaj boste začeli zdraviti in pregledovati bolnike ki prihajajo k vam tako kot je potrebno in pričakovano glede na medicino kot jo poznamo danes?
optimistikus
19. 10. 2022 21.03
+5
Kaj je ta Koštrun najbolj pameten, kr sam pohlep jih daje po denarju, trebalo bi vsakemu zdravniku slediti kdaj pride v službo, kdaj odide in koliko naredi v tem času, v glavnem je zdravnikov dovolj le delati bi morali začeti kot so plačani
ZIPPO
19. 10. 2022 21.02
+8
Dokler v Sloveniji ljudje že leta pridno in pošteno delajo, a s svojimi mizernimi neusklajenimi plačami ne pridejo čez mesec ter životarijo, dokler bo tako nimajo ostali sektorji nobene pravice zahtevati višje plače!!! Dovolj je teh zahtev! Kaj tem sindikalistom ni jasno??!! Minimalcem 40 eur višjo plačo?? 40 eur??!! Ma pejte se solit!