Po deveturni razpravi se je glavni stavkovni odbor sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Fides odločil, da se zdravniška stavka začasno prekliče, vendar najdlje do sobote do 8. ure in pod pogojem, da bo v petek podpisan sporazum in parafiran tarifni del, kot je dogovorjeno z vladno pogajalsko skupino, je novinarjem povedal predsednik sindikata Konrad
Kuštrin.
Kot razlog so navedli odsotnost ministrice za zdravje Zofije Mazej Kukovič, ki je bila sicer danes zadržana na Brdu pri Kranju, kjer je predsedovala neformalnemu zasedanju ministrov za zdravstvo EU.
"Računam, da se bodo znali dogovoriti," je dopoldne izjavila Mazej Kukovičeva in dodala: "Na ravni pogajalskih skupin smo se s torka na sredo sporazumeli in podpisali sporazum. Dogovor je bil sprejemljiv, to je pač konsenz, kjer vsakdo nekaj izgubi in tu in tam tudi nekaj dobi."
'To je šele začetek'
Kot je povedal Kuštrin, niso dosegli čisto vsega, kar so si zdravniki želeli. "Hkrati pa smo kljub vsemu dosegli toliko, da lahko podpišemo ta protokol in tarifni del," je poudaril. Po dogovoru se bodo zdravniške plače povečale za 15,6 odstotka, in sicer v štirih obrokih.
"Kljub vsemu mislim, da glavne težave v zdravstvu ostajajo. Računamo, da je pravzaprav to začetek, ko se bomo skupaj z ministrstvom za zdravje in drugimi zdravniškimi organizacijami lotili problemov v korist prebivalcev in bolnikov, zdravstvenega sistema in gotovo tudi v zadovoljstvo zaposlenih zdravnikov in sester," je izpostavil Kuštrin. Po njegovem bo tako javni sektor postal zanimiv in privlačen tudi za mlade zdravnike.
Na vprašanje, ali razmišlja o izstopu iz javnega sektorja, pa predsednik Fidesa odgovarja, da so vse poti in možnosti še odprte. "Današnji podpis ni razlog, da bi sedaj sedeli na lovorikah, saj bo treba delati na različnih projektih. Možnost izstopa ali skupinskih praks sploh ni izključena," je povedal.
Bolj obremenjeni bodo bolje plačani
Glavni vladni pogajalec minister Gregor Virant je optimističen, da bo 15. maja večina sindikatov javnega sektorja podpisala kolektivne pogodbe. To bi omogočilo, 'da bi septembra prešli na novi plačni sistem in tudi izplačali prvo četrtino odprave plačnih nesorazmerij s poračunom od 1. maja naprej', je dejal.
Vlada je po Virantovih besedah pristala na diferenciacijo zdravniških delovnih mest glede na zahtevnost specializacije in zahtevnosti delovnih pogojev. "Bistvo teh plačnih dvigov je v tem, da se ukinja uravnilovka v zdravniških vrstah in da bodo bolje plačani tisti zdravniki, ki delajo na najzahtevnejših, bolj izpostavljenih in bolj obremenjenih delovnih mestih," je pojasnil. Dvig plač bo potemtakem različen in bo lahko znašal tudi do okrog 30 odstotkov 'pri najzahtevnejših, najbolj izpostavljenih delovnih mestih,' je dodal.
Glede na dejstvo, da je Fides popustil pri svojih zahtevah o dvigu plač za skoraj polovico, pa so se v vladi odločili umakniti svojo zahtevo po skrajšanju dopustov, je zaključil minister.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.