Slovenija

Fides bo ponudil sporazum

Ljubljana, 27. 03. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
S.G./A.M.I.
Komentarji
0

Na Fidesovi izredni skupščini so zdravniki zahtevali odstop ministra za zdravje Dušana Kebra. Vladnim pogajalcem pa bodo predložili sporazum, ki med drugim natančno določa, kakšen status si želijo zdravniki.

Minister za zdravje Dušan Keber je odgovoril na zahtevo sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Fides po njegovem odstopu. Povedal je, da ne čuti osebne odgovornosti za njihova stališča in reševanje njihov težav, niti ni storil nobene napake s takšnimi posledicami, da bi moral iz subjektivnih ali objektivnih razlogov odstopiti. Ravno nasprotno, meni Keber, vseskozi podpira zahteve sindikata po reševanju problemov financiranja zdravstvenih ustanov in izvajalcev ter boljšem kadrovskem stanju pri zdravnikih in drugih zdravstvenih delavcih.

Keber je še povedal, da je v preteklosti že pomagal reševati problem plač zdravnikov pripravnikov in sekundarijev ter predlagal spremembe zakonov, za kar so se mu mladi zdravniki na današnjem sestanku tudi zahvalili. Na več načinov je opozarjal na razmere v zdravstvenem sistemu, na večje financiranje, racionalizacijo pravic in notranje reforme sistema. V tem mandatu jim je realno uspelo povečati dohodke za zdravstveno varstvo, kar pomeni boljši položaj na račun povečanja prispevne stopnje in trošarine na alkohol in cigarete v skupnem znesku 8 milijard slovenskih tolarjev.

Ministrstvo za zdravje je že večkrat poudarilo, da bo državnemu zboru predlagalo porast prispevne stopnje za 0,5 odstotka. Tudi na področju načrtovanja splošnega dogovora o sistema delitve denarja nameravajo zagovarjati takšno financiranje, ki ne bo pripeljalo do izgub izvajalca. Keber je v izjavi za javnost še povedal, da bo zadovoljen, če bo Fides zadržal svoje stavkovne zahteve na isti ravni, če bo uvidel, da je usklajevanje zdravniških in sodniških plač končano, in če bo obveljala trditev, da stavka ni namenjena pridobivanju denarja za osebne dohodke zdravnikov.

Skupščina sindikata Fides pripravila nov sporazum

Sporazum zahteva zaposlitev zdravnikov, ki so v Sloveniji na razpolago, prav tako pa tudi njihovo financiranje. S tem bi vsaj malo razbremenili najbolj obremenjene zdravnike. Zahtevajo tudi jasno definiran delovni čas, dežurstva, stalno pripravljenost in plače. Njihova kolektivna pogodba naj bi se upoštevala v zakonu o javnih plačah.

Predsednik Fidesa Konrad Kuštrin je za 24 ur povedal, da se bo stavka v dosedanjem obsegu nadaljevala do naslednjega torka. Od srede naprej pa jo bodo zaostrili v skladu z zakonom o zdravniški službi, je dodal. Skupščina Fidesa je sprejela zahtevo prisotnih o odstopu ministra za zdravje dr. Dušana Kebra. Utemeljujejo jo s tem, da stvari pripeljal v situacijo, v kateri se zdravniki danes nahajajo. Pri Fidesu pa so prepričani, da je Keber imel vse možnosti, da bi se izognil konfliktu s sindikatom in zdravniki.

"Lahko rečem, da je od tega trenutka naprej prekinitev stavke v rokah vlade. In da bo vlada s tem dokazala svoje resne namene in svojo legitimnost," je rekel Kuštrin.

Kuštrin je poudaril, da se Fides bori za izboljšave v zdravstvenem sistemu ter za boljši delovno-pravni položaj zlasti delovnih pogojev za zdravnike.

Glede omenjenega dviga zdravniških plač, je Kuštrin ponovno izpostavil, da to ni bila stavkovna zahteva, da Fides zaradi ni začel s stavko, je ne vodi in je ne bo niti nadaljeval.

Nezadovoljstvo bolnikov prenašajo medicinske sestre

Sindikat delavcev v zdravstveni negi je opozoril na nevzdržne razmere medicinskih sester in zdravstvenih tehnikov v času zdravniške stavke, saj je po njihovem mnenju to še en dodatni razlog za nezadovoljstvo ob že sicer neurejenem položaju zdravstvene nege.

Dušan Keber
Dušan Keber FOTO: Dare Čekeliš

Medicinske sestre in zdravstveni tehniki poudarjajo, da so zdravniki preložili breme nezadovoljnih bolnikov na njihova ramena, kar je po njihovem mnenju nekorektno, saj bi to neprijetno dolžnost morali opravljati sami. Med drugim opozarjajo, da delajo veliko več kot 40 ur na teden in da namesto treh opravlja delo le ena medicinska sestra ter se sprašujejo, ali je ministrstvo za zdravje, ki še po enem mesecu ni odgovorilo na njihovo pismo, preobremenjeno s težavami zdravnikov.

Med drugim se v izjavi za javnost sprašujejo, ali bi v primeru stavke medicinskih sester pošiljali zdravnike na prisilne dopuste oz. jim prerazporejali delovni čas zaradi reorganizacije službe zdravstvene nege v času stavke. Sindikat delavcev v zdravstveni negi se ne želi opredeljevati glede odločitve sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Fides, saj k temu tudi niso bili pozvani. Hkrati pa so poudarili, da je njihov sindikat eden tistih, ki je vedno in bo tudi v prihodnje podpiral prizadevanja kateregakoli sindikata za izboljšanje razmer.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10