O svojem skoku z roba vesolja, s katerim se je za vedno zapisal v zgodovino, je na letošnjem Slovenskem oglaševalskem festivalu (SOF) v Portorožu spregovoril Felix Baumgartner. S podvigom je postavil kar tri svetovne rekorde: najhitrejši prosti pad človeka, najdaljši pad in najvišji skok.
Rodil se je leta 1969 v Salzburgu, že pri 16 letih se je začel ukvarjati s padalstvom, leta 1988 je že nastopal na razstavah padalstva za Red Bull. Odkril je t. i. "base jumping" oziroma "base skoke" – ekstremno padalstvo, pri katerem padalec skoči z objekta. Začel je skakati z mostov, stavb in spomenikov. Leta 1999 je tako skočil z znamenitega spomenika Kristusa v brazilskem Riu de Janeiru, čez štiri leta pa kot prvi človek s krili iz ogljikovih vlaken na hrbtu preletel Rokavski preliv.
14. oktobra 2012 je sledil zgodovinski podvig – z balonom je poletel do rekordne višine 39 kilometrov nad Zemljo in skočil. "V nekem trenutku med prostim padom sem se začel vrteti in pomislil sem 'no, pa gremo', to je točno to, kar so napovedovali. Stvar je v tem, da se to ni zgodilo še nikomur, ni protokola, kaj storiti. Nekaj počneš pred vsem svetom in ne veš, kaj storiti. Lahko le poskusiš. Celotno pot dol poskušaš."
Padal je štiri minute in 19 sekund s hitrostjo 1342,8 kilometra na uro in s tem prebil zvočni zid. A poka ob prebitju zvočnega zidu ni slišal: "Vedno hitreje greš in potiskaš zrak s poti. A pri določeni hitrosti si tako hiter, da se zrak ne umika s poti dovolj hitro, in to je tisto, kar ustvari nadzvočni pok, a to se zgodi za tabo. Ko torej prebiješ zvočni zid, pok nastane za tabo," je dejal.
"Nisem želel umreti pred svojimi starši in svojim dekletom," je dejal po podvigu, ki ga je spremljal ves svet.
Želi navdihniti mlade, da presegajo meje
Že na novinarski konferenci po zgodovinskem skoku je na vprašanje, kaj želi početi v prihodnje, dejal, da želi motivirati in navdihovati mlade, da "presegajo meje". In res, danes velja za velikega vzornika mladim. Tudi po sedmih letih še vedno dnevno dobiva prošnje za nastope po različnih šolah: "Zelo zanimivo je, da ljudje ne pozabijo," pravi. "Vedno je zanimivo, ko mi ljudje povedo, kje so bili v tistem trenutku in kako so se počutili."
O svoji vlogi vzornika pravi, da je zanj zelo pomembna, saj meni, da "je mladi generaciji težko. Ne vedo, kaj bi počeli, gre za nekoliko dolgočasen čas, vse je na dosegu," nadaljuje Baumgartner. "Živimo v coni udobja, vse je urejeno, za ničesar se ti ni treba boriti."
A sam mladim svetuje, da morajo imeti svoje ideje in jim slediti: "Ne verjemi ljudem, ki ti govorijo, da nečesa ne moreš storiti. To so tudi meni govorili ves čas." A pravi, da ljudje večinoma zgolj mislijo, da nekaj ni mogoče: "Omejujejo te lastni um, lastni možgani, in mislim, da moramo pri tem delati."
"Najdi nekaj, v čemer si dober. Veliko mladih mi govori, da so dobri v veliko stvareh, a ne vedo, kaj bi počeli. Začni z nečim! Če si dober v slikanju, začni slikati za dve leti, če si zanič ali nisi prišel do ravni, do katere si želel, pojdi nekam drugam."
Ljudje ga vedno sprašujejo, kaj je skrivnost njegovega uspeha, a sam odgovarja: "Biti uspešen ni skrivnost, je trdo delo."
Znanje moraš deliti z naslednjo generacijo
Na vprašanje o morebitnem nasledniku, ki bi v prihodnje presegal njegove rekorde, pa odgovarja, da v današnjih časih enostavno "ni nikogar, ki bi izstopal". "V starih časih smo imeli veliko norcev in ti so res izstopali. Danes pa se to izravnava." Kot razlog za to vidi predvsem dejstvo, da so ekstremni športi danes dostopnejši, z njimi se ukvarja več ljudi, za njimi pa stoji močna industrija. "Medtem ko si moral biti, v časih ko sem jaz začenjal, del skupnosti."
Pred leti je dobil pomemben nasvet od prvega človeka, ki je osvojil vse osemtisočake in samostojno priplezal na Mount Everest brez dodatnega kisika. "Edina oseba, ki šteje, je tisti, ki stori nekaj ekstremnega, se vrne in o tem spregovori," mu je dejal Reinhold Messner. Nekaj moraš narediti, se iz tega nekaj naučiti ter naučeno deliti naprej, danes pripoveduje Baumgartner. "Temu pravim 'plemensko znanje'. Moraš ga deliti z naslednjo generacijo."
KOMENTARJI (54)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.