Povprečna mesečna bruto plača za februar je znašala 1.431,45 evra, s čimer je bila za 1,2 odstotka nižja kot januarja in 3,6 odstotka višja kot februarja lani. Povprečna mesečna neto plača za februar je bila 930,01 evra, kar je 0,7 odstotka manj od neto plače za januar, je začasne podatke danes objavil državni statistični urad.
Cene življenjskih potebščin so zrasle za 0,4 odstotka
Cene življenjskih potrebščin so se februarja v povprečju zvišale za 0,4 odstotka, zato se je povprečna mesečna bruto plača za februar glede na januar realno znižala za 1,6 odstotka. Kljub temu se je v primerjavi s februarjem lani realno zvišala za 2,3 odstotka.
Februarja je bilo plačanih povprečno 158 ur na zaposleno osebo, kar je enako kot februarja lani. Povprečna mesečna bruto plača za plačano uro za februar letos je bila v primerjavi s februarjem lani višja za 3,4 in je znašala 9,06 evra.
Povprečna mesečna bruto plača je najbolj upadla v oskrbi z električno energijo, plinom in paro (4,6 odstotka) ter v gostinstvu (3,7 odstotka).
Med redkimi dejavnostmi, v katerih se je zvišala, je bilo zvišanje najopaznejše v dejavnosti poslovanje z nepremičninami (1,1 odstotka) in drugih raznovrstnih poslovnih dejavnostih (0,5 odstotka).
Najvišje plače so v osrednjeslovenski regiji
Povprečna mesečna bruto plača za februar je bila med 12 statističnimi regijami od slovenskega povprečja nižja v 11, višja pa v eni. Glede na januar se je povprečna mesečna bruto plača zvišala le v zasavski (1,7 odstotka) in v koroški statistični regiji (0,1 odstotka). Najopazneje se je znižala v jugovzhodni Sloveniji (5,8 odstotka), pomurski (3,1 odstotka) in notranjsko-kraški regiji (1,7 odstotka).
Najvišjo povprečno mesečno bruto plačo so imeli v osrednjeslovenski statistični regiji (1.614,23 evra), najnižjo pa v notranjsko-kraški (1.211,54 evra).
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.