Možje v modrem so po dobrem tednu dni danes pred skupino novinarjev sedli skupaj s predstavniki ameriškega FBI. Predstavili so potek preiskave, v kateri so prijeli Mariborčana, ki naj bi izdelal ter prodajal enega najnevarnejših virusnih programov vseh časov.
FBI navdušen nad odličnim delom
Po besedah agenta FBI Stephana Gaudina je bil virus z imenom Butterfly Bot prodan več sto kriminalcem, okužil pa naj bi preko 10 milijonov računalnikov po vsem svetu. "Moram se zahvaliti našim slovenskim kolegom za pomoč in moram reči, da sem bil impresioniran nad odličnim delom, ki so ga opravili. Računalniška kriminaliteta je tista, ki ne pozna nobenih meja, zato je edini način uspešnega boja ta, da organi policije držav po vsem svetu stopimo skupaj,“ je še dejal.
Kriminalistični inšpektor Policijske uprave Ljubljana Toni Kastelic je dejal, da je zadevo sprožil FBI, saj so vse sledi iz Španije, kjer so tamkajšnji organi aretirali tri osebe, vpletene v mrežo, ki je izvrševala kazniva dejanja, povezana z računalniško kriminaliteto, vodile v Slovenijo. Na podlagi zaprosila ministrstva za pravosodje ZDA za mednarodno pravno pomoč je tako slovenska policija izvedla sedem hišnih preiskav na območju policijskih uprav Maribor, Celje in Krško. Možje v modrem so pridržali 23-letnika in 24-letnika, eden izmed njiju, ki je znan pod imenom Iserdo, pa naj bi bil avtor škodljivega programa, za katerega so kupci odšteli od 100 do preko 1200 evrov. Končno število vpletenih oseb ter višina premoženjske koristi sicer še nista znani, saj preiskava še vedno poteka.
Namestnik direktorja kriminalistične policije Marjan Fank je ob tem dodal, da v zadnjih letih njihovi strokovnjaki zaznavajo velik porast tovrstnega kriminala. V prvem polletju letošnjega leta so namreč obravnavali preko 100 odstotkov več kaznivih dejanj kot v istem obdobju lani. "Zato je izjemnega pomena sodelovanje pristojnih organov različnih držav,“ je dejal ter izrazil zadovoljstvo nad visoko stopnjo kooperativnosti v danem primeru. "Plod tega sodelovanja je tudi povabilo s strani FBI na mednarodno konferenco v ZDA, kjer bo sedem naših strokovnjakov predstavnikom štiridesetih držav predstavilo aktualno preiskavo,“ je še dodal.
Kot je že pred dnevi dejal namestnik direktorja ameriškega Zveznega preiskovalnega urada za spletni kriminal v Washingtonu Jeffrey Troy, je bil z aretacijo v Sloveniji storjen pomemben korak v preiskavi. Dejal je, da so z ulic spravili domnevnega spletnega genija, ki zdaj ne bo mogel več razvijati škodljivih kod in nadzirati okuženih računalnikov, kar pa ne drži popolnoma, saj je Mariborčan po poteku zakonsko določenega časa za pridržanje spet na prostosti.
KOMENTARJI (88)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.