Najdražjega jeklenega ptiča si je ta država privoščila že leta 2001, ko smo zanj plačali 30 milijonov evrov, danes pa je vreden zgolj še devet milijonov evrov in od leta 2009 sameva v hangarju na Brniku. Vse vlade so se ga otepale, novi minister Roman Jakič pa bi z njim želel poleteti in prebiti – kot pravi – psihološko mejo. A je že naletel na kritike.
Njegov kolega v koaliciji, minister Karl Erjavec pravi: ''Po več kot desetih letih to nima več nobenega smisla. Falcon naj se proda ali da v najem.'' Šef parlamenta Janko Veber pa opozarja, da bi bilo lažje poleteti, če bi bile ekonomske razmere v državi drugačne.
A po Jakičevih izračunih se letenje s falconom izplača. Minister namreč računa, da stanje v hangarju stane okoli 500.000 evrov na letni ravni. Če poleti, pa bi država že iz naslova licenciranja in samovzdrževanja privarčevala okoli 200.000 evrov. Naprej: če bi leteli vsaj 350 ur na leto – ob predpostavki, da bi za uro letenja plačali 3000 evrov – pa da bi celo zaslužili. Ali bo falcon namenjen tudi za komercialne lete? Minister tega ne izključuje. A le v kolikor – pravi – bi to dopuščali urniki.
"Hkrati pa seveda še vedno ostaja želja, da bi to letalo prodali," pravi Jakič. A vsi dosedanji poskusi prejšnjih vlad so propadli. Tudi računica – ali se letenje res bolj izplača – se ni izšla. Tako je tudi Borut Pahor kot premier leta 2009 dejal, da "se moramo vsi, ki dobivamo plače iz državnega proračuna ali od denarja davkoplačevalcev, odreči vsakemu udobju ali ugodju, ki ni pomembno za opravljanje našega dela". Kot predsednik države ostaja pri svojem stališču, a dodaja, da je odločitev izključno v rokah vlade. In po neuradnih informacijah je predsednica vlade Alenka Bratušek letenju naklonjena.
KOMENTARJI (191)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.