Letalo v zraku je res najboljša rešitev za obrambno ministrstvo in vlado, a to vsekakor ni poceni. Kot so poročali v oddaji 24UR, je najprej treba upoštevati plače pilotov. Za zdaj štirih. Komisija je dva našla v vojski, dva je iskala zunaj. V kratkem naj bi imeli še dva pilota, prav tako stotnika ali majorja.
V podjetju FlightSafety International pravijo, da licenca za pilota stane 38.200 evrov. Vsakoletna obnovitev pa znese 22.800 evrov. Na obrambnem ministrstvu pa trdijo, da so uredili nižje cene, a licencirati morajo še letalsko osebje in vzdrževalce.
Torej bi vlada morala sporočiti celotne stroške uporabe, tudi plače pilotov ter seveda stevardes in stevardov, ki jih bomo prvič dobili v slovenski vojski. To pomeni še dodatna štiri delovna mesta. Vzdrževalci letal sicer ne bodo dodaten strošek, saj bodo to počeli ob drugem delu za vojsko. A besede o varčevanju so precej vprašljive.
Obrambni minister Roman Jakič je dejal, da bodo 120.000 evrov privarčevali tako, da ga bodo sami vzdrževali. A izkazalo se je, da tega ne morejo početi v celoti. Vojska priznava, ''mi lahko sami opravljajo le del posla''. "Letalo bomo vzdrževali na prvi stopnji. Kar pomeni osnovno vzdrževanje pred poletom, med poletom in po poletu," je za 24UR povedal poveljnik letalske brigade, podpolkovnik Jani Topolovec. "Za drugo bo zunanji ponudnik," je dodal.
Ta zunanji ponudnik je podjetje Ruag Aviation iz Švice. Pogodba je vredna okvirno 330.000 evrov letno, tudi če se na letalu v enem letu ne pokvari prav nič. Stroški rezervnih delov v to pogodbo niso vključeni. Ob vsem tem seveda še najmanj verjamemo izjavi, da bi ga ob vseh teh investicijah, šolanju pilotov, stevardes in vzdrževalcev kdo v resnici sploh mislil prodati, kot je včeraj omenjal Jakič.
Koliko torej v resnici stane falcon?
Treba je torej upoštevati vzdrževanje. Ponudnik iz Švice ga bo vzdrževal za okvirno 330.000 evrov. A to brez stroškov rezervnih delov, če bi se na letalu kaj pokvarilo.
Dodati moramo še bruto plače treh posadk pilotov v javnem sektorju; šest stotnikov in majorjev, kar nanese okoli 360.000 evrov. Štirje zaposleni kot kabinsko osebje pomenijo slabih 100.000 evrov. Piloti in osebje morajo letno obnoviti licence, kar za ta tip letala pomeni vsaj 136.000 evrov. Zavarovanje falcona pa znese 25.000 evrov, so še poročali v oddaji 24UR.
KOMENTARJI (113)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.