Vlada bo poiskala najemnika za falcona, ki bo letalo vzel v upravljanje in bo obenem najvišjim predstavnikom države zagotavljal prevoze po ekonomsko upravičeni ceni, je v pogovoru z novinarji povedala generalna sekretarka vlade Helena Kamnar. Kot je pojasnila, bodo do takšnih prevozov upravičeni predsedniki republike, vlade in DZ.
Gre pa za posebno vrsto najema. Letalo bi vlada namreč rada dala v operativno upravljanje. To pomeni, da bi najemnik plačeval stroške letala, ne pa najemnine, vlada pa bi za letenje s falconom plačala manj.
Kamnarjeva je dejala, da je vlada dolgo časa iskala ekonomsko upravičeno rešitev, vendar ji to ni uspelo ne s ponudbo za oddajo v najem ne s ponudbo za prodajo letala, saj ponudniki niso izpolnili pogojev. Tokratna pogodba o oddaji letala v najem bi bila po njenih besedah lahko sklenjena že jeseni.
Morebitni interesenti večinoma še neodločeni
Družbe, ki se v Sloveniji ukvarjajo z poslovnimi letalskimi prevozi, povečini še ne vedo, ali se bodo odzvale na vladni razpis za oddajo falcona v najem.
Glavni izvršni direktor Adrie Airways Klemen Boštjančič je pojasnil, da je njihova odločitev, ali se bodo na razpis prijavili, odvisna od pogojev v razpisu. Pri tem pa je ključno, koliko bo stala ura leta z letalom in koliko ur bo vlada letela, je pojasnil Boštjančič.
Poslovni direktor podjetja Linxair Ludvik Uhan pa je pojasnil, da bodo razpis preučili, ko bo ta objavljen, nato pa se bodo tudi odločili, ali se bodo nanj prijavili ali ne. "Je pa bila do sedaj vedno naša praksa, da smo se na vse razpise v povezavi s tem letalom prijavili oziroma posredovali ponudbo," je še zapisal Uhan.
Marjan Trilar iz podjetja PartnAir pa je napovedal, da se na razpis ne bodo prijavili. Po ekonomskih principih se s tem letalom "očitno ne bo dalo poslovati oz. nihče ne bo dal po 6000 evrov na uro, kolikor je realna cena", je poudaril. Po njegovi oceni razpis delajo "dokaj 'neuki' ljudje". Gre namreč že za staro letalo, "oni se pa še zmeraj obnašajo, kot da je to kakšna dragocenost''. ''Pa ni," je še dodal Trilar.
Falcon – leteča zgaga, ki večinoma počiva
V SLS ocenjujejo, da bi bila operativna oddaja falcona le na videz gospodarna poteza. Poslanec SLS Gvido Kres je dejal, da vlada v resnici nima vizije, kaj bi naredila z letalom, zato menijo, da bi bilo najbolje, če bi ga prodala.
Trenutno stane vzdrževanje falcona, ki ne leti, okoli 240.000 evrov letno. Če bi vlada z njim letela, bi glede na obseg poletov plačevali okoli 1.073.000 evrov. Trenutno pa vlada za vse lete plačuje okoli 913.000 evrov letno. Od leta 2009, ko se je iztekla najemna pogodba, je falcon državo stal 1.100.000 evrov.
Letalo je vlada kupila leta 2001 za 33 milijonov dolarjev, tri leta pozneje pa ga je dala v najem v ZDA. Avgusta 2009 je letalo iz ZDA priletelo v švicarski Basel na servis, oktobra istega leta pa je pristalo na brniškem letališču. Po vrnitvi letala v Slovenijo so se nadaljevala pogajanja s ponudniki za najem letala, vendar je bil razpis neuspešen.
KOMENTARJI (47)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.