Letalo falcon, ki ga že dlje časa neuspešno prodajajo, bo zdaj postalo del flote slovenske vojske (SV). Letalo bodo prekategorizirali v vojaško plovilo, del flote pa bo postal s 1. januarjem 2013. Ministrstvo za obrambo bo letalo uvrstilo v Natov program ATARES, kjer ima slovenska vojska že nekaj svojih helikopterjev, je pojasnil obrambni minister Aleš Hojs. Za program bodo uro letenja ponudili za okoli 3500 evrov.
Letalo bodo po njegovih besedah lahko uporabljale vse članice Nata, plovilo pa se bo upoštevalo v nabor prispevka Slovenije Natu, zaradi katerega bo SV lahko izkoristila transportna letala za prevoz na Kosovo ali v Afganistan. Hojs je dodal, da računajo, da bi letalo lahko tržili tudi s sporazumi z drugimi članicami EU.
S falconom bodo leteli tudi slovenski politiki
Letalo pa bodo uporabljali tudi za državne namene. Uporabljali ga bodo lahko predsednik države, premier, ministri in drugi, ki bi bili do tega upravičeni, je po seji vlade našteval Hojs. Bodo pa pripravili tudi pravila, za katere namene se lahko leti s tem letalom. Ves čas pa bo letalo tudi na voljo za nakup, je dodal.
Do junija bodo nato usposobili dve posadki, kar bo državo stalo okoli 200.000 evrov. Hojs je dodal, da bodo z uvrstitvijo falcona v nabor SV znižali stroške za plovnost za 50.000 evrov, ker bo v vojaškem registru in licence ne bodo iskali zunaj. Kakšni bodo stroški prihodnje leto, pa še ni jasno, je še dodal Hojs.
Pahor falcona raje ne bi uporabljal, Türk odločitev prepušča vladi
Borut Pahor pravi, da v primeru, da bo izvoljen za predsednika, letala falcon za potovanja raje ne bi uporabljal. Če pa bodo taka navodila, da je to bolj gospodarno, kot da stoji v hangarju, pa bo nerad stopil nanj, je dodal.
Spomnil je, da je kot predsednik vlade podedoval ta "neprijeten problem". Sam je bil naklonjen odločitvi, da bi ga prodali.
Sam sicer meni, da je to letalo preveč luksuzno za potrebe Slovenije. Falcon namreč omogoča medcelinske lete, Slovenija pa po Pahorjevih besedah tega ne potrebuje, ampak potrebuje letalo, ki bo manjše in manj potratno za lete po Evropi. Ko pa se leti na druge celine, kar je redko, dodaja Pahor, se lahko uporablja redne letalske linije, "ki so ravno tako dovolj udobne, da se na dogodek pride spočit".
Odločitev vlade pa verjetno temelji na kakšnih izračunih, prav gotovo pa ne pričakujejo, da bo odločitev "navdušujoča za javnost". Kot je dejal, bo država, če bo letalo uporabila za kaj drugega kot za prevoz politikov, predvsem sebi naredila veliko uslugo. Ljudje namreč "preprosto ne bodo hoteli verjeti, da je to gospodarna odločitev, ampak bodo prej verjeli, da gre za luksuz tistih, ki se prevažajo, četudi to ni res", meni Pahor.
Aktualni predsednik države Danilo Türk pa je dejal, da so te odločitve v celoti stvar vlade. "Kakor bo vlada odločila, tako bo," je poudaril.
KOMENTARJI (79)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.