Ob začetku šolskega leta so bili pogoji drugačni, veljalo je, da lahko dijaki izbirajo med več predmeti. Obenem je s to potezo fakulteta otrokom zaprla tudi vrata na višješolski študij. Na Fakulteti za strojništvo se branijo, da se držijo črk zakona.
Dijak četrtega letnika ljubljanske srednje strojne šole Maks Hawlina je pri pouku uspešen in se od jeseni z učitelji in sošolci pripravlja na univerzitetni študij strojništva. Kot je povedal, je njegova želja bila, "da naredimo strokovno maturo in končamo še peti predmet, da se vpišemo na univerzitetni program."
Dijaki ne smejo izbirati več le strokovnih predmetov
A če so bili ob začetku leta pogoji za vpis matura iz slovenščine, angleščine ali matematike, poleg tega pa je Maks izbral še strojništvo, mehaniko in pripravljal seminarsko nalogo, je nato prišel ultimat fakultete, da dijaki ne smejo več izbirati le strokovnih predmetov. Kot so pojasnili na fakulteti, po novem priznajo samo predmet splošne mature, in to je matematika.

To pomeni, da lahko vse, kar je delal pri mehaniki, Maks vrže v koš. In se začne pospešeno učiti angleščino. Kot večina strojnikov je namreč pri odločanju med angleščino in matematiko že tako izbral matematiko.
Tudi Frančiška Al-Mansour iz Zveze srednjih šol in dijaških domov je povedala, da se ji kot ravnateljici zdi nesprejemljivo, da Univerza sredi leta spreminja pogoje za študij v naslednjem šolskem letu. Tudi učitelji so ob tem zgroženi: "Koledar je znan, točno vemo, kdaj je treba začeti s pripravami, prijaviti naslove, zdaj pa gre pa vse v nič ..."
Kot pojasnjuje učitelj Marko Golob, če se dijaki ne bi vpisali na univerzitetni študij, ne morejo niti na višji strojni študij, ker tam šteje uspeh matematike na poklicni, ki ga dijaki ne bodo imeli, ker imajo angleščino.

Šolsko ministrstvo: Fakulteta je suverena, na odločitve ne smemo vplivati
Na šolskem ministrstvu se branijo, da bi bilo sicer logično, da bi pravila veljala za naslednje šolsko leto, a da je fakulteta suverena in na njene odločitve ne morejo in ne smejo vplivati.
Kot so sicer dejali na ministrstvu, bodo preučili možnost, "da pogoje podaljšamo na dve leti, da bodo vsaj v prihodnje lahko vedeli, kaj jih čaka."
Letos pa je očitno vse že zamujeno. Nedopustno je še, da je informacija še vedno zgolj informativna, ker soglasje vlade k pogojem za vpis pričakujejo šele v začetku prihodnjega leta. Kot je zaključil dijak Maks: "Razočaran sem, to res ni fer." Fakulteta za strojništvo pa je v odzivu dejala, da ne more več spremeniti vpisnih pogojev.
KOMENTARJI (119)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.