"Čas je, da začnejo vsi partnerji – izvajalci zdravstvenih storitev, farmacevtska industrija in uporabniki bolj intenzivno sodelovati," pravi prvi mož Zavoda za zdravstveno zavarovanje (ZZZS) Samo Fakin. Kot je sicer pojasnil Fakin, bo ZZZS letos prihranil 20 milijonov evrov, kar so dosegli z novim pravilnikom o cenah zdravil, s pogajanji s proizvajalci ter najvišjimi priznanimi vrednostmi zdravil. Za dodatne prihranke pa bodo morali začeti pri tem sodelovati tudi ostali partnerji v zdravstvu.
S farmacevti na zavodu že imajo nova pogajanja za znižanje cen, a za ohranitev plač v zdravstvu bo treba storiti še več, je prepričan Fakin, ki poudarja tudi, da se bodo morali zdravniki odločiti – racionalizacije ali nižanje plač, druge možnosti ni. Kot je znano, so se zdravniške organizacije na nedavno pismo Fakina in ministra za zdravje Boruta Miklavčiča s priporočili o možnih racionalizacijah v zdravstvu odzvale kritično, saj naj bi bile te v škodo bolnikov. Tako minister kot prvi mož ZZZS to zavračata.
Tudi danes so na ZZZS opozorili zdravnike in farmacevte na dodatne možnosti racionalizacije pri porabi sredstev za zdravila. Vodja oddelka za zdravila pri ZZZS Jurij Fürst je glede tega izpostavil možnost predpisovanja zdravila na recept na generičen način – da torej na recept zapišejo splošno ime in ne komercialnega imena določenega proizvajalca. V skladu s pravili obveznega zdravstvenega zavarovanja bo namreč v tem primeru farmacevt v lekarni lahko izdal najcenejše zdravilo s predpisano učinkovino.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.