Skupščina Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) je za novega generalnega direktorja zavoda imenovala Sama Fakina. Fakin naj bi na tem položaju v naslednjem štiriletnem mandatnem obdobju nasledil Boruta Miklavčiča, ki se mu danes izteče mandat. Zadnjo besedo o kandidatu bodo imeli poslanci, ki bodo o tem verjetno glasovali na marčevski seji.
Fakina so soglasno podprli predstavniki zavarovancev in delodajalcev, dva predstavnika vlade pa nista želela glasovati. Bojana Beovič, ki je že v razpravi predlagala tajno glasovanje, je svojo odločitev pojasnila s tem, da "gre za zelo pomembno odločitev, ki ne sme biti vplivana".
Minister za finance Andrej Bručan je bil do imenovanja kandidata zadržan. Kot je dejal, je v preteklosti s Fakinom, ko je bil član ministrovega strokovnega sveta, korektno sodeloval. Ni želel napovedovati, kakšen bo izid glasovanja o Fakinu v državnem zboru, tudi v SDS se po Bručanovih besedah o tem še niso pogovarjali.
Fakin je zadržanost vladnih predstavnikov pri glasovanju o njegovem imenovanju komentiral s tem, da "živimo v demokratični družbi in ima vsak pravico ocenjevati primernost kandidata". Takšno ravnanje predstavnikov vlade po njegovem mnenju izraža mnenje "posameznikov na ministrstvu". Na očitke nekaterih članov skuščine, da je zdravnik in ne manager, se je odzval z besedami, da ima 15 let managerskih izkušenj "na prvi frontni črti".
Miklavčič ne bo brez dela
Po oceni odhajajočega prvega moža ZZZS Miklavčiča je Fakin "poznavalec sistema", ki je pridobil velike sposobnosti tudi na področju managementa in financ. Miklavčič, ki kot pravi, funkcije vedeja ne želi opravljati dalj kot en mesec, po izteku njegovega mandata na ZZZS očitno ne bo brez dela. Pojasnil je, da je že dobil tri ponudbe, dve sta iz gospodarstva, iz ene od bivših jugoslovanskih držav pa je dobil tudi ponudbo, da bi postal član nadzornega sveta njihovega javnega zdravstvenega zavoda.
Razrešeni direktor celjske bolnišnice
Javnost se Fakina najbolj spomni po aferi o predpisovanju eritropoetina, zaradi katere so ga razrešili z mesta direktorja celjske bolnišnice. Nepravilnosti so bile ugotovljene v več bolnišnicah, vendar niso nobenega drugega razrešili. Tik pred afero je Fakin prišel v oster konflikt z nekaterimi celjskimi zdravniki, ker je uvedel spremembe pri delovnem času in dežurstvih.
Zdaj je Fakin svetovalec direktorice celjske bolnišnice, projektni svetovalec evropske agencije za rekonstrukcije, v službi vlade za razvoj pa je skrbel za reforme zdravstvenega sistema.
Soglasna podpora upravnega upravnega odbora
Samo Fakin se je prijavil na drugi, ponovljeni razpis za naslednika Miklavčiča, saj prvi razpis ni bil uspešen. Nanj se je prijavil le en kandidat - podsekretar na ministrstvu za promet Janez Potočnik, ki pa ni izpolnjeval pogojev, zato je zavod razpis ponovil.
Na drugi razpis so se poleg Fakina prijavili še Bojan Uran iz Kliničnega centra Ljubljana, Matej Breznik iz farmacevtske družbe GSK, član protikorupcijske komisije Mirjan Hren, odvetnik Andrej Pitako in nekdanja predsednica uprave Poštne banke Slovenije (PBS) Romana Fišer. Upravni odbor je 6. februarja soglasno podprl Fakina.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.