Afera Peterlin dobiva nove razsežnosti. Zasebno podjetje Medgen, ki je služilo na račun kliničnega centra, je samo lani od Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) prejelo 230.000 evrov davkoplačevalskega denarja. Ob tem pa dokumenti razkrivajo, da pogojev za koncesijo verjetno sploh ne izpolnjuje. Direktor zdravstvene blagajne Samo Fakin meni, da gre za nedopustno ravnanje z davkoplačevalskim denarjem.
Medgen je posrednik pri gentskih testih za Downov sindom, so poročali v oddaji 24UR. Predstojnik inštituta za medicinsko genetiko na ljubljanski ginekološki kliniki dr. Borut Peterlin naj bi svoje pacientke iz Kliničnega centra pošiljal na analize k zasebnemu podjetju Medgen. Čisti zaslužek, okoli 500 evrov za vsako analizo, naj bi tako ostali v zasebnem podjetju namesto v kliničnem centru, kjer je Peterlin zaposlen. Medgen namreč analiz ne opravlja, temveč vzorce pošilja na kitajski inštitut BGI, zato bi se Klinični center vmesnemu ponudniku lahko izognil, vendar tega ne naredi, so poročali v oddaji 24UR.
Brez laboratorija?
Denar davkoplačevalcev ZZZS razdeli nekaj javnemu zdravstvu nekaj zasebnikom, kako se denar porablja pa so odgovorni direktorji zasebnih zdravstvenih ustanov, nad vsem pa bdi ministrstvo za zdravje. Fakin meni, da v tem primeru nadzor ni deloval.
Čeprav gre za davkoplačevalski denar, do danes namreč ni nihče opazil, da so v Medgenu zaposlene le dve oziroma tri osebe (strokovnjak in neuradno dve tajnici) in da nimajo primernega laboratorija. To torej ne ustreza pogojem, zaradi katerih prejmejo 230.000 evrov davkoplačevalskega denarja. Na drugi strani je denimo inštitut za medicinsko genetiko ginekološke klinike, ki ima pod vodstvom Boruta Peterlina 41 zaposlenih in ustrezne laboratorije, lani realiziral le 180.000 evrov.
KOMENTARJI (103)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.