Kot so na novinarski konferenci danes povedali voditelji strank, ki bodo sestavljali naslednjo koalicijo, koalicijska pogajanja tečejo zelo dobro. Izrazili so tudi prepričanje, da bomo novo vlado dobili že 3. junija. O ministrskih imenih še niso govorili, bo pa celotna ministrska ekipa znana prihodnji teden, je povedal Robert Golob. Z zadovoljstvom so ugotovili, da so dosegli dogovor glede obsegov, ki naj jih bodoča ministrstva pokrivajo. Resorje so načeloma razdelili, špekulacije, da naj bi SD dobila štiri in Levica tri resorje, so po Golobovih besedah blizu dogovora, niso pa to še dokončna razmerja.
Razdeljeno infrastrukturno ministrstvo?
Po naših informacijah so socialni demokrati dobili štiri resorje. Poleg že predvidenih ministrstev za zunanje zadeve, pravosodje in gospodarstvo še eno, ki ga ne razkrivajo. Obstaja pa ideja o drugačnem, razdeljenem infrastrukturnem resorju. In sicer osnovnega za upravljanje cest, železnic, gradnjo tunelov in novih povezav, denimo drugi tir ali tretja razvojna os – a brez bogatega področja energetike, ki ga Golobovo Gibanje Svoboda želi zase in na katerem bi gradili v prispevku omenjeno podnebno politiko. Kar pomeni, da bi ga morda prenesli pod resor okolja. Tu sicer po naših informacijah stvari še niso dokončno zaprte.
Levica ostaja na treh resorjih. To so ministrstvo za delo in socialo, kamor bi lahko iz ministrstva za okolje priključili tudi stanovanjsko politiko. Ob tem pa za Meščeve še ministrstvi za kulturo in šolstvo. Pri čemer Golob danes ni povedal, ali se to deli na nižje in višje, kot je bilo doslej slišati, ali ostaja skupen resor. Še to. Zmagovalec volitev se je včeraj sestal ne le z Marjanom Šarcem, pač pa tudi z Alenko Bratušek. Oba sta v igri za ministra v bodoči vladi, a pod pogojem, da hkrati stečejo tudi konkretni strankarski procesi za združevanje po novem neparlamentarnih LMŠ in SAB v Gibanje Svoboda.
Najverjetneje več ministrstev
Skupna odločitev je, da ojačajo štiri resorje na področju podnebnih politik, medgenenarcijske solidarnosti, na področju digitalizacije in regionalnega razvoja, je na novinarski konferenci naštel Golob. Na vprašanje, kaj konkretno pomenijo okrepljeni resorji, je Golob pojasnil, da to pomeni, da "če na teh področjih doslej nismo imeli ministrstva z resorjem, na primer na področju digitalizacije, bomo to zdaj spremenili". Dodal je, da bodo v ta področja še posebej investirali, saj je to v skladu z njihovimi predvolilnimi zavezami, ki so jih dali volivcem in volivkam.
Več bo jasno prihodnjo sredo, je še povedal Golob. Dejal je, da je število ministrstev še odprto, je pa med vrsticami potrdil, da jih bo več, saj bodo dodatno jačali prej omenjena štiri področja. O tem se morajo najprej pogovoriti še v strankah bodoče koalicije. "Ne želimo organov naših strank spraviti v situacijo, da bi o razrezu izvedeli preko medijev," je dejal.
Med dosedanjimi vladami so sicer velike razlike po številu ministrstev. Medtem ko je bilo recimo v prvi, Peterletovi vladi, 23 ministrstev, največ do zdaj, je bila najvitkejša deseta, to je druga Janševa vlada. Ta je štela 12 ministrstev. Trenutna vlada obsega 17 ministrstev. Največ ministrov se je doslej zvrstilo v Peterletovi in Pahorjevi vladi, saj lahko eno ministrstvo v istem mandatu vodi več ljudi zaradi odstopov oz. razrešitev ministrov.
Kot je dodala Tanja Fajon, so za strankami naporni pogovori, a je atmosfera v pogovorih dobra: "Tudi ko pridemo do kakšne ovire, jo z dobro voljo razrešimo." Kot je dodala, se zaveda, da so pred njimi veliki izzivi, ki jih bodo morali naslavljati.
Koordinator Levice Luka Mesec je dejal, da pogovori potekajo gladko. Med temami, ki so jim dali poseben poudarek, pa je bil po njegovih besedah tudi nakup oklepnikov, ki ga želi izvesti obrambni minister Matej Tonin. "Bodoča koalicija se strinja, da obstoječa oblast nima nikakršnega mandata, da te nakupe izvršuje, podpisuje pogodbe ali daje nove zaveze Natu," je dejal Mesec.
Golob je povedal še, da so v Gibanju Svoboda že opravili pogovore o sodelovanju s strankama LMŠ in SAB, ki se jima ni uspelo uvrstiti v parlament. Dokončnega dogovora še ni, stranki tudi nista prisotni v koalicijskih pogajanjih, je dejal Golob. Vsi morebitni kadri LMŠ in SAB pa bi pripadali kvoti Gibanja Svoboda.
Spomnimo
Ob prihodu na pogajanja je Golob dejal, da ima tudi za današnje pogovore pozitivna pričakovanja. Za prihodnji teden pa pričakuje, da bodo stekli konkretni pogovori o ministrskih imenih.
Uradni pogovori med trojčkom strank o oblikovanju vlade, ki bi jo vodil Golob, so se začeli v ponedeljek, čez teden in tudi še danes pa so potekali pogovori na ravni delovnih skupin strank. Končna beseda ta teden znova torej pripada prvakom strank verjetne nove vladne koalicije.
Socialnim demokratom naj bi po predvidenem razrezu pripadla štiri ministrstva, je v pogovoru za POP TV potrdila Tanja Fajon. "Trije resorji, ki se pojavljajo v medijih, so delno dogovorjeni, ponujeni," je povedala. Gre za ministrstva za zunanje zadeve, gospodarstvo in pravosodje. Katero bo četrto, naj bi se dogovorili danes. "Vse je odprto, lahko je od šolstva, infrastrukture, kohezije ali lokalne samouprave. Kar nekaj stvari je tu še nedogovorjenih," je še povedala Fajonova.
Zagotovo pa to ne bo ministrstvo za socialo, čeprav je to prioriteta za SD, ker si ga je prednostno izbral Luka Mesec, je dodala. Sama si je rezervirala vodenje slovenske diplomacije. "Drži, da sva imela tako kolega Luka Mesec kot tudi jaz možnost izbire in da sva se o tem opredelila. Vsaj jaz sem se o tem pogovorila z vodstvom. Moja izbira je bila ministrstvo za zunanje zadeve, bodoči mandatar pa je s tem že seznanjen," je povedala.
Kaj pa druga imena? Na vprašanja, ali bo Dominika Švarc Pipan, zaradi katere je zavrelo med Socialnimi demokrati, dobila pravosodje, Fajonova ni odgovorila. "O tem nismo govorili. Ne morem delati korakov naprej, saj bi bilo to neiskreno do vseh," je dejala, nato pa postregla z imeni, ki so prav tako v igri: "Imamo veliko dobrih kandidatov in tudi Švarc Pipanova je zagotovo vrhunska kandidatka, tako kot bi lahko bila že nekdanja ministrica Andreja Katič in še marsikdo iz skupine za pravosodje, ki deluje znotraj stranke."
Pa bi lahko Švarc Pipanova nastopila znotraj kvote Roberta Goloba, SD pa bi tako dobil kakšno drugo ministrstvo? "Nad tem bi bila močno presenečena. Mislim, da je to absolutno nemogoče," je to možnost zavrnila predsednica SD.
KOMENTARJI (3200)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.