Ob iztekajočem se letu je predsednica SD Fajonova ob sebi združila ožje in širše vodstvo stranke in stopila pred medije ter dejala, da je "za nami težko leto". "Leto razočaranja, jeze in nemoči. Jasno nam je pokazalo, da nam vlada vlada kaosa, konflikta in korupcije. Vlada to leto zaključuje z oceno negativno. To oceno ji daje 70 odstotkov državljank in državljanov," je ocenila iztekajoče se leto.
Dodala je, da nas po njenem prepričanju čaka prelomna odločitev – ali bomo demokratična država ali diktatura. "Socialni demokrati imamo odgovornost, da skupaj z vso demokratično opozicijo, civilno družbo in ljudmi dosežemo spremembe."
Po njenem mnenju bo prvo spremembo prinesla zmaga nad sedanjo vlado, da se zaustavi "njeno škodljivo, nezakonito in neustavno ravnanje". "Druga sprememba pa bo drugačno upravljanje države," so sporočili iz stranke. Slovenija po besedah Fajonove potrebuje sposobno, povezano in učinkovito vlado, da se obnovi demokracija, ohrani in okrepi javno zdravstvo, postavijo zdravi temelji javnih financ, izpelje pravičen zeleni prehod in zastavi gospodarski razvoj, od katerega bodo imeli koristi vsi.
Opozorila je še, da razpršen parlament, razbit na šibke stranke in liste, ne bo pripeljal do vlade, ki bi bila Slovenijo sposobna voditi varno in drugače. Prav zato je pozvala k oblikovanju "močnega soglasja za spremembe". "Stopimo skupaj. Pogovarjati se želim z vsemi – z gibanji, nastajajočimi strankami in civilno družbo, z vsemi demokratičnimi silami. Vsak je dobrodošel v novem zavezništvu za spremembe. Zdaj ni čas za parcialne projekte, zdaj je čas, da stopimo skupaj," je dejala.
Med drugim je napovedala pogovore z Robertom Golobom, nekdanjim predsednikom uprave Gen-I-ja, ki je izjavil, da se vrača v politiko. Kot so nam potrdili v SD, se nameravata sestati po praznikih. Iz stranke so sporočili, da SD k omenjenemu soglasju prispeva "močan program za nov začetek in najboljši program za izzive, ki so pred Slovenijo". "Imamo kompetentno in sposobno ekipo srčnih ljudi. Imamo voljo in energijo, da se borimo za vizijo Slovenije, v katero srčno verjamemo," so še zapisali v sporočilo za javnost.
Na vprašanje, ali se lahko koaliciji KUL morda pridruži še kdo, je odgovorila, da so pripravljeni komunicirati z vsemi, ki se ne strinjajo z dejanji trenutne vlade. Po njenih besedah bodo nato stranke KUL odločile o tem, koga bodo v koaliciji tudi sprejele. "Vse vabimo na sestanke, veliko teh sestankov pa že poteka," je ob tem dodala.
V LMŠ, Levici in SAB, ki poleg SD-ja sestavljajo KUL, poziva SD-ja danes niso želeli komentirati. Enako komentarja danes ni bilo v SDS-u in Novi Sloveniji.
Povabilo Fajonove je v današnji izjavi za medije komentiral predsednik DZ Igor Zorčič, ki sodeluje pri nastajanju nove stranke LIDE (Liberalni demokrati). Kot je dejal, pozdravlja vsak poziv, ki vodi k pogovoru, združevanju, zbliževanju, a si ne dela utvar, saj je slovenska politika zelo polarizirana. Zato ocenjuje, da bi bilo najbolje oziroma najbolj realno začeti z malimi koraki. Pri tem je izpostavil primer liberalnih strank, ki so članice evropske skupine ALDE. Če bi slednje pokazale voljo po sodelovanju, bi bil to pomemben signal tudi zanj, saj sodeluje pri ustanavljanju tretje liberalne stranke, je dejal.
Ob vprašanju, ali gre v primeru tega poziva za klic v sili, je Zorčič ocenil, da je to "morda tudi klic v sili, ampak saj na konec koncev sila tudi je". Po njegovih besedah je nujno tudi zavedanje, da so tudi med strankami KUL določene razlike. Pri tem je izpostavil SD in Levico, ki bi po Zorčičevi oceni lahko združili moči, prav tako LMŠ in SAB, ki bi se po njegovi oceni morali povezati. Morda tudi s skupino, s katero sam snuje novo stranko, saj bi to bilo "najbolj zdravo za naše politično okolje". Kot je še ocenil, je današnji poziv Fajonove možno razumeti tudi kot boj za nekdanjega predsednika uprave GEN-I Roberta Goloba, ki bi lahko premešal politične karte.
Zorčič je ob tem zatrdil, da se ne boji, da bi razdrobljenost strank na tako imenovani levi oziroma liberalni sredini pomembno vplivala na končni volilni rezultat. Kot je spomnil, je bilo v preteklosti več poskusov združevanja, tudi na levi sredini in po razpadu Šarčeve vlade. "Tudi tam so bili neki napori, a je bilo vse zaman. In včasih je treba nekatere stvari nekoliko razstaviti, da jih potem sestaviš skupaj," je ocenil. Kot še ugotavlja Zorčič, se sicer na eni strani govori o širokem povezovanju, po drugi strani pa "nekateri izmed trenutnih akterjev niso sposobni niti tega manjšega sodelovanja".
Se je pa na poziv odzval kočevski župan Vladimir Prebilič, če bo kakšno povabilo, je vedno pripravljen na pogovore. Prebilič, vemo, da ustanavlja Klub županov, v vabilu 130 nestrankarskim županom piše, da je cilj ustanovitev interesnega gibanja in še bolj jasno izražanje pričakovanj do političnih elit.
KOMENTARJI (524)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.