Še pred parlamentarno debato o slovenskih prioritetah v New Yorku je nekaj aktivistov na Trgu Republike dvignilo transparente in poslancem oziroma natančneje trenutni oblasti zastavilo javno vprašanje. "Zakaj Republika Slovenija sodeluje v tožbi pred meddržavnim sodiščem na podlagi konvencije o preprečevanju in kaznovanju zločinov genocida zoper Rusko federacijo, ni pa še izrazila namere, da bo tako tožbo vložila ali se ji pridružila v primeru situacije v Palestini in Izraelu?" je vprašala Barbara Vodopivec iz gibanja za pravice Palestincev.
A medtem je v hramu demokracije druga zunanjepolitična tema in polemika o vladnih prioritetah nestalnega članstva v Varnostnem svetu, spisanih na vsega štirih straneh. "Slovenija bo vsekakor zagovarjala mir in varnost, kar je osnovno poslanstvo Organizacije združenih narodov (OZN). Skušali bomo biti tudi tisti most, graditelj zaupanja med večjimi silami," navaja ministrica za zunanje zadeve Tanja Fajon.
"Kaj konkretno želimo v tem dveletnem obdobju? Tu ne mislim odgovorov v smislu 'mis sveta' – želim mir na svetu. Kaj konkretno bomo na posameznem področju naredili?" pa je do prioritet kritičen poslanec SDS in nekdanji zunanji minister Anže Logar. Na kar pa Fajonova odgovarja, da bi si želela reči, da bodo v dveh letih končali vojno, a da je tako konkretne cilje težko dajati v dokument.
Pretekla dva tedna so sicer na Mladiki in na diplomatski misiji v New Yorku izvajali simulacijo delovanja, kot da bi Slovenija že sedela za okroglo mizo OZN.
Kaj pa s kadrovskim zapletom, ki je zaznamoval slovensko zgodbo v OZN, je še zanimalo opozicijo. "Velik faux pas (spodrsljaj) slovenske diplomacije je bil, ko se je odstranilo veleposlanika Malovrha. Za katerega nekateri v diplomatskih vrstah pravijo, da je med top 10, nekateri pa ga uvrščajo celo med top pet slovenskih diplomatov," pravi poslanec NSi Jožef Horvat.
Da je ekipa skupna ter da sedi na skupnem sedežu, pa pravi zunanja ministrica. "Mislim, da se vsi dobro zavedajo svoje odgovornosti, izzivov in dela, ki je pred njimi," je dejala.
Medtem ko je parlamentarni odbor podprl slovenska prednostna področja, pa je prvi vodja slovenske misije pri Združenih narodih Danilo Türk za STA ocenil, da je trenutni mednarodni položaj slabši kot pred 25 leti, ko je bila Slovenija prvič del globalne politike v OZN.
KOMENTARJI (337)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.